04. Červenec 2022
16 týdnů placeného volna nejen pro novopečené tatínky, balík benefitních bodů pro zábavu i zdraví, práce z domova a všechny pozice nabízené na částečný úvazek. To je jen několik příkladů benefitů, které technologická společnost Vodafone nabízí v Česku svým zaměstnancům. Firma se nebojí udávat trendy a například také nedávno přestavěla část své centrály v pražských Stodůlkách.
Foto: Vodafone/CAPEXUS
Je to rok, co se technologická společnost Vodafone v Česku rozhodla k odvážnému kroku: veškeré pracovní pozice začala nabízet i na částečný úvazek. „Všechna inzerovaná pracovní místa, od pozic prodejců v obchodech až po místa v nejvyšším vedení firmy, budou proto nově vždy obsahovat možnost zkrácené pracovní doby,“ psala společnost před rokem.
V České republice je podíl částečných pracovních úvazků na trhu jeden z nejnižších v Evropské unii a Vodafone se rozhodl to svým přístupem změnit. Jak také otevřeně přiznává Magdaléna Wavle, viceprezidentka firmy pro lidské zdroje, přineslo takové rozhodnutí Vodafonu konkurenční výhodu. „Ze všech zaměstnanců, kteří k nám za poslední rok nastoupili, si 20 % zvolilo částečný pracovní úvazek. Díky vyšší flexibilitě dokážeme přilákat a udržet rozmanitější pracovní sílu i špičkové odborníky. Získáme talenty, o které bychom na plný úvazek přišli.“
Benefity pro své zaměstnance Vodafone obecně nešetří, ale právě velkoryse pojaté částečné úvazky jsou příkladem toho, že se firma nebojí udávat trendy.
16 týdnů placeného volna: o dítě se mohou starat dva
Dalším příkladem je 16 týdnů plně placeného volna každému zaměstnanci (platí i pro páry stejného pohlaví), jehož partnerce se narodí dítě. Stejná nabídka platí i v případě adoptování dítěte. Takový přístup umožňuje oběma rodičům pečovat o děti společně.
16 týdnů placeného volna si může vyčerpat zaměstnanec v kuse, nebo po částech na základě domluvy s nadřízeným, a to nejdéle do 1,5 roku věku dítěte.
Prvních 16 týdnů mateřské dovolené dostanou plný plat i maminky – firma jim dorovná rozdíl do plné mzdy. A aby byl návrat do práce plynulejší, dostávají rodiče možnost dalších 6 měsíců pracovat na částečný úvazek za plnou mzdu.
Většina práce z domova a nové prostory
Práci z domova nabízí formálně mnoho firem, ale ve Vodafonu se do tématu opřeli. Během pandemie koronaviru si udělali mezi zaměstnanci průzkum a z něj vyplynulo, že lidé chtějí i po pandemii většinu času pracovat z domova – pokud to samozřejmě jejich pozice umožňuje.
„Počítáme s tím, že v průměru 60 % času pracuje zaměstnanec na home officu a 40 % v kanceláři. Ale když už do kanceláře jde, nebude tam jen psát maily, ale využije osobních setkání k vymýšlení nápadů, k efektivním poradám a podobně. Proto jsme také nedávno přestavěli část naší centrály v Praze-Stodůlkách tak, aby lépe sloužila právě jako místo setkávání,“ vysvětluje Magdaléna Wavle. Jak nové prostory vypadají, se můžete podívat ve fotogalerii.
Mezi běžné benefity patří balík benefitních bodů na léky, návštěvu kina, cestování nebo třeb vzdělávání. Kromě 5 týdnů dovolené mají zaměstnanci Vodafonu dalších 5 dní placeného volna, a to ve formě Personal Days – mohou tak trávit čas třeba s dětmi nebo rodinou. Už méně obvyklé z pohledu trhu ale je, že každý zaměstnanec Vodafonu může zdarma využít konzultaci s psychology, právníky i třeba finančními poradci, a to po telefonu, e-mailem nebo osobně. Jde o program Employee Assistance, tedy asistenční program pro zaměstnance.
Vodafone si také zakládá na tom, že nedělá mezi lidmi rozdíly, a to ani na základě jejich sexuální orientace nebo rodinného uspořádání. V roce 2015 pro lidi LGBT+ zavedl volno na uzavření sňatku a postupně přidával další situace, jako je například doprovod partnera k lékaři nebo pohřeb. Zaměstnanci také dostanou volno při osvojení nebo narození dítěte, jako je to běžné u heterosexuálních párů.
Firma myslí i na zdravotně znevýhodněné a nemocné. Pracovníci se zdravotním znevýhodněním získávají 5 dnů osobního volna navíc. A například až dva pracovní týdny placené dovolené ročně dostanou ti, kteří se potřebují postarat o vážně nemocného člena rodiny.
Pomoc obětem domácího násilí
Vodafone se nebál otevřít ani tak citlivé téma, jako je domácí násilí. O placené volno, konkrétně 10 dní, mohou ve firmě požádat nejen oběti domácího násilí (a využít ho například na právní, lékařskou nebo poradenskou pomoc), ale také ti, kteří obětem domácího násilí pomáhají.
Vodafone stojí za mobilní aplikací Bright Sky CZ, která slouží pro odhalení domácího násilí. Patronkou aplikace je herečka Ester Geislerová, video si můžete pustit ZDE.
A co stravenky? Ty budete hledat marně
K nejoblíbenějším zaměstnaneckým benefitům v Česku patří stravenky. Ty ovšem už u Vodafonu nenajdete. Firma, která dříve nabízela digitální stravenky, se na základě průzkumu mezi zaměstnanci rozhodla zcela systém stravenek opustit a vyplácí tzv. stravenkový paušál rovnou spolu se mzdou. Je už pak na každém, jak s penězi naloží.
A firma nezapomíná ani na dobrovolnické aktivity. Každý zaměstnanec Vodafonu může dva dny v roce věnovat práci pro neziskovou organizaci a čerpat v této době placené volno – jde o tzv. Den pro neziskovku. Na dobrovolnický den mohou zaměstnanci vyrazit sami, nebo s celým týmem.