Brzdí vás strach z neúspěchu? Zbořte své limitující představy následujícími kroky!

13. Září 2015

Neúspěch patří k práci obchodníka asi stejně jako telefon, setká se s ním každý. Rozdíl je však v přístupu – schopný obchodník se z něj poučí, zatímco ti ostatní se jím nechají srazit na kolena. Jak si to v hlavě naprogramovat, abychom se nehroutili už jen z pouhé představy neúspěchu a naopak vyhnali svůj výkon na další level? Zeptali jsme se Ireny Vrbové, spoluzakladatelky a jednatelky vzdělávací společnosti Growin.

neuspech

Strach z neúspěchu je zcela přirozený, nesmí ovšem překročit zdravou míru a negativně poznamenávat naše výkony. S neúspěchem se lidé setkávají odjakživa a je součástí veškeré lidské činnosti. Nikdo z něj pochopitelně není nadšený, ale je to moment, který nás posouvá dál – pokud k němu máme ten správný přístup. Místo toho, abychom se hned vzdávali, se totiž můžeme poučit. Zastavit se a zanalyzovat, co jsme udělali špatně a jakou cestu zvolit příště, abychom dosáhli úspěchu.

Najděte si práci v obchodu

Recept na úspěch? Musíte si věřit – ale taky tvrdě pracovat

Není žádný důvod nechat se strachem z možného neúspěchu vyhodit z konceptu. Jak říká Irena Vrbová, pokud nás strach z neúspěchu zparalyzuje, šance na „přežití“ je nízká. Znamená to totiž, že si nevěříme – a to není zrovna postoj vítězů.  „Obchodník musí v sobě najít tu víru – touhu, že to zvládne. A makat na sobě samotném, dokud úspěch nepřijde. Nejúspěšnější obchodníci mají nejprve ohromnou touhu a pak velkou a intenzivní práci sami na sobě. A pokud jedno nebo druhé není, selže celý proces,“ vysvětluje Irena Vrbová.

Jak tedy k obchodním (i životním) výzvám přistupovat? Jak si to v hlavě „naprogramovat“ správně? „Je to o postoji k celému životu,“ říká Irena Vrbová, „začít život brát tak, že vše, pro co se rozhodneme, jde a dokážeme to. Náš úspěch netvoří cena, konkurence, trh atd. Tvoříme ho JEN my, svou vírou a touhou být úspěšný a tvrdou prací sami na sobě.

Mohlo by vás také zajímat: Jak si nastavit mindset, abyste z neúspěchu vytěžili co nejvíc

Neúspěch je přirozený: 4 tipy, jak z něj vytěžit maximum

Panický strach z něj mít nemusíme, přesto je fakt, že se s neúspěchem nejspíš čas od času setkáme. Jak tuto zkušenost zúročit pro další obchody? Především je důležité nesložit se a jít dál. „Znám spousty obchodníků, kteří se bili do prsou, co už mají za sebou a co všechno dokázali. A pak ,bum‘, přišel první neúspěch a oni to vzdali,“ vzpomíná Irena Vrbová. Jak to tedy zvládnout? Řešení je – jak už to často bývá – v naší hlavě. Reakcí na neúspěšný obchod totiž nesmí být výmluvy na příliš drahý produkt, nechápavé klienty atp. Myšlenky, které by nás v takové situaci měly napadnout a podle kterých bychom měli jednat, jsou podle Ireny následující:

hledáme obchodníka
  • Někde dělám chybu, musím ji najít.
  • Musím si každou schůzku analyzovat, dokud se stav nezmění.
  • Poprosím šéfa, aby se mnou jel na schůzky a podíval se, kde chyba může být.
  • Musím to dokázat, nic jiného není!

Jde tedy o to, se z neúspěchu poučit a věřit, že příště to zvládnu lépe! A hlavně nenechat strach z dalšího možného nezdaru ochromit naši chuť a odvahu pustit se do nového obchodu. Protože jak říká anglické přísloví, příležitost dvakrát nečeká.

Mohlo by vás také zajímat: Irena Vrbová: „Práce obchodníka s osobnostním rozvojem je těžká, ale nesmírně naplňující“

Story ze života: Jak se prvotní strach může přetavit v pohonný motor

Irena Vrbová dodnes ráda vzpomíná na tento konkrétní příběh s dobrým koncem: „Jeden velmi úspěšný ředitel společnosti o 50 zaměstnancích se rozhodl opustit jistoty tohoto místa, vysoký plat, lukrativní post, známé prostředí, a začal budovat vlastní firmu, kde chtěl najít větší svobodu. Ovšem strach z nejistoty a z možného neúspěchu ho natolik ochromil, že se z toho nakonec fyzicky téměř sesypal. A v té chvíli přišel obrovský zlom.

Najednou přišla touha opravdu tu vlastní společnost mít a dojít ke svému snu. Jeho myšlenky se rychle posunuly směrem k tomu, co dělat, co tvořit, aby vše běželo, a tím se nesmírně zvedla jeho chuť do práce. A ze strachu se stala radost. Pohonný motor. Teď má prosperující firmu, strach ho sem tam navštíví, ale je hodně naplněný a šťastný.“

A co vy? Bojíte se občas zariskovat a brzdíte svůj úžasný potenciál? A jak se v takovém stavu cítíte? Když se podíváte zpátky, jaké životní faily vám nejvíc daly a co dneska děláte jinak?

Foto: businessinsider.com

© 2024 imper.cz