Jakub Lysoněk: „V dětství jsem měl problémy se zákonem, dnes učím lidi investovat do drahých kovů“ [VIDEO]

20. Listopad 2016

Na říjnovém MeetUpu jsme vyhlásili soutěž o rozhovor na BusinessAnimals.cz. Stačilo vystoupit před ostatní a během minuty zaujmout svým příběhem. Nejvíc nás dostal 21letý Jakub Lysoněk, který za sebou má komplikované dětství, problémy se zákonem i operaci srdce. Změnila ho hudba. Když se pro změnu rozhodl, nikdo ho nechápal, proto on změnil okolí. Začal podnikat, dnes lidem pomáhá investovat do drahých kovů, ale také osobnostně růst. Po tom, co začal na sociálních sítích zveřejňovat inspirativní videa, se na něj začali obracet lidi a on je příležitostně koučuje.

dscf0534

  • Jakub Lysoněk, 21 let
  • Profese: Obchodník, kouč
  • Osobní stránka: www.facebook.com/jakublysonek3
  • Jakub začínal ve finančním poradenství, když mu bylo 18 let. „V té době jsem byl hladový po příležitosti a hledal jsem možnost, jak začít podnikat.“
  • Dnes lidem radí, proč a jak investovat do drahých kovů. „Stavím to hlavně na tom, že lidi v tomto oboru vzdělávám. Celá ekonomika je zahalená mlhou a lidi jí nerozumí. Snažím se jim vysvětlit, jak funguje dnešní ekonomická situace, proč by měli vlastnit drahé kovy a jaký budou mít potenciál v následujících letech.“
  • Jakub se hodně věnuje také osobnímu rozvoji. Nejvíce ho inspirují lidé. „Ne nadarmo se říká, že jsme průměrem pěti lidí, se kterými trávíme nejvíce času. V tomto jsem vděčný mému skvělému kamarádovi a zároveň i mentorovi Michalu Mikuláškovi, který už ve svých 20 letech vydělal svůj první milion korun a jeho přednáškami, které dělá po celém světě, už prošly tisíce lidí.
  • Hodně rád také cestuje. „Mým momentálním cílem je procestovat celou zemi. Chci si vybrat 5–6 destinací, kde si vyzkouším žít několik let, budu tam rozvíjet svůj byznys a pak si vyberu, jestli se vrátím do Česka, nebo se usadím někde jinde. Zatím jsem žil jenom v Česku a nevím, jestli je to země, kde chci zůstat.“

button-zajimaji-me-nove-prilezitosti

Vyzkoušejte leady

Kamarádi nechápali, proč jsem přestal pít a chodit na party

Jakube, ty jsi na našem MeetUpu vyšel ven s minulostí, se kterou se každý nechlubí. Odtrhnout se od party a přerušit kontakty je obrovské sousto. Jak se to vůbec stalo. Řekneš nám v krátkosti svůj příběh?

Měl jsem komplikovanější dětství. Ve 12 letech jsem se chytil špatné party, začal jsem pít, kouřit, měl jsem problémy se zákonem. Jednou to došlo tak daleko, že mě málem sociálka vzala rodičům. Střední mě vůbec nebavila, celé dětství jsem se hledal. První impuls ke změně přišel v 16 letech, kdy jsem narazil na zpěváka Revoltu. Díky jeho textům a videím jsem se nad sebou poprvé v životě zamyslel. Uvědomil jsem si, že můj život nemá smysl, že nikam nesměřuju.

Wow, tak to je opravdu silné kafe. Teď je z tebe ale úplně vyrovnaný člověk a nikdy bych to do tebe neřekla. Bylo pro tebe horší udělat ten první krok nebo se na nové cestě udržet?

První krok pro mě nebyl problém, rád se pouštím do nového. Těžší bylo se na cestě udržet. Věděl jsem, že takhle žít nechci. Začal jsem cvičit a pracovat na osobním rozvoji. Kamarádi to však nepochopili, ptali se, proč s nimi nejdu na party, proč už nepiju, proč jsem se změnil. Já jsem byl ten špatný. Ani rodina mě na začátku podnikání nepodpořila. Rozhodl jsem se změnit okolí a obklopovat se lepšími lidmi. S odstupem času jsem za všechny ty na první pohled negativní zkušenosti velmi vděčný, protože právě ty mě nejvíc naučily a díky nim jsem dnes mnohem silnější.

dscf0523
Další rána do Jakubova života přišla v 18 letech, když mu našli vadu na srdci. Prošel operací, naštěstí vše dobře dopadlo. „To byl asi největší zlom v životě. Uvědomil jsem si, že dnes tady jsem a zítra tu být nemusím, že chci dělat něco, co mě baví.“

Neměl jsem kapitál, kontakty ani nápad. Přesto jsem věděl, že chci podnikat

V 18 letech ses rozhodl podnikat. Proč si nešel po škole třeba do klasického zaměstnání?

hledáme obchodníka

Chtěl jsem od života víc. Viděl jsem, že moji rodiče, kteří chodí do práce, tam nechodí šťastní. Zároveň jsem viděl, že úspěšní lidi většinou podnikají. Já jsem si nedokázal představit, že bych pracoval pod někým, kdo mi bude říkat, co mám dělat. Vždy jsem byl tvrdohlavý a chtěl jsem si dělat věci podle sebe. Jenže jsem byl mladý, neměl jsem žádný kapitál, kontakty ani myšlenku, která by ohromila celý svět. A tehdy mě kamarád namočil do síťového marketingu. Když se na to dívám zpětně, bylo to nejlepší rozhodnutí, co jsem kdy udělal. V tomhle odvětví člověk tolik neriskuje, má možnost začít podnikat při práci či škole, bude osobnostně růst a ten úspěch a větší výdělek přijde časem.

Momentálně se pohybuješ v oboru drahých kovů. Jaká je situace u nás, jsou lidé ochotní investovat do zlata či stříbra?

Je pravda, že u nás se drahé kovy moc neřeší. Na východě nebo v Anglii jsou doporučované a skoro každý člověk tam ví, že by měl mít aspoň nějakou část majetku uloženou ve zlatě nebo ve stříbře. V Česku o to takový zájem není. Já jsem však člověk, který má rád výzvy, proto jsem do toho šel. U nás chce mít každý nemovitost, přičemž ideální je mít rozložený majetek na třetiny do nemovitostí, drahých kovů a cenných papírů. A tohle chci naučit i lidi tady.

Zlato a stříbro si drží svou hodnotu už 5 000 let

Jak se tedy mladý člověk jako ty dostane ke drahým kovům?

Začínal jsem ve finančním poradenství, to mi však po čase přestalo dávat smysl. Chtěl jsem lidem peníze vydělávat, když si však vezmeš současnou situaci na trhu – tiskne se obrovské množství peněz, takže neustále ztrácí na hodnotě. I když něco vyděláš, ve finále jsi ve ztrátě. Drahé kovy mi v tomto naopak smysl dávají. Je to nejlepší uchovatel hodnoty a pokud víš, kdy máš koupit a kdy prodat, tak ti hodnotu nejen udrží, ale i vydělají. Ve chvíli, když jsem si tohle uvědomil, jsem shodou okolností narazil na projekt, který právě přicházel do Česka. Ten umožňoval lidem dostat se ke zlatu za 10 % ceny.

8
Časem začal Jakub potkávat lidi, kteří se nechtěli aktivně věnovat budování sítě, ale chtěli jen nakoupit drahé kovy. „Já jsem však tu možnost neměl, proto jsem hledal další možnosti a objevil společnost Auvesta, která umožňuje lidem mít svůj vlastní depozit v bezcelní zóně, tedy mimo systém, a díky tomu mohou oni nakupovat drahé kovy, nejen zlato, ale i stříbro, paladium a platinu bez DPH, což normálně není možné.“

Dostat se ke zlatu za 10% ceny, to mě zajímá. Co proto musím udělat?

Jediné, co musíš udělat, je doporučit zlato dalším lidem. Podobným způsobem funguje třeba společnost Tesla, která lidem umožňuje objednat si auto, zaplatit za něj pouze 10 % ceny a na základě toho, že to doporučí dalším lidem, získají slevu.

Status je neosobní, ve videu je vidět, že to říkám já

Zajímalo nás, co osobnostní růst pro Jakuba momentálně znamená: „Aktuálně to pro mě znamená být praktik a věci, které se naučím, opravdu začít dělat. K tomu se snažím vést i další lidi. Na FB mám nově seriál, jak se stát lepším člověkem. Lidem dávám konkrétní úkoly, mají možnost pracovat na sobě samotných. Nemám rád, když potkám lidi, kteří se snaží druhým předat něco, co sami neprožili a třeba to jen načetli v knížkách, proto sdílím jen to, co jsem se naučil, co zkvalitnilo můj život.“

Jakube, ty kromě toho, že lidem pomáháš s investicemi do drahých kovů, točíš také videa a snažíš se lidi inspirovat. Co tě k tomu motivuje?

Snažím se lidi inspirovat tím, jak já rostu. Nechci, aby to vyznělo, že jsem už všeho dosáhl. Pořád jsem na cestě a to, co zažívám, sdílím i s ostatními. Na začátku jsem své zážitky sdílel v podobě statusů. Už tehdy jsem měl dobré ohlasy, lidi za to byli rádi. Pak přišel trend videí a já viděl, že skrze videa mohu lidem ukázat, jaký doopravdy jsem. Když tam dám status, člověk neví, jestli jsem to od někoho nezkopíroval, jestli je to moje vlastní. Ve videu to říkám svými slovy. Je to víc autentické.

Když jsi začal natáčet videa, začali se ti ozývat lidi a chtěli poradit. Jak funguješ?

Nejdřív jsem začal lidem v rychlosti odpovídat na jejich dotazy, ale spousta z nich to potřebovala probrat do hloubky, chtěli pomoct tu situaci vyřešit. Na základě toho jsem se rozhodl, že jim budu věnovat čas a začal jsem se věnovat koučinku. Na druhou stranu mi můj byznys bere obrovské množství času a také si uvědomuji, že zkušenosti, které jsem nasbíral, jsou ohromně cenné. Vím, že člověku pomohu mnohem lépe díky tomu, že on si za to zaplatí, bude si té hodnoty více vážit.

Jaký je to pocit někoho koučovat v tak mladém věku?

Osobně si myslím, že věk je jen číslo. Každý člověk nás může v životě něco naučit. I když jsme v mnoha aspektech lepší, on je zase lepší v něčem, čemu jsme se my zatím nevěnovali, a to se od něj můžeme naučit. Já učím lidi jen ty věci, o kterých vím, že v nich jsem dál než oni, vím, že jim mohu s tímto pomoct. Věk není problém.

Foto: Petr Klempa

© 2024 imper.cz