Jak si říkat o peníze na pohovoru, aniž by vám bylo nevolno.

Lucie Audi

17. Červen 2024

Všichni to známe – ta chvíle kdy máte mluvit o penězích a vám se začne zrychlovat tep. Jak se zbavit nervozity a s klidem si říct o tu správnou částku? Objevte praktické tipy a techniky, které vám pomohou překonat obavy, zvýšit sebevědomí a zvládnout klíčové momenty jako opravdoví profesionálové.

Znáte ten knedlík v krku, který se objeví, když si chcete říct o přidání platu nebo o kariérní postup? Znáte ten pocit, kdy se potřebujete omluvit za svůj úspěch? Kdy chcete říct: „Nejsem tak úspěšný, to bylo asi omylem.“

Mám pro vás dvě zprávy. Ta dobrá zpráva je, že právě tyto situace jsou příležitostí, jak si vytrénovat sebevědomí. Ta těžší zpráva je, že získání sebevědomí a zvládnutí nervozity vyžaduje opustit komfortní zónu. A to může být bolestivé. Je to jako se objednat k zubaři – nepříjemné, ale nezbytné.

Mít sebevědomí neznamená mít vlastní večírek pýchy, ale cítit jistotu ve svých myšlenkách a názorech. Až příště budete mluvit o svých financích, budete to dělat bez červenání, bez pocení a bez obav, že řeknete něco nevhodného.

Představte si situaci, kdy sedíte na pohovoru a přijde otázka na to, jakou výši platu si představujete. To je okamžik, kdy většina z nás cítí zvýšený tep, očima hledáme to číslo na zemi  a náš vnitřní kritický hlas křičí z plných plic, že nejsme dost dobří.

Držte se 4 základních kroků a budete úspěšnější: 

  1. Pamatujte si, že váš plat nejsou vaše měsíční náklady. Váš plat je vaše cena na pracovním trhu. Pokud hledáte správné číslo, nevycházejte jen z toho, co vám poradí přátelé, ale hledejte data z průzkumů z pracovního trhu. Třeba od agentury Hays.
  2. Není chyba mít připravenou pevnou částku nebo rozmezí peněz. Důležité je naučit se to číslo říkat nahlas. Pokud jdete na vyšší pozici, nemělo by se vám stát, že sama sebe uslyšíte poprvé říci tu částku nahlas až na pohovoru. Vaše nervozita může zapůsobit a po vyslovení vysokého čísla začnete koktat a částku snižovat.  
  3. Naučte se “práci s tichem”. Až vyslovíte svou finanční představu, mlčte. To není chvíle, kdy se musíte obhajovat. To proběhlo už během diskuze o vašich zkušenostech. Úplný zákaz platí pro nevhodné argumenty, že máme vysokou hypotéku nebo drahé granule pro kočku. 
  4. Někdy je žádná dohoda lepší, než špatná dohoda. A dovolme si odmítnout pozici, která není adekvátně ohodnocená. Nerozhodujte se ze strachu, že nebude jiná práce. Podle posledních dostupných dat je nezaměstnanost v ČR druhá nejnižší v rámci celé Evropské unie.  
  5. Jednou z  nejrychlejších cest k sebevědomí je vzdělávání. Neustálé učení a rozvoj vašich dovedností vám může poskytnout pevnější půdu pod nohama. Jedinou podmínkou je, že se nesmíte učit jen tzv. do šuplíku, ale převádějte své znalosti do praxe. 

Sebevědomí

Nervozita může být vaším stálým společníkem v každodenních situacích. Kolikrát jste se vyhnuli něčemu jen proto, že jste byli extrémně nervózní, plní obav, červenali jste se nebo nevěděli, co říct? Je důležité si uvědomit, že nervozita je do jisté míry přirozená, ale s tréninkem ji můžete překonat. Když se naučíte vystupovat ze své komfortní zóny, zvládnete nejen nervozitu, ale také posílíte své sebevědomí.

Pečovat o své fyzické zdraví je důležité, ale neméně klíčové je věnovat pozornost své psychické pohodě a sebedůvěře. Sebedůvěra může být ovlivněna mnoha faktory, včetně osobních a pracovních vztahů. Zeptejte se sami sebe: „Je moje sebevědomí na vyšší nebo nižší úrovni než před rokem?“ Přemýšlejte o tom, co se změnilo a co zůstalo stejné.

Lucie Audi
Lucie Audi – CEO a spoluzakladatelka vzdělávacích platformem #HolkyzByznysu a #Holkyzmarketingu. Foto kredit: Nicola Zörkler

Tipy na zlepšení sebevědomí

  1. Vytvořte si pozitivní prostředí: Sebevědomí je ovlivněno prostředím, ve kterém se pohybujeme. Vyberte si správné pracovní zázemí. Dnes je populární mluvit o „toxickém prostředí“, ale nezapomínejme, že my sami volíme, s kým trávíme čas. A ještě důležitější je, že sami tvoříme své prostředí.
  2. Postoj: Sociální psycholožka Amy Cuddy, jejíž TED Talk vidělo na YouTube 70 milionů lidí, říká, že pokud zaujmeme vzpřímený postoj, budeme se cítit sebevědoměji. Ve své studii porovnávala lidi, kteří seděli dvě minuty rovně a vyjadřovali sílu, s těmi, kdo byli shrbení a měli překřížené nohy. Zjistila, že ti první se potom cítí silnější, a dokonce jim hladina testosteronu stoupne o 20 % a stresový hormon kortizol klesne o 25 %. Najděte si klidné místo a na dvě minuty zvedněte ruce nad hlavu do vítězného „V“.
  3. Mentoring: Jednou z nejlepších technik pro zlepšení pracovního sebevědomí je mentoring. Moje kariéra se vždy nejvíce posunula, když jsem měla vedle sebe mentora nebo mentorku. Hledání inspirace a vedení od zkušenějších může být klíčové.
  4. Vzdělávání: Nejrychlejší cestou k sebevědomí je vzdělávání. Neustálé učení a rozvoj vašich dovedností vám může poskytnout pevnou půdu pod nohama. Nesmíte se však učit jen tzv. do šuplíku – převádějte své znalosti do praxe. Zkoušejte, zkoumejte a nebojte se dělat chyby.

Závěrem

Žádný tip ani cvičení na zlepšení sebevědomí nebude fungovat, pokud ho nevyzkoušíte na vlastní kůži. Úspěch vyžaduje trpělivost a ohleduplnost k sobě samým. Je přirozené, že změna k lepšímu nepřijde s prvním krokem. Vytrvalost a odhodlání vás však dovedou k vytouženému cíli. Jděte vpřed s hlavou vztyčenou a věřte si!


Článek pro nás napsala Lucie Audi – CEO a spoluzakladatelka vzdělávacích platformem #HolkyzByznysu a #Holkyzmarketingu. Vzdělávací platforma #HolkyzByznysu nabízí pomoc všem  podnikatelkám.  Posledních 9 let školí o sebevědomí, překonávání nervozity, podnikání a kariérním růstu.

Foto kredit: Nicola Zörkler

© 2024 imper.cz