Jak začít podnikat: Přehled základních kroků

19. Říjen 2019

Odvážným štěstí přeje a začít podnikat je nejlepším způsobem, jak vydělávat peníze a být svým pánem. Na začátku všeho vás čeká trocha byrokracie – kdo se však nezalekne, bude mít možnost věnovat svůj čas a energii tomu, co ho opravdu naplňuje. Máte vymyšlený svůj originální byznysplán a chcete založit firmu, nebo raději hodláte odkoupit firmu na prodej? V článku najdete základní kroky, které vás čekají na startu podnikatelské činnosti.

jak začít podnikat

Základem je podnikat s jasným cílem

Pokud máte v plánu koupit některou z firem na prodej, máte nejspíše svůj podnikatelský cíl daný. Jak ale vymyslet, co pomůže úplně nové, nebo znovu se rodící společnosti k prosazení na trhu? Vyplatí se nad smyslem a směřování podnikatelské činnosti předem detailně uvažovat, aby i ta vaše firma jednou neskončila v databázi firem na prodej. Sepište si na papír odpovědi na následující otázky:

hledáme obchodníka
  • Co vám chybí v oblasti, ve které jste se rozhodli podnikat? Je to kvalita, rychlost, nebo absolutně nový směr či výrobek usnadňující život? Komu budou vaše služby určeny?
  • Prozkoumejte konkurenty. Jste na trhu se svou službou nebo výrobkem jediní? Výborně, máte velkou výhodu. Pokud existují společnosti se stejným cílem, co bude vaší devízou? V čem budete podnikat a v čem budete lepší než ostatní „stejné“ firmy, a proč by se měli zákazníci rozhodnout nakoupit právě u vás?
  • Jaký je váš příběh? Lidé dnes velmi ocení, pokud se jim dokážete dát najevo, že vám na nich záleží. Ukažte, že jste jedním z nich, a ne neprostupným a neosobním korporátem. V komunikaci se zákazníky nezapomeňte využít i potenciál lidského přístupu a zápalu pro věc a staňte se pro ně srdcovou záležitostí.

První kroky vedou na živnostenský úřad

Nyní víte, co chcete dělat, pro koho a jak. Dále musíte zjistit, zda ke své činnosti potřebujete živnostenský list, některé práce můžete vykonávat i bez něj. Zajděte si pro více informací na živnostenský úřad, kde případně rovnou vyplníte i potřebné formuláře. Vypsáním Jednotného registračního formuláře se zároveň přihlásíte k dani z příjmů i k sociálnímu a zdravotnímu pojištění. Správní poplatek živnostenskému úřadu činí 1 000 Kč. Pokud jednotný formulář nevyplníte, musíte si finanční úřad, Českou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu oběhnout a ohlásit jim změnu sami.

Zálohy na pojištění a evidence tržeb

Pokud je podnikaní vaší hlavní činností, zálohy na sociální a zdravotní budete platit od prvního měsíce. Jestliže je vaše činnost činností vedlejší (jste zaměstnaný a podnikání máte jako přivýdělek), zálohy začnete platit až za rok – za první rok zálohy doplatíte až podle zisku. Své příjmy i výdaje si ukládejte pro podání daňového přiznání a následné zaplacení daně z příjmu – buď si musíte vést přesnou daňovou evidenci, nebo daně zaplatíte na základě procenta z příjmů. Přehled příjmů budete dokládat zdravotní pojišťovně a České správě sociálního zabezpečení, které vám podle něj vyúčtují částku za pojištění. Zjistěte si také, zda vaše podnikání podléhá EET a zda budete muset podnikat jako plátce DPH.

Dobrý web umí přitáhnout zákazníky

Založte si přehledný web s kvalitním obsahem, aby vás zákazníci snadno našli. Zjistěte si něco o základech marketingu, propagaci skrze různé online marketingové kanály, nebo se svěřte marketingovým profesionálům. Pro snadnější komunikaci a posílení své značky doporučujeme založit si také účty na sociálních sítích. Musíte se jim ale pravidelně věnovat a zákazníkům servírovat nejen zajímavosti z vašeho oboru, samotné produkty či speciální akce, ale i odpovědi na otázky ohledně zboží a služeb, které vám budou klienti pokládat.

Odstartujte podnikání bez obav

Začít podnikat na vlastní pěst s sebou ze začátku trochu té úředničiny nese, ale není se čeho bát. Pokud máte jasnou vizi a jste rozhodnutí se postavit na vlastní nohy, zvládnete to snadno. Tak odhoďte strach a vykročte do pracovního světa, který bude fungovat podle vašich pravidel.

Přečtěte si také článek, věnující se filmům o podnikání.

hledáme obchodníka

© 2024 imper.cz