20. Únor 2025
V některých oborech nemůžete začít podnikat bez odpovídajícího vzdělání nebo zkušeností. Cesta k vysněnému byznysu ale má řešení, a to v podobě odpovědného zástupce, který vám může alespoň pro začátek pomoci. Jaké jsou jeho povinnosti? A co to znamená pro samotného živnostníka, respektive zakladatele firmy?
Zákonné podmínky
Odpovědným zástupcem nebo také garantem živnosti je podle §11 živnostenského zákona fyzická osoba, která odpovídá za její provozování. To znamená, že v praxi mimo jiné kontroluje dodržování předpisů a upozorňuje na jejich případné nedodržování. Ručí za to ale výhradně samotnému podnikateli, nikoli jeho dodavatelům nebo zákazníkům. Odpovědnost vůči třetím stranám zůstává na živnostníkovi, případně na statutárním orgánu společnosti.
Zpravidla odpovědného zástupce ustanovuje podnikatel, kterému v tu chvíli chybí potřebná kvalifikace nebo praxe pro výkon živnosti, ale podle české legislativy může jít také o jeho dobrovolné rozhodnutí. Nejčastěji se přitom jedná o řemeslné, vázané nebo koncesované živnosti, kterých se týkají podobné regulace.
Povinnosti odpovědného zástupce
Kromě odbornosti musí každý odpovědný zástupce pro živnost splňovat řadu dalších podmínek. Vybrat byste měli někoho, kdo:
- je plnoletý,
- má čistý trestní rejstřík,
- je odpovědným zástupcem maximálně ve třech dalších případech,
- je s vámi jako živnostníkem nebo majitelem podniku ve smluvním vztahu, který zákon blíže nespecifikuje.
Zároveň se činnosti garanta týká i několik omezení a daný kandidát se jím nemůže stát, pokud:
- není svéprávný,
- je i členem správního orgánu dané společnosti,
- má aktuálně v daném oboru zákaz činnosti.
Kdy a jak odpovědného zástupce ohlásit?
U ohlašovacích živností má podnikatel povinnost ustanovit odpovědného zástupce nejpozději do 15 dnů od založení. Nejprve je nutné, aby vybraná osoba prokázala svoji způsobilost, a to doložením výučního listu, potvrzení o praxi nebo jiného dokumentu. Následně musí podepsat prohlášení, kterým vyjádří souhlas s výkonem této činnosti. Buď tak učiní před úředníkem, nebo nechá podpis úředně ověřit.
Další fáze už je na příslušných úřadech, které ověří ještě jeho bezúhonnost a případně i další kritéria, což většinou trvá jen několik dní. Jiné je to u koncesované živnosti, kde musí odpovědný zástupce projít ještě schvalovacím procesem. Nejpozději byste ale měli stanovisko obdržet do 60 dní.
Ukončení funkce garanta a přerušení živnosti
Pokud podnikatel už dále garanta živnosti nepotřebuje nebo zjistil, že daná osoba nesplňuje podmínky, je povinen o tom státní správu do 15 dnů informovat. Případně ukončení činnosti oznamuje sám odpovědný zástupce, nejdříve ale svoji rezignaci doručí podnikateli – výhradně v písemné formě, kterou si mohou úřady později ověřit. Sám živnostník pak má opět 15 dní na jmenování nového garanta. Jinak by musel živnost přerušit do doby, než najde nového.
Při pozastavení nebo ukončení živnosti je situace jiná a odpovědný zástupce přestává svoji činnost vykonávat automaticky. Jeho funkce jednoduše zaniká, a nemusí tedy žádné změny nahlašovat.
Jestliže si s některým z uvedených kroků nevíte rady nebo máte jiný dotaz týkající se založení živnosti pro OSVČ, doporučujeme oslovit zkušené profesionály. S většinou podnikatelských či daňových záležitostí vám poradí třeba odborníci z Oficom.cz.