Jak obchodovat, když je venku 35 stupňů? 7 tipů od obchodníků, díky kterým to zvládnete levou zadní

01. Srpen 2017

Léto je v plném proudu a s ním přišly někdy až nesnesitelná vedra. Kdo si vzal dovolenou a tráví ji někde u vody, vyhrál. Jak ale přežít vedro, když pracovat musíte? Vyzpovídali jsme několik obchodníků, kteří nám prozradili, co jim v tomto období pomáhá udržet si pracovní výkon.

V horku se špatně pracuje. Zkuste si to co nejvíce „zpříjemnit“.

1. Upravte si pracovní dobu

Všichni obchodníci se shodují na tom, že nejlepší je domlouvat si schůzky na dopoledne, maximálně do 11 hodin. Poledne využívají buď na řešení administrativy v klimatizovaném prostoru, nebo relaxují někde v přírodě. Jiří Nápravník, energetický poradce Yello, to jen potvrzuje. „Ověřil jsem si, že kolik toho nestihnu ráno a dopoledne, kdy vedra nejsou tak hrozná, tak odpoledne už nedoženu.“

Můžete si zkusit domluvit schůzku také na pozdní odpoledne nebo večer, jako Jiří Šedek pracující v multilevel marketingu.

hledáme obchodníka

2. Dodržujte pitný režim a zařaďte lehkou stravu

Dodržovat pitný režim je v těchto vedrech samozřejmostí. Veronika Ježková, obchodnice Business Animals, nám prozradila, že u sebe vždy nosí pet láhev s čistou vodou nebo si dopřeje okurkovou limonádu, která hydratuje. „Nosím u sebe i vodu ve spreji, když je nejhůř, aspoň na pár vteřin se osvěžím,“ říká Veronika. Určitě v jídelníčku vynechte těžká jídla, zařaďte více ovoce a zeleniny. Výbornou volbou jsou zeleninové saláty a ryby.

3. Nezapomeňte na odpočinek

Letní vedra nás více vyčerpávají, otupují naše smysly a tím se snižuje naše pozornost. Radovan Syrotiuk,  COO ve společnosti Marsinvest Ltd, radí nesnažit se stihnout všechno a práci si rozumně rozvrhnout. Najděte si svoje tempo, a pokud něco nejde, nechte to být. Jako obchodníci jste placeni od zisku, vyhodnoťte proto svoji efektivitu práce. Jaroslav Voldřich  odborný konzultant v Antee nám prozradil, jak relaxuje on. „Jóga, dechová cvičení a meditace, to je pro mě hlavní. Dělám to celý rok a pomáhá mi to zklidnit se a odpočinout si,“ popisuje.

4. Změňte myšlení

Zkuste se na horký letní den podívat trochu jinak. Veronika radí naučit se cítit příjemně i mimo komfortní zónu. „Jednou mi jeden známý řekl. „Ty si neustále stěžuješ, že je venku vedro. Ale to vedro je jen v tvé hlavě. Nauč se ho přijmout a fungovat s ním.“ To potvrzuje i Jan Falešník, obchodník z Business Animals. „Pro mě je léto v Praze jako na dovolené, když člověk změní mindset a pobyt venku si užívá, tak to není tak na škodu. U lidí je to obtížné, když je venku zima, tak si stěžují, když prší, tak si stěžují, když je pěkně teplo, tak taky.“ Veronika přidává ještě jeden horký tip. „Nezapomeňte, že lidé, se kterými jednáte, se nejspíše cítí stejně a přišli za vámi. Snažte se jim to setkání co nejvíce zpříjemnit.“

5. Využijte moderní technologie

Pokud se vám nechce přejíždět mezi schůzkami, můžete využít moderní technologie, žijeme přece v digitální době. David Janeček, obchodník z Business Animals nabádá k využití Skypu a Hangoutu. Zkuste se s klientem domluvit na takové schůzce a buďte tam, kde je vám příjemně.

6. Vyberte si správné místo na schůzku

Klimatizovaná kancelář, restaurace nebo zahrádka? Vyberte si místo, kde se budete cítit ve své kůži. Ondřej Karasz podnikající v oblasti financí nám prozradil, kde pracuje on. „Střídám místa, nemůžu celý den sedět v kanceláři. Zahrádky si vybírám tak, aby to tam trochu profukovalo,“ říká Ondřej.

Vyzkoušejte leady

Přečtěte si také: Nejlepší zahrádky v Praze. TOP 10 posezení pro sales i volný čas!

7. Vezměte si něco pohodlného na sebe

Ne vždycky to jde, ale určitě ve svém šatníku najdete něco, v čem můžete vyrazit na schůzku. Ondřej volí čistě bílou košili ze 100% bavlny. Není se čemu divit, bavlna má velmi dobrou savost potu a je prodyšná. Raději zapomeňte na látky s příměsí polyesteru. Ten se sice nemačká, ale pravděpodobně se v něm doslova uvaříte.

A hlavně využijte volný čas (víkendy, večery, pauza na oběd) a jděte se osvěžit k vodě, projít do lesa nebo posedět u ledové kávy na zahrádce. Zkrátka zkuste si to léto (i když je občas poněkud tepleji) co nejvíce zpříjemnit. 🙂

 

© 2024 imper.cz