Jak se zbavit nervozity ze schůzky? Praktické tipy ze života obchoďáka!

05. Březen 2014

Stává se Vám, že jste před důležitou schůzkou nervózní? Obáváte se setkání s významnými klienty, kteří vzbuzují respekt? Mnoho lidí si několik dnů předem v hlavě sestavuje katastrofické scénáře a strachuje se, co všechno by se mohlo stát. Přitom se nakonec většinou ukáže, že obavy byly zbytečné. Co tedy (ne)dělat a jak se podobných starostí zbavit? Inspirujte se několika tipy, díky kterým se i poslední noc před schůzkou v klidu vyspíte.

hledáme obchodníka

Concept-of-Fear-with-Businessman-Photo-1

1) Buďte připraveni

Nevíte, jak zahájit jednání? Bojíte se, že na něco zapomenete nebo nebudete mít o čem mluvit? Nechoďte na schůzku nepřipraveni. Den předem si sepište všechny body, které chcete s klientem probrat. Nachystejte si podklady, vytiskněte si potřebné materiály, do kterých můžete během schůzky nahlédnout. Vyhnete se tak dlouhému lovení v paměti. I pouhé vědomí, že máte vše nezbytné před sebou na papíře, vám dodá pocit jistoty.

2) Myslete pozitivně

V případě významných událostí máme ve zvyku obávat se veškerých obtíží, které mohou nastat. Ve skutečnosti často problémy zveličujeme a až zpětně zjistíme, že se bojíme zbytečně. Vzpomeňte si třeba na maturitu. Spousta strachu a nakonec to vlastně bylo docela fajn, ne? Naučte se myslet především na pozitivní důsledky. Co vás čeká, když schůzka dobře dopadne? Polepšíte si finančně, získáte další kontakty, vylepšíte své postavení. Vymyslete si odměnu. Když jednání zvládnete, můžete se cestou domů stavit do cukrárny, jít s partnerem do kina, nebo si koupit něco na sebe. Tímto způsobem zároveň získáte další motivaci a ani Vás nenapadne schůzku ze strachu odložit nebo zrušit.

„Optimismus je nejpříjemnější forma odvahy.“

Anatole France

Vyzkoušejte leady

3) Nebojte se „zvířat“

Čas od času se dostanete do situace, kdy Vás bude čekat schůzka s někým starším, zkušenějším a (zatím) daleko úspěšnějším. Nejspíš se oproti němu budete cítit malincí. O to větší však bude Vaše nervozita.

Jak překonat prvních několik chvil, když si takový člověk sedne proti Vám?

Se svojí metodou se svěřuje Marek Valla, obchodní ředitel Restu.cz: „Vždycky si představím člověka, který sedí naproti mně, jak vykonává potřebu. A tréma je pryč. Funguje to!“ říká se smíchem Marek.

Takové schůzky berte jako velkou zkušenost a inspiraci. Právě od úspěšnějších lidí se toho můžete nejvíc naučit. Každý kontakt s nimi je příležitost posunout se dál. Pracujte na sobě, se zkušenostmi získáte sebevědomí a uvidíte, že obavy byly zbytečné.

Autor: Jiří Zach

© 2024 imper.cz