07. Duben 2015
Práce obchodníka je hodně o riskování a posouvání hranic nejen svých vlastních, ale celého projektu či segmentu, ve kterém děláte. Každá zkušenost člověka naučí, i ta špatná, Přinášíme deset rad, jak z pádu na dno zase rychle vstát!
1. Neřešte důsledky, které za vás mohou řešit jiní
Projekt či práce v dané společnosti skončila. Je dost možné, že to ale až tak úplný konec není, protože uzavření byznysu s sebou většinou nese nutnost vyřízení jistých formalit, odhlášení firmy, výpověď, případně žaloby na ty, kteří vám nezaplatili. Pro váš budoucí klid tyto věci neházejte z hlavu. Je třeba to řešit. Ale lepší bude, když tím pověříte někoho jiného, kdo nemá k dané věci takovou citovou vazbu jako vy, např. právníka, ekonoma či účetní.
2 Jděte ven mezi lidi / kamarády / kolegy
Když se něco nepodaří, mnoho lidí to rádo zapije. Nejde tady ale ani tolik o utápění žalu v alkoholu, to byste totiž klidně mohli pít doma. Důležité je být mezi lidmi, kteří vás mohou potěšit, přivést na jiné myšlenky nebo nabídnout možnost jiné práce. Nestyďte se za neúspěch a neschovávejte se doma.
3. Vyhněte se racionálním honičům vlastního ega
„Já ti to už tehdy říkal“ a další podobné věty rozhodně nepotřebujete slyšet. Ostatně, teď ani není ten správný čas na nějaké racionální hodnocení toho, co byste bývali mohli dělat jinak a líp. Teď nepotřebujete znovu slyšet své chyby. Potřebujete být naopak mezi těmi, kteří budou hovořit o vašich kvalitách a zase vám zvýší důvěru v sebe sama.
4. Sportujte
Jste pravděpodobně v hluboké depresi z toho, co se stalo. Tělo potřebuje nabrat trochu endorfinů, které nejlépe vyprodukujete v posilovně, nebo ještě lépe, v přírodě. Takříkajíc „na nervy“ se doporučuje hlavně běh, spinning, box či uklidňující jóga.
5. Nespěchejte do práce
Pokud to vaše finanční situace jen trochu dovolí, nehrňte se hned do jiné práce a nezkoušete si zoufale cokoli okamžitě najít. Jste ve stresu a ten by z vás byl na pohovoru stejně hned cítit. Když nejste v pohodě psychicky, nemá cenu začínat nic nového. Dopřejte si čas na utřídění myšlenek a promyšlení toho, co opravdu chcete do budoucna. Jakmile budete připraveni, víte, kam kliknout pro osobně prověřené nabídky práce.
6. Investujte do sebevzdělávání
Skvělý nápad, jak se neuhnat bez rozmyslu do jiné práce a přitom pro sebe něco udělat a ještě přijít na jiné myšlenky, je vzdělávací kurz. Vyberte si kurz zaměřený na jednu ze stránek, které na sobě chcete rozvíjet. Může to být třeba business english, práce s novým softwarem či základy účetnictví. Cokoli, co zvýší vaši kvalifikaci (a spolu s tím sebevědomí).
7. Odjeďte pryč
Za vzdělávacím kurzem můžete odcestovat také do zahraničí. Při studiu angličtiny je to navíc to nejlepší, co můžete udělat. A ideální je odjet tam, kde nikoho neznáte a budete odkázáni jen sami na sebe nebo na doprovod. Odcestovat můžete pochopitelně také na dovolenou, i to prospěje vaší psychice.
8. Vsaďte na jistotu
Z variant toho, co budete dělat příště, vyškrtněte všechny nejisté a zbytečně komplikované projekty. Sázejte teď raději na jistotu. Přece jen dva velké pády po sobě by byly i na silnějšího jedince docela dost.
9. Změňte tým
Noví lidé do týmu = nová energie. Nebojte se malých personálních změn. Nové kolegy můžete hledat v naší komunitě obchodníků. Pozor jen na to, abyste své staré kolegy zbytečně neobviňovali z původního neúspěchu. To by bylo jednak netaktní a jednak nikdy nevíte, kdy je můžete potřebovat znovu. Nemá smysl si dělat nepřátele.
10. Obměňte šatník, auto nebo telefon
Ženu z deprese dostane nakupování, zejména pokud jde o nákupy oblečení a kosmetiky. Muže zase potěší spíše technické vymoženosti jako je třeba nový mobil, notebook či třeba zajímavější automobil. Začínat znovu v novém je vždy pozitivnější. Tak se toho nebojte a vyrazte na malý (nebo i velký) nákup!
Text: Ivanna Benešová
Foto: sportservizi.it