4 kroky, jak se z noční sovy stát ranním ptáčetem

30. Září 2014

Byznys nikdy nespí; vy si však pro tuto kratochvíli určitou část dne vyhradit musíte. Sedíte často u e-mailů nebo sociálních sítí do noci, ani vlastně nevíte proč, a ráno si nadáváte? Známe to, ale zkoušíme se zorganizovat.

ptace

1. Stanovte si pevný rozvrh dne

Bez řádného harmonogramu není dobrého obchodu; zatímco ale termíny schůzek plánujete na minutu přesně, stanovit si dobu, kdy jít spát, je pro mnoho obchodníků nepředstavitelné. Bylo však prokázáno, že pokud se určitá činnost opakuje denodenně po dobu 21 dní, dochází v mysli k její automatizaci.

Děsí-li vás představa spánku před druhou hodinou ranní, začněte s budováním nového návyku postupně – snažte se své spánkové „okno“ posouvat po malých krůčcích směrem k biorytmu ptáčat. Začněte třeba tím, že budete uléhat před půlnocí.

 

2. Bez (kvalitní) snídaně ani ránu

Zatímco spíte, vaše tělo – navzdory sníženému bazálnímu metabolismu – začíná hladovět. Uvědomte si, že časový rozdíl mezi večeří a snídaní následujícího dne může činit i dvanáct hodin! V takovém případě je zločinem vůči vlastní tělesné schránce „snídat“ kávu s cigaretou. A i pokud vyznáváte kult snídaní, je třeba zvolit takové jídlo, které vám dodá energii v průběhu celého dopoledne.

Vhodné jsou pokrmy s vysokým podílem proteinů (bílkovin) a komplexních cukrů; nejen že vás zasytí, ale jsou schopny udržovat „provozní“ hladinu glukózy v krvi. Glukóza je hlavním palivem nervových buněk v mozku – a mozek je motorem, který pohání váš byznys.

Vyzkoušejte leady

 

3. Cvičením nejen k pevnému tělu

Spojte příjemné s užitečným – i když ono příjemné bude zpočátku vykoupeno klením a velikou námahou. Rozcvička je totiž přesně to, co vás po ránu nabudí více než dávka kofeinu. Cvičením rozproudíte po nočním útlumu krev, okysličíte se a k dobru se vám přičtou i obdivné pohledy okolí, které po čase začnete sklízet.

Pokud vás děsí vzpomínky na letní tábory, využijte jeden z nepřeberného množství cvičebních videí na Youtube. Není cvičení o samotě pro vás? Potom zamiřte na tzv. boot camp, vycházející z tradic výcvikových programů americké armády. Soutěživost ostatních ve vás vykřeše netušené fyzické výkony. Překonáváním svých fyzických hranic navíc neformujete jen tělo, ale i mysl – směrem k úspěchu!

 

4. Žádné snooze. Nedospávejte!

Také vám připadá, že moderní vynálezy, které mají ulehčovat život, činí bytí spíše obtížnějším? Snoozováním si sice spánek prodloužíte o několik málo minut, zároveň ale rapidně snížíte kvalitu následného bdění.

Spánek je totiž rozdělen na několik fází, které probíhají v určitém časovém sledu. Opětovným usnutím nastartujete celý spánkový cyklus od počátku; probudí-li vás potom posunutý budík ve fázi REM (doba hlubokého spánku, kdy dochází ke snění), stane se z vás na celý den poklimbávající uzlíček nervů. Jistě nic, čím byste svého klienta ohromili…

Co vám funguje?

Text: Tomáš Soukup

Foto: Sassydove.com

 

© 2024 imper.cz