Jak najdu správnou obuv na nošení v zimě?

20. Leden 2022

Když teploty klesnou pod nulu a za okny poletuje sníh, je dobré mít připravené nejen dobré teplé boty, ale i čepici a rukavice. Jaké by měly být dokonalé boty na zimu? Především pohodlné a voděodolné. Jaké další prvky jsou důležité při výběru zimních bot?

Jaké boty do sněhu potřebujete: příležitostná nebo horská turistika

Než začnete hledat dokonalé boty do sněhu, zamyslete se nad tím, k čemu je vlastně potřebujete. Prvním krokem je zamyslet se nad jejich osudem. Obvykle máte dvě možnosti: ležérní zimní boty, které jsou skvělé pro každodenní nošení, dojíždění a venkovní použití nebo zimní trekingové boty s dodatečnou izolací a přilnavostí přizpůsobené zimním podmínkám, ideální pro sporty, jako je zimní turistika v horách.  Nezapomeňte také na kvalitní oblečení do horských podmínek a vyberte i pánské rukavice na eobuv.cz.

Vyzkoušejte leady

Uvědomujete si, že většina našeho tepla se ztrácí nejen hlavou a rukama, ale také nohama? Z tohoto důvodu je tak důležité, aby zimní boty udržely vaše nohy v teple. Nejlepší volbou je použít uvnitř boty vystlané přírodní ovčí vlnou. Vlna dokonale udržuje nohy v teple a pohodlí. V zimních botách se snadno používají syntetické náhražky, které poskytují lehkou, ale stejně účinnou izolaci.

Zimní boty musí být komfortní

Zimní boty by měly být především pohodlné. Stojí za to najít kompromis mezi tím, co je módní a v čem se budeme cítit dobře. Správně zvolené zimní boty by měly jednak dobře podepřít kotníky, jednak dát volnost prstům, aby je nesvíraly. Mírné prověšení zimních bot je nutné i z jiného důvodu – často k nim nosíme tlusté ponožky, které navíc dodávají teplo a pohodlí.

Pokud se se zimními botami hodláte brodit v závějích sněhu, pak zvažte nákup nepromokavých bot. Mnoho zimních bot má svršek z nepropustného materiálu nebo gumy. Účinně chrání vnitřek obuvi proti pronikání vlhkosti a vody. To je důležité, protože ne všechny zimní boty jsou voděodolné. Pokud jsou vaše boty z přírodní kůže, vyplatí se je dodatečně impregnovat.

Proč nezapomenout ani na rukavice?

V některých situacích jsou rukavice nepohodlné a často je ztrácíme. V důsledku toho je v zimě mnoho dnů, kdy odcházíme z domova, práce nebo obchodu bez rukavic. To je velmi špatné pro naše ruce. Zároveň celé tělo pociťuje nepohodlí. Nošení teplých rukavic v zimě je pro pokožku rukou důležité. Vychlazená a zarudlá rychleji vysychá a tím se snadněji podráždí a netvoří tak silnou bariéru pro patogeny. Navíc díky suché kůži naše ruce nevypadají příliš esteticky, jsou drsné a po čase je mnohem obtížnější je hydratovat a vyživovat. Nehty jsou také v horším stavu. Aby vám neunikalo také teplo rukama a hlavou, nezapomeňte na čepici a dámské rukavice.

Velmi teplá bunda, vlněná čepice a tlustá šála v mrazivém dni nás mohou velmi dobře zahřát, ale pouze sada rukavic nás učiní opravdu teplým a pohodlným. Nejvíce mrzneme, když máme odkrytou hlavu a obnažené ruce. Udržet ruku v kapse totiž není vždy možné a studené, ztuhlé ruce způsobují velké nepohodlí. Po delší době začnou bolet a v krajním případě může dojít až k omrzlinám tkání. Neustálé vystavování rukou mrazu a větru navíc zvyšuje riziko rozvoje revmatismu. Nošení rukavic je důležité zejména u dětí, u kterých je mnohem větší pravděpodobnost omrzlin než u dospělých.

© 2024 imper.cz