Jak sestavit životopis, se kterým uspějete. Návod pro začínající i zkušené obchodní zástupce

29. Leden 2023

Rozhodli jste se zkusit štěstí v salesu a lámete si hlavu s tím, jak napsat kvalitní životopis, který vám otevře dveře k vysněné pozici? Nebo jen měníte po delší době zaměstnavatele a čeká vás revize vašeho CV? Pro oba případy máme pár rad a tipů. Připomeneme, jaká základní pravidla platí pro všechny Curriculum Vitae, co nezmiňovat, a co naopak vyzdvihnout.

Klasický životopis vám napoví

Než si položíte otázku, jak napsat profesní životopis obchodníka, nejdříve se soustřeďte na základní pravidla společná pro jakýkoliv životopis. Strukturovaný životopis je alfou a omegou. Jeho správná hierarchizace často rozhoduje o tom, zda bude mít personální oddělení o váš životopis a následné pozvání na pracovní pohovor vůbec zájem. Umně zpracovaný a profesionálně vyhlížející CV symbolizuje připravenost, pečlivost a může navodit pocit vyšší odbornosti.

Personalisté často obdrží pro danou pozici až desítky životopisů a snaží se je mnohokrát eliminovat jen na základě drobných chyb či nedostatků. Pokud se tedy opravdu chcete zúčastnit pohovoru pro pozici obchodního zástupce, dbejte i na úplné  maličkosti.

Dvě strany stačí, drahoušku

Existují základní pravidla, která byste měli bez výjimky dodržet. Ať už se hlásíte na pozici uklízečky, juniora v marketingovém oddělení nebo na seniorní pozici v obchodním oddělení, v první řadě by délka vašeho Curriculum Vitae neměla přesahovat dvě strany A4. A i přesto, že shrnout vaši dosavadní kariéru do dvou stran není jednoduché, věřte, že se jedná o optimální délku, která nakonec bude vyhovovat nejen HR oddělení, ale především vám.

Jakto? Tato limitace vám pomůže zmínit jen to nejpodstatnější. Nebudete vařit z vody a používat omáčku okolo. Zamyslete se nad tím, jaké informace jsou nejvíce důležité pro pozici, o kterou se ucházíte. Co jsou vlastně relevantní informace? Jestliže se hlásíte na pozici obchodního zástupce, můžete klidně vynechat v sekci získaných certifikátů absolvování záchranářského kurzu.

Uveďte základní informace

Když si nejste jisti, co byste měli v životopisu uvést, můžete vždy použít vzory životopisů, životopisy ke stažení či chytré aplikace, které najdete na profesních webových stránkách. Lámete si ale hlavu s tím, zda musíte uvést vše? Poradíme vám, jaké informace se považují za ty nejzákladnější a které byste tedy určitě měli zmínit. Kromě celého jména a případně titulu nezapomeňte na telefonní číslo a e-mail, na kterém vás personalista zastihne.

Můžete se pochlubit, ve kterém městě žijete. Pokud máte Facebookovou profesionální stránku, nebojte se do životopisu uvést také odkaz na tuto (či jinou) sociální síť. LinkedIn je dobré zmínit v okamžiku, kdy na něm potenciální zaměstnavatel najde kromě seznamu vaší profesní kariéry také doporučení. Naopak rodné číslo a číslo vaší karty si raději nechte pro sebe.

Co si nechat pro sebe

Některým informacím se vyhněte úplně, mohou vás totiž vystavit diskriminaci. V životopisu vynechte informaci o práci pro politickou stranu nebo náboženskou organizaci. Nikoho by neměl zajímat ani váš etnický původ či občanství. I přesto, že si zaměstnavatel může dle ročníku ukončení vašeho studia spočítat, kolik vám je asi let, nepomáhejte mu uvedením věku či rodného čísla. Tabu by měly být také výška, hmotnost, rodinný stav a sexuální preference.

Ukažte svou tvář, ale ne selfíčkem

Jestliže přemýšlíte, zda k životopisu přiložit vaší fotografii, rozhodnutí je pouze na vás. Fotografie není povinná. Pokud se pro ni ale rozhodnete, pak byste se měli opět držet základních pravidel. Nikdy ji nepřikládejte jako samostatný soubor v e-mailu, vždy musí být součástí životopisu. Mělo by se jednat o fotku samotného obličeje a ramen, která by měla být zahalená.

Zapomeňte na selfie, oříznuté obrázky ze sociálních sítí a deset let staré fotografie. Pozadí by mělo být jednobarevné, případně zvolte pro pořízení fotografie venkovního prostředí v office parku. Zvolte vhodné oblečení a doplňky, ideálně košili/halenku, v případě žen decentní make-up a šperky.

Jak napsat profesní životopis obchodníka a sestavit strukturu

A už se konečně dostáváme k tomu nejdůležitějšímu. Jak sestavit životopis obchodního zástupce? V případě této pozice si musíte dávat velký pozor. Obchodníků totiž není málo a pokud chcete personalistu v dané firmě zaujmout, musíte svůj životopis přizpůsobit tzv. na míru dané společnosti. Životopis je váš první kontakt s firmou. Ukažte, že toho máte mnoho společného a že vaše konkrétní zkušenosti a schopnosti pomohou firmě růst. Snažte se pozitivně upoutat personalistu a stát se zapamatovatelným. To můžete například učinit tak, že po pohovoru zašlete děkovný e-mail.

Pokud si nejste jisti, pro jakou firmu chcete pracovat, inspirovat se můžete i na existujících globálních platformách pro vyhledávání obchodních agentů a firem. Ať už jste si zaměstnavatele vybrali dávno, nebo ho teprve hledáte, vždy buďte upřímní, v referencích i v číslech. Personální oddělení si může velmi lehce zjistit, zda jste si některé informace nepřibarvili. Lež má v tomto případě velmi krátké nohy.

Profesní životopis obchodníka = statistiky

Jestliže je v profesním životopisu obchodníka něco stejně důležité jako uvést celé jméno, pak jsou to statistiky. Nebudeme si nic nalhávat. Život obchodního zástupce je především o číslech. Uveďte, kolik obchodů a v jakém celkovém obratu jste získali. Pochlubte se, kolik jste vašim předchozím zaměstnavatelům vydělali. S uzavřením obchodů jste během svého působení mohli pomoct i jiným kolegům. Zvýšilo se procento uzavřených obchodů? Hned s tím do životopisu.

Kromě čísel ale zmiňte i to, že jste přilákali významné zákazníky, uvedli nový výrobek či službu a nebo pomáhali marketingovému týmu vytvořit úspěšnou kampaň. Ukažte v životopise, že jako obchodník máte mnoho zkušeností, jsou za vámi výsledky a firmě můžete pomoci k budoucím úspěchům.

Životopis v angličtině může pomoci

Aspirujete na pozici Business Development Representative? Pak by vaše angličtina měla být na velmi dobré úrovni a vytvořit si CV v angličtině by vám nemělo činit jakékoliv problémy. Držte se všech výše zmíněných pravidel pro český životopis. Že byste se měli vyhnout gramatickým a jiným chybám, vám snad ani nemusíme říkat. Pokud si něčím nejste jisti, poraďte se s profesionálem či rodilým mluvčím.

© 2024 imper.cz