Založit RE/MAX Harmony ve mně vyvolalo pocit dobrodružství, říká majitel Jan Svoboda

02. Listopad 2017

RE/MAX Harmony dělá čest svému jménu. Vládne zde pohoda a dobrá nálada. Zakládá si na rodinné atmosféře. Jeho tým spojuje nejen láska k realitám a sportu (například 2x týdně si zajdou společně zahrát tenis místo oběda), ale také touha po vzdělání. Je třeba posilovat tělo i ducha. „V naší realitce pracují tři makléři, kteří si obhájili makléřskou certifikaci ISO. Což považuji za velmi dobrý výsledek,“ říká s hrdostí. Není divu, tímto oceněním se může pochlubit pouze 160 makléřů v ČR a z toho tři sedí v kanceláři RE/MAX Harmony.

Jan Svoboda, majitel realitní kanceláře RE/MAX Harmony, kterou založil v roce 2006. „Začátky nebyly snadné, ale měl jsem štěstí na skvělé lidi,“ říká. Dnes má kolem sebe tým fajn lidí, z něhož polovina se může pochlubit více než desetiletými zkušenostmi v realitách. „Mám na starosti především personalistiku, organizační a finanční řízení společnosti,“ popisuje Jan, který vystudoval stavařský obor a je rád, že se k tomu mohl po letech, které strávil ve financích a obchodě, zase vrátit. Ve volném čase rád sportuje, nejvíce ho baví horolezectví.

„Na RE/MAX jsem narazil náhodou, v novinách mě oslovil velký barevný inzerát s červeno-modro-bílým balónem RE/MAXu.“

Jan: Hledal jsem nějakou příležitost, kde bych se mohl realizovat, a chtěl jsem spíše podnikat, než být zaměstnán. Na RE/MAX jsem narazil náhodou, v novinách mě oslovil velký barevný inzerát s červeno-modro-bílým balónem RE/MAXu. Protože jsem horolezec a rád cestuji, tak to ve mně vyvolalo pocit dobrodružství a svobody :-). Začal jsem si o tom zjišťovat více informací. Společnost ve světě rostla kontinuálně přes 30 let, zvyšovala obraty a neměla žádné období stagnace nebo poklesu. To mě fascinovalo.

hledáme obchodníka

Šel jste do toho sám, nebo s nějakým společníkem?

Jan: Od začátku jsem věděl, že není dobré podnikat s někým. Myslím, že bez společníka je to lepší. Pokud firmu vlastní více lidí, časem logicky přichází různá úskalí, neshody a často to je brzda dalšího rozvoje.

Co vás na vaší práci nejvíc baví?

Jan: Baví mě práce s lidmi a naplňuje mě služba lidem. Makléřinu jsem se za těch 11 let také naučil a abych šel kolegům příkladem, dosáhnul jsem i nejvyšší možné certifikace dle normy ISO.  A občas některému našemu zákazníkovi pomohu sám, ale většinou tuto činnost nechávám na ostatních v týmu, kteří se na tuto činnost specializují.

 

hledáme obchodníka
Co vy sám jste dělal před tím, než jste přišel do RE/MAXu?  Původním povoláním jsem lesník a také po ukončení vysoké školy jsem pracoval u Lesů České republiky v Liberci. Pak jsem se přestěhoval do Prahy a posledních asi 12 let před RE/MAXem jsem pracoval v nadnárodních korporacích. Nejdříve ve 3M a potom v Makru, kde jsem byl nakonec manažerem finančních oddělení pro Čechy a Slovensko a poslední necelé 2 roky ředitelem velkoobchodu ve Stodůlkách.

„Nejtěžší bylo sehnat kvalitní lidi, kteří by se ke mně připojili.“

Povězte mi, jaké byly vaše podnikatelské začátky? Co všechno to obnášelo?

Jan: Musím říct, že opravdu krušné. Byli jsme velcí začátečníci na trhu. Ačkoliv v zahraničí už značka fungovala dlouho, zdaleka ne všechno šlo aplikovat také pro ČR. Trh zde byl pořád velice nevyspělý.

S jakými překážkami jste se musel vypořádat?

Jan: Nejtěžší bylo sehnat kvalitní lidi. Sám jsem byl v tomto oboru nováček, tak jsem potřeboval někoho, kdo bude mít dostatek zkušeností. Měl jsem ale štěstí, že jsem na pár takových lidí narazil. Záhy nás bylo v týmu 6 a mohli jsme to rozjet. Naši práci bych přirovnal k zemědělství. Nejprve je potřeba zasít, poté opečovávat – hnojit a zalévat a nakonec přijde sklizeň.

Podle čeho určujete, že je obchodník úspěšný? A představíte nám jednoho ze svého týmu?

Jan: Rád, i když volba není jednoduchá, protože vyzdvihnout jednoho, když jsme TÝM, vlastně nelze. Můžu si ale pomoci něčím měřitelným, což je třeba kumulativní provizní obrat. Ten má v naší partě nejvyšší kolegyně Markéta, jedna z našich makléřek maminek. Určitě vám sama o sobě ráda něco řekne. Já snad mohu jen říci, že jsem velmi vděčný za všechny kolegy a kolegyně jako je Markéta, s kterými mohu sdílet životní a pracovní prostor s názvem RE/MAX Harmony.

Markéta Pávková, makléřka. 5. listopadu to už bude 10 let, co pracuje v RE/MAX Harmony. „Vybrala jsem si tuto firmu zcela náhodně. Líbilo se mi, že je to velká společnost, kterou jsem znala z USA, a také jsme s RE/MAXem stejný ročník narození,“ říká s úsměvem.

„Být makléřkou mi umožňuje skloubit rodinu s prací. Jsem pánem svého času a dělám to, co mě baví a naplňuje.“

Jaká je největší výhoda, kterou vám tahle práce přináší?

Markéta: Asi to, že ji lze skloubit s rodinou. Nechtěla jsem své děti odstrčit k počítači nebo televizi. Mám dvě dcery a obě aktivně sportují, takže je musím vozit na tréninky a závody, věnuji se jim. A právě tato práce mi to umožňuje. Jsem pánem svého času. A pak mě to baví, ráda komunikuji s lidmi, navíc ta práce není stereotypní.

„V RE/MAX Harmony panuje úžasná pohoda a vzájemná souhra. Chodím sem moc ráda, na ty lidi tady se vždy těším,“ říká Markéta.

Markéto, jak vlastně funguje celý sales proces? Stále hledáte nové klienty, nebo už máte svou stálou klientelu, kterou si jen hýčkáte?

Markéta: Mám už prakticky jen stálé klienty. Začínala jsem u svých známých, kamarádů, měla jsem kontakty z předchozího zaměstnání a také ze školy. Jsem hodně komunikativní a společenská, takže nebyl problém někoho oslovit a nabídnout mu tuto možnost. Díky tomu jsem si za ty roky vybudovala poměrně dobrou síť kontaktů, se kterými stále pracuji. Ti lidé se ke mně vrací, máme dobré vztahy. Já se jim jednou za čas ozývám, například když mají narozeniny, svátek, nějaké výročí, třeba od uzavření poslední smlouvy. Věřím, že tohle je hrozně důležité. Jsou to maličkosti. Dále jim třeba dávám vědět ve chvíli, kdy se blíží konec nájemní smlouvy.

Jaké volnočasové aktivity z vás dělají lepší makléřku?

Markéta: Snažím se držet krok se svými klienty. Letos jsem začala hrát golf. Je to cílené na mé klienty, spousta z nich na ten golf chodí, je to skvělé konverzační téma. A sport vůbec. Když dcery začaly hrát závodně tenis, tak jsem si řekla, že se ho taky naučím. Chodila jsem 2x týdně na trénink s trenérem. Když něco dělám, chci to dělat pořádně. Tak jako reality. Tenis je víc individuální, golf je společenská událost. Baví mě realitní zpravodaje z Ameriky, abych věděla, co k nám může dorazit ohledně trendů v mé práci.

„Místo oběda si zajdeme zahrát tenis. Je to sport, který nás chytl.“

Dokážete se semknout jako tým? Trénujete to nějak?

Jan: Sešlo se nás tady 9 lidí, kteří v minulosti hráli nebo stále hrají tenis, a proto jsem neváhal, když se naskytla možnost stát se sponzorem tenisového klubu, který je odtud nedaleko. Máme pronajaté kurty 2x týdně, v pondělí a ve čtvrtek. Takže se vždycky místo oběda prostřídáme a chodíme hrát. Je to skvělá zábava, zároveň si tím dokonale vyčistíme hlavu a protáhneme tělo. Je to dobré také proto, že nás tento společný koníček dost stmelil, nebavíme se jen o práci.

Vyjma tenisu společně chodíme na bowling, děláme výšlapy do přírody. Jsme tady zkrátka samí sportovní nadšenci. 🙂

Jaká je vaše náplň práce, kromě toho, že to tady musíte ošéfovat? 🙂

Jan: Je toho povícero. Především se věnuji personalistice, tzn. náboru a retenci členů týmu, organizačnímu a finančnímu řízení kanceláře a komunikaci a spolupráci s centrálou a ostatními v síti RE/MAX. Osm let z jedenácti jsem byl členem Rady frančízantů sítě RE/MAX a nyní jsem již druhým rokem členem Marketingové rady RE/MAX ČR. Úzce spolupracuji také s Akademií RE/MAX ČR. Hlavně se snažím, aby se tady měli makléři dobře. V tom mi pomáhají 2 kolegyně v kanceláři, které jim tady zajišťují back office. Makléři si sem také vodí klienty na schůzky, takže kolegyně se postarají o to, aby byli vždy profesionálně obslouženi.

Člověk by řekl, že od vás lidé při té atmosféře tady nemohou odcházet. Přesto se zeptám, jaká je fluktuace? Zpočátku byla hodně vysoká, ale to dávám za vinu spíše sobě. Měl jsem tendenci vybírat lidi spíše manažersky a podcenil jsem úlohu podnikatelského nastavení. Dnes odfiltruji hodně lidí už při pohovoru. Takže lidé, kteří pak nastoupí, většinou zůstávají, pokud jim v tom nezabrání nějaké osobní důvody.

„V současné době je v celé ČR asi 160 makléřů, kteří tuto certifikaci mají a z toho 3 z nich sedí u mě v kanceláři 😊.“

V tomto oboru je velká konkurence. Jak se vám povedlo mít v týmu taková tři makléřská esa, samozřejmě včetně vás? 🙂

Jan: Hodně mi v tom pomáhá RE/MAX, což je v mnoha ohledech jednička na světovém i českém trhu. Systém vzdělávání je perfektně nastavený. Produkují nová a nová školení, takže mám možnost se takto neustále vzdělávat v rámci RE/MAXu. Před několika lety jsem prošel ISO certifikací na pozici realitního makléře, letos jsem ji obhajoval, aby mi platila dalších 5 let. Naše centrála se podílela na vzniku této normy, aby bylo na trhu něco měřitelného. V současné době je v celé ČR asi 160 makléřů, kteří tuto certifikaci mají a z toho 130 je v síti RE/MAX a 3 z nich sedí u mě v kanceláři. 😊 Je to poměrně náročné, vyžaduje to praxi, jsou tam podmínky vzdělávání, člověk musí projít přísnou zkouškou. Po náročném testu se dělá ústní zkouška před komisí a je třeba předložit a obhájit něco jako diplomovou práci.

Když k vám přijde nový makléř, co může zpočátku očekávat?

Nováček se jednak zúčastní školení, o které se stará centrála RE/MAXu. Nejdříve je to seminář, který trvá čtyři dny, kde se dozví vše podstatné o realitách, právních souvislostech, hypotékách, marketingu, …  Potom následuje pětidenní trénink realitních činností a dovedností. Trénují si telefonování s klientem, plní různé úkoly. Je to taková škola s praxí dohromady, aby nováčci dokázali co nejrychleji nastartovat svůj byznys.

„Důležité je znát svou cenu a nikdy se nepodceňovat.“

Dáváte jim nějaké kontakty do začátku, nebo je to na nich?

Jan: Od začátku makléře učíme, aby si vybrali své cílové skupiny a aby s nimi celoživotně spolupracovali a pomáhali jim. Z toho pramení podstatná část jejich byznysu. My jim pomůžeme vybrat tu cílovku, aby jim to maximálně sedělo z hlediska místa bydliště, jejich zájmů atd. Pak je učíme, jak pracovat s databází, jak budovat a udržovat vztahy.

Jakou nejlepší byznys radu jste dostal a od koho?

Jan: Mám strýce, který v roce 76 emigroval do Austrálie. Když jsem ho před 12 lety navštívil, to bylo v době, kdy jsem uvažoval o podnikání, tak mi řekl, abych do toho šel, ale sám, ne s někým. A další rada byla, abych se nepodbízel cenou. On měl tendenci nabízet své služby za co nejnižší cenu – a to mají i někteří obchodníci. Jenže to je špatná cesta. Každý bychom měli znát svou cenu. To je základ.

Foto: Matěj Kadlec

© 2023 imper.cz