20. Březen 2015
„Jsem jeden z nejlepších. U vás ve firmě přesně vidím, co všechno děláte špatně. Životopis jsem nikdy nepsal, protože mě všude vzali okamžitě. Ale jestli na tom trváte, tak ho sepíšu. Jo, ale jsem dyslektik a dysgrafik,“ řekl mi jeden uchazeč o pozici obchodního zástupce mé firmy. Skutečnost byla taková, že tento třicetiletý pán neuměl gramatiku a životopis poslal v rozsahu dvanácti stran souvislého textu, začínaje jeho dětstvím a zájmovými kroužky na základní škole.
Inu, sehnat šikovného obchodního zástupce může být zkrátka pořádný oříšek!
Zde je několik praxí prověřených triků, jak nenaletět a vybrat toho opravdu nejlepšího.
1. Vybírejte z inzerátů i na doporučení
Někdo říká, že vybírat na doporučení od známých je vždy volba na jistotu. Ačkoli to tak mnoho (i velkých) firem dělá, ne vždy je toto řešení nejlepší. Můžete totiž snadno přehlédnout neznámého talenta nebo nadějného člověka, který zkrátka nemá osobní vazby na vaši firmu. Zkuste vždy raději obě cesty. Poptejte se známých, ale zároveň si dejte inzeráty s nabídkou dané pozici. Tam jasně specifikujte vaše požadavky i náplň práce. Na pohovor si pozvěte několik lidí z inzerátů a i ty, které budete mít doporučené přes známé. A nestyďte se těm známým pak říci, že berete někoho jiného. Musíte vydělávat a ne pomáhat známým, takže máte právo volit toho NEJ.
2. Vyžadujte životopis
Životopis si berte od každého, včetně těch doporučovaných uchazečů. Vedle výčtu profesí se podle „CVčka“ dozvíte také to, zda je dotyčný člověk dostatečně gramotný, a to nejen pokud jde o pravopis, ale třeba i o formátování textu apod.
3. Informujte se u jeho předchozích zaměstnavatelů
Výčet předchozích zaměstnání se do životopisu nepíše jen tak pro srandu. Vy jakožto budoucí zaměstnavatel dané osoby máte právo znát jeho počínání na předchozích pozicích. Proto se neostýchejte a do oněch firem zavolejte. A snažte se tak získat co nejvíce informací. Přece jen po světě běhá také hodně pohádkářů, kteří si rádi své pracovní úspěchy vymýšlí. Tak pozor na ně!
4. Prověřte jeho sociální sítě
Facebook opravdu není jen pro zábavu. Jakožto zaměstnavatel, personalista nebo pracovník HR byste k němu měli mít velmi vřelý vztah. Kde jinde se totiž o uchazeči dozvíte více, než na sociálních sítích. „Facebook říká hodně o soukromí i o tom, jak dotyčná osoba žije. Pokud uvidíte rodinné fotografie, jistě vás to potěší více, než opilecké selfie z pátečních mejdanů v klubech. Stejně tak si asi raději vezmete někoho, kdo prezentuje luxusnější styl života, než člověka, kterému stačí ke štěstí „čtyřka“ hospoda či pivo k televizi. Pochopitelně se zcela vyhýbejte lidem, kteří mají co do činění s nelegální činností,“ prozrazuje své metody mladá personalistka z jedné významné české televize.
Vedle facebooku se rozhodně podívejte i na profesně orientovaný LinkedIn a porovnejte výčet tamních povolání s životopisem uchazeče.
5. Nekoukejte tolik na obal
Pokud na pracovní pohovor přijde tetovaná dredatá slečna, zkuste zahodit předsudky a dejte jí šanci. Ačkoli se to nestává denně, ale mnohdy výstřední vzhled znamená výjimečnost a talent pro danou věc. „Jednou přišel, byť ve slušivém obleku a kravatě, zarostlý mladý muž s kudrnatými vlasy do půl zad. Ačkoli vypadal zvláštně, měl v sobě určité kouzlo a sympatie, kterými si během chviličky získal každého. Klienti mu doslova zobali z ruky a naší společnosti byl několik let přínosem, než odešel za prací do zahraničí,“ vypráví majitel jedné developerské společnosti.
6.Dejte cvičný úkol
Bez „prověrky“ by to nešlo. Proto vyberte jeden úkol a dejte jej k vyřešení všem uchazečům ve stejný čas a za stejných podmínek. Někdy se za cvičnou práci neplatí, ale obecně je dobré nějak uchazeče motivovat i finančně. Nabídněte jim tedy už z tohoto úkolu provizi. Pak, zcela logicky, přijmete toho, kdo uspěje nejlépe.
7. Vyžadujte respekt již od začátku
Pokud se vás někdo snaží poučovat nebo dokonce ovládat již na přijímacím pohovoru, dejte hned ruce pryč. Není totiž nic horšího než ti, kteří si myslí, že jsou chytřejší než šéf a chtějí od prvního dne řídit celou společnost. „Jak jste na tom finančně? Nedluží vaše firma někde? Když tak bych Vám pomohl. A nemohl bych mluvit s vedoucím o samotě,“ věřte, že i tyto věty dokáží někteří přehnaně sebevědomí jedinci pronést při přijímacím pohovoru. Netřeba s takovými ztrácet čas. Protože vy potřebujete obchodního zástupce a ne nového „rádoby šéfa“.
Text: Ivanna Benešová
Foto superman inc.com