10 pravidel úspěchu podle Jay Z

09. Únor 2016

Jay Z je svými 100 miliony prodaných desek jeden ze současných nejúspěšnějších hudebníků. Zároveň je také úspěšný businessman: vlastní síť sportovních klubů, vytvořil řadu oblečení a v minulosti vlastnil i několik hudebních studií. To vše dokázal i přes svoje drsné dětství. Vyrůstal bez otce, několikrát byl postřelen a byl zapleten do prodeje drog. Přes to všechno se dokázal vypracovat tam, kde je dnes. O tom, jak to dokázal, si můžete přečíst v jeho 10 pravidlech úspěchu.

33_48_jayzoncharlierose01_z

Vyzkoušejte leady

1. Zapojte se do věcí, které milujete.

„Moje rada je, abyste dělali věci, které jsou vám blízké. Většina věcí, které dělám, nějak souvisí s kreativitou. Například navrhování oblečení, to například ukazuje, kdo jste, u mě to souvisí i s hudbou, kterou dělám. Sport… když jsem byl malý, pořád jsem sportoval. Dělám věci, které mám rád. Najděte si to, co máte rádi.“ Když budete dělat věci, ke kterým máte blízký vztah, dosáhnout úspěchu pak bude mnohem jednodušší.

2. Buďte sami sebou.

Jay Z říká, že nejlepší způsob, jak dosáhnout úspěchu, je být sám sebou: „Mějte disciplínu a sebevědomí v tom, kdo jste. Když půjdu do studia a najdu svoji pravdu okamžiku, stvořím to v hudbě. A lidé se v tom potom mohou najít. Ale není to jen něco, co je dobré, protože je to nové, ale protože to jsem já. Jsou v tom moje emoce, to, jak se cítím.“

3. Nalezněte inspiraci.

„Inspiruji se životem a všemi různými věcmi. Stačí, když něco řeknete, a já se tím inspiruji. Hudba je také inspirována mnoha věcmi.“ Na světě je inspirace všude kolem nás. Zkuste se podívat kolem sebe a možná najdete více inspirace, než byste kdy čekali.

4. Život je o rovnováze.

Přestože si spousta lidí myslí, že zbohatnout je to hlavní, není to pravda. I to říká Jay Z: „Peníze se nerovnají štěstí. A to je to, co si spousta lidí myslí. Peníze vám dají volnost, ale spoustu lidí udělají peníze nešťastnými. Mají tolik peněz, že jim to nedovolí mít volnost. Život je o rovnováze. Musíte mít čas na práci, ale i na užívání si volného času.“ Nenechte se pohltit touhou po penězích, ale věnujte se i tomu, co máte rádi, a užívejte si své chvilky volnosti.

5. Nevzdávejte se.

„Když jsem začínal, všude mě odmítali. Ale začátek je nevzdat se. Prodával jsem sám svoje vlastní CD a nevzdával se. A potom začali majitelé společností chodit za mnou. To na tom bylo to nejlepší.“ Přestože vás mnohokrát někdo odmítne, neznamená to, že se to jednou nepodaří. Nevzdávejte se a jděte si za tím, čeho chcete dosáhnout.

Vyzkoušejte leady

6. Buďte jiní.

Jednou z věcí, kterých se Jay Z držel při své cestě za úspěchem, bylo to, že se snažil být odlišný od ostatních lidí a snažil se být originální. On sám radí: „Nezůstávejte na jednom místě. V hudbě je také spousta různých stylů a žánrů, ale důležité je nedělat pořád ten stejný.“

7. Věřte ve svůj talent.

Spousta lidí si myslí, že úspěšní lidé mají něco, co oni nemají. Ale není to pravda. Důležité je věřit, že dokážeme to co ostatní. „Věřte v to, že máte svůj talent,“ zdůrazňuje Jay Z.

8. Následujte své instinkty.

„Vždy se mi potvrdilo, že instinkty jsou velmi důležité. Nepotřeboval jsem chodit do žádné business školy, nepotřeboval jsem žádné manuály. Jen jsem následoval svoje instinkty.“ Není důležité mít vystudovanou prestižní školu a mít vyznamenání. Důležité je řídit se tím, co nám říkají naše instinkty. I to radí Jay Z.

9. Spolupracujte s ostatními.

Přestože si často myslíme, že být sám je lepší, protože se nemusíme na nikoho ohlížet a dokážeme si vše vyřešit po svém, není to pravda. Jay Z říká, že základem všeho je spolupráce: „Mám rád spolupráci. Vezmete to nejlepší, co máte, a spojíte to s tím nejlepším z dalšího člověka. Spojíte to nejlepší dohromady a uvidíte, co vznikne.“

slir

10. Mentorujte.

Poslední radou, kterou Jay Z dává, je to, že bychom měli myslet i na ostatní a předávat jim to, co sami víme: „Chtěl jsem ukázat lidem ze svého sousedství, že můžu uspět a že se vrátím zpátky. Většina lidí z mého okolí, co uspěla, se nikdy zpět nevrátila. Nikdy nám nepřišli říct, jak to zvládli, nebyl tu žádný mentorský program.“ Proto myslete i na ty, kteří jsou méně úspěšní než vy, a poraďte jim, jak též dosáhnout úspěchu. Později mohou oni pomoci vám.

© 2024 imper.cz