31. Leden 2019
Máte-li pocit, že vám už samostudium, školení či semináře nestačí a chcete se dále rozvíjet, pak můžete studovat MBA. Každý rok se na tuto cestu vydá 800-1000 zájemců, kteří se chtějí vědomostně a profesně posunout dál. Rozšířit jejich řady vás bude něco stát, ale největší oříšek je najít tu správnou školu. Jak si vybere tu nejlepší?
V České republice si můžete vybrat z přibližně padesáti škol. Ač číslo zní lákavě, ne všechy z nich nabízejí kvalitní výuku za výšku školného, které požadují. Zeptali jsme se proto pana Štěpána Miky, odborníka na profesní vzdělávání, podle jakých kritérií vybírat.
1. Online výuka
Manažeři velkých společností musejí stíhat studium při svém zaměstnání. Proto si zjistěte, zda škola nabízí kromě prezenčního také online studium. „Manažeři si zejména kvůli nedostatku volného času nemohou dovolit prezenční formu studia. Z tohoto důvodů je v mnoha případech studium MBA nabízené formou online studia,“ vysvětluje Mgr. Štěpán Mika a doplňuje: „Online forma studia je slučitelná i s náročnějším typem zaměstnání, a to pro manažery představuje velkou výhodu.“
2. Akreditace
Zjistěte si, zda daná instituce opravdu vlastní akreditaci, kterou se zašťituje. Neexistuje totiž žádná autorita, která by měla nad MBA programy dohled. Mezi světově uznávané organizance, které vydávají takové akreditace patří například ASIC, FIBAA nebo AMBA.
3. Kvalita a úspěšnost školy
Opět zde narážíme na problém, kdy v Čechách neexistují statistiky, které by monitorovaly čísla ohledně studia a absolvování MBA programů. Díky tomu se mnoho škol prohlašuje za ty nejlepší, ač tomu tak není. Veškerá data, která jsou k dispozici, jsou z veřejných průzkumů. „Je dobré si zjistit, jaká agentura průzkum zpracovala. Čím lepší jméno agentura má, tím menší je pravděpodobnost, že se bude jednat o data smyšlená,“ dodává Mgr.Mika.
4. Transparentnost
Každá solidní instituce by měla být transparentní. To znamená, že by na svém webu měla mít kompletní informace o systému, struktuře a průběhu studia, a to včetně studijních podmínek, informací i lektorech, podmínek pro přijetí nebo vyučovaných předmětem. „Pokud je instituce nabízející MBA vzdělání skutečně solidní, nemá problém s uveřejněním vzorů smluv o studiu či náhledu diplomu. Důvod k pochybám byste měli mít ve chvíli, kdy vám škola odmítá tyto dokumenty poskytnout,“ uzavírá Štěpán Mika.
Finanční náročnost studia MBA
Školné se zpravidla pohybuje od 80 000 do 130 000 bez DPH. U prezenčního se může vyšplhat až ke 300 000 Kč bez DPH. Lze najít i pod 40 000 Kč, ale to jsou extrémy.
Proč studovat MBA?
- získáte specializované profesní vzdělání
- hlubší znalosti
- rychlejší postup v kariéře
- více peněz
- více kontaktů
- prestiž
- širší možnosti uplatnění
Pokud se pro studium rozhodnete, čeká vás speciální a mezinárodně uznávaná zkouška GMAT. Probíhá online a zahrnuje testování verbálních, analytických a matematických schopností uchazeče. Má 3 části: Verbal Section, Analytical Writing a Quantitative Section. Můžete si ji ale zkusit nanečisto.
Článek vznikl ve spolupráci s Renatou Hrabánkovou z Allmedia4you.cz a Mgr. Štěpánem Mikou z institutu CEMI