26. Prosinec 2022
Trh s byty k pronájmu je v Česku velice aktivní. Zejména ve větších městech mohou být pěkné byty pronajaty v řádu několika dní. V dnešním článku se podíváme jak z pohledu pronajímatele, tak z pohledu nájemníka na to, jak nemovitost pronajmout, resp. jak si ji pronajmout.
Vlastníte nemovitost a hledáte nájemníka
Vlastníte nevyužitý byt? Pak máte velkou příležitost získat z tohoto majetku nové příjmy. Jednou z nejlepších cest je dlouhodobý pronájem bytu. Jak ale najít spolehlivého nájemníka, který bude včas platit nájem v předepsané výši a byt neponičí nad rámec běžného opotřebení?
Právě toho, že se nájemník nebude k nemovitosti chovat adekvátně, se pronajímatelé často bojí. Existují přitom způsoby, jak můžete riziko eliminovat.
Byt důkladně nafoťte a popište
V první řadě musíte byt precizně nafotit, popsat jeho stav. Tomu by měl předcházet důkladný úklid, byt také můžete zkrášlit různými doplňky, pokud je již vybaven. Pozor ale na to, že inzerát by neměl slibovat něco jiného, než jaká je realita. Současný stav můžete trochu přikrášlit pro větší atraktivitu, své zájemce byste ale neměli klamat. Pokud má byt nějakou nevýhodu, nebojte se ji v inzerátu zmínit. Ušetříte si čas strávený komunikací s potenciálními nájemníky, kteří by zájem stejně neměli.
Nebojte se svůj byt pronajmout prostřednictvím realitní kanceláře. Profesionální realitní makléř má vybavení i zkušenosti, které pomohou odprezentovat byt přesně tak, jak je potřeba.
Nájemníky prověřujte
Nájemníky byste nikdy neměli odmítat pouze na základě rasových či jiných společenských předsudků. Není ale nic špatného na tom, pokud si zájemce o svůj byt prověříte ve veřejně dostupných rejstřících. Je zcela legitimní, že máte obavy z ubytování nájemníka, který je zatížen mnoha exekucemi. Jako obranu proti riziku můžete například požadovat placení nájmu předem a ve smlouvě zkrátíte výpovědní lhůtu třeba na pouhý jeden měsíc. Nikdy také nezapomínejte na složení kauce ve výši minimálně jednoho nájmu. Kauce slouží právě pro případy, kdy vám nájemník neplatí nebo nemovitost či její vybavení, které vlastníte, výrazně poškodí.
Jak si najít nájemní byt?
Jestliže byt hledáte, nikdy byste jej neměli vybírat na dálku jen podle inzerátu. Inzerce pronájmu slouží pouze k tomu, abyste našli nemovitost, která splňuje vaše základní představy. U bytů, které se vám zamlouvají, byste si ale měli domluvit osobní prohlídku.
Na prohlídce se nebojte zeptat pronajímatele nebo realitního makléře na všechno, co vás zajímá. Ptejte se jak na technický stav nemovitosti, tak na výdaje za energie nebo na důvody, proč vlastně majitel nemovitost pronajímá. Snažte se najít společnou řeč a probudit vzájemné sympatie. V případě více zájemců tak můžete zvýšit šanci na to, že byt získáte právě vy.
Doporučujeme nepodepisovat nájemní (ani žádnou jinou) smlouvu hned při prohlídce bytu. Vždy je lepší vzít si alespoň jeden den na rozmyšlenou a ujasnit si, zda pronájem daného bytu dává racionálně smysl.