10 investičních tipů pro rok 2017: Čemu dát šanci a čemu se vyhnout?

06. Srpen 2017

Akcie, komodity, indexy, ale i méně tradiční formy investování. Nevíte, do čeho vložit peníze, aby se vám za pár let vrátily zhodnocené? Přinášíme vám deset investičních tipů, na kterých se shodují investiční experti po celém světě. Pokud s investováním začínáte, snad jen jedna rada na úvod: Rozložte své riziko do několika instrumentů a nesázejte vše na jedinou kartu. Jedině tak můžete dlouhodobě skutečně vydělat!

1. Dow Jonesův index

Pokud se daří Americe, daří se i Dow Jonesovu indexu. Ten vznikl před více než 130 lety, v roce 1896, a představuje akcie 30 největších a nejobchodovanějších amerických společností jako například řetězce rychlého občerstvení McDonald‘s, zábavní společnost Walt Disney nebo sportovní značku Nike.

Vyzkoušejte leady

Poslední výrazný propad zažil Dow Jonesův index v roce 2008 v reakci na americkou hypoteční krizi. Poté se ale odrazil ode dna a s mírnými výkyvy neustále roste. Ve druhé polovině ledna pak pokořil magickou hranici 20 tisíc bodů, a to v reakci na některé kroky nového prezidenta Spojených států Donalda Trumpa.

Za poslední rok vynesl index svým investorům více než 12 %. V průběhu posledních osmi let pak zaznamenal dokonce 149% nárůst. Můžeme tak říct, že pro konzervativní investory, kteří si nepotrpí na přílišné riziko, je index Dow Jones tou pravou jistotou.

2. Koupí tradičních velikánů nic nezkazíte

Apple, Google, Nike a další nadnárodní firmy sice souvisejí s předchozím investičním tipem, pokud se však nerozhodnete investovat do všech 30 největších amerických firem najednou, můžete zvážit pouze jednu z nich. Obecně se říká, že tyto firmy dlouhodobě prosperují, a tak by vám ročně mohly příjemně zhodnotit vaše peníze.

Řada z nich vyplácí také dividendy, ale o tom až níže. Co se týče rizik, může se samozřejmě stát, že dojde ke skandálu, jako například u Volkswagenu a jeho „Dieselgate“. V tom okamžiku samozřejmě akcie firmy klesají dost hluboko. Zvažte ale, co všechno by se muselo stát, aby něco ze dne na den položilo Apple či Google. To už byste museli mít opravdu velkou smůlu.

3. I do hraček se dá investovat

Koho by napadlo, že investice do stavebnic může přinést vysoké zúročení vašeho vkladu. Známá společnost LEGO, produkující oblíbené stavebnice pro děti, jednou za čas vydá limitovanou edici. Modelů kosmické lodi nebo například Eiffelovy věže pustí na trh jen několik desítek balení, a tak pokud máte možnost ji koupit, rozhodně to udělejte.

I když cena jedné takové stavebnice z limitované série stojí i několik desítek korun, během jednoho roku se může vyšplhat i o 90 % své původní ceny nahoru. Pokud tedy nějaký výrazný sběratel tuto edici přehlídne, vy mu ji s odstupem času můžete prodat o mnoho dráž.

4. Poroste koruna?

Spekulovat můžeme také na růst české koruny. Česká národní banka v první polovině roku upustí od intervencí, které držely měnový kurz vůči euru na úrovni 27 CZK/EUR. Mnozí investoři tak po zveřejnění této zprávy začali zběsile investovat do české měny, která by na základě předpokladů měla zhodnotit.

Podle expertů z centrální banky by však zhodnocení mělo být pouze mírné a pozvolné. Z dlouhodobějšího hlediska ale může investice do koruny přinést užitek.

5. In vino veritas

Investičním trendem posledních let je jednoznačně víno. Mezi nejkvalitnější lokality patří například oblast Bordeaux. Investice do vína spadá do kategorie tzv. futures. Jinými slovy tedy kupujete něco, co ještě ve své podstatě neexistuje. Koupíte si část vinice, na které v průběhu roku uzraje vinná réva.

Z té se vyrobí lahodný nápoj, který si necháte poslat v potištěných lahvích domů. Víno pečlivě skladujete a až za několik let experti prohlásí, že Bordeaux ročník 2017 byl opravdu kvalitním ročníkem, můžete začít prodávat.

6. Zlato nad zlato

Vysoké zhodnocování akcií předních amerických firem, prudké zrychlování inflace, znehodnocování několika světových měn nebo nejistá politická situace v Americe, to vše jsou důvody, proč by měl rozumný investor letos vložit své peníze do zlata.

Od začátku listopadu se sice zlato začalo propadat, ale už během ledna je zřejmé, že bude v dlouhodobém hledisku znovu směřovat nahoru.

7. Dividendové akcie stále lákají

K možnosti vybrat a nakoupit akcii společnosti, která svým investorům vyplácí tzv. dividendu, tedy podíl ze zisku, se uchyluje stále více investorů. Největší problém je ve správné volbě takové společnosti, jakmile se jí totiž nedaří, nedostanete vůbec nic a vaše peníze vložené do společnosti znehodnocují.

Pro rok 2017 se doporučuje nakoupit akcie například společnosti PepsiCo, která zvyšuje dividendy již pětadvacet let. Dále můžeme doporučit Microsoft, Nike nebo největší železniční společnost v USA Union Pacific.

8. Bitcoin není pro každého

Virtuální měna bitcoin nabízí svým investorům možné vysoké zisky, které jsou však spojeny s pořádně velkým rizikem. Měna budoucnosti, jak se bitcoinu přezdívá, zažila během loňského roku několik hackerských útoků, které investice do této měny znehodnotily. Pokud však přeci jen věříte, že se právě letos, v době depreciace některých světových měn, může dostat bitcoin do popředí, rozhodně pár drobných investujte!

9. Jak je na tom investování do nemovitostí?

Expanze českého realitního trhu je víceméně u konce. Úrokové sazby od posledního propadu v roce 2009 pouze klesaly, až se během druhé poloviny loňského roku dostaly pod dvě procenta. Ceny nemovitostí pak neustále rostly, a tak slušný byt v Praze pod tři miliony seženete jen stěží.

Ve své podstatě existují pro investory dvě možnosti. Nakoupit co nejrychleji investiční byt na hypotéku s ještě poměrně nízkým úrokem. V takovém případě ale musíte počítat s tím, že po skončení doby fixace může být úroková sazba úplně někde jinde, a vám se tak výrazně zvýší náklady na měsíční splátku hypotéky. Druhou možností je pak počkat, až se růst cen nemovitostí zpomalí, nebo dokonce úplně zastaví.

Investice do nemovitostí uplatňuje ze známých investorů například Robert Kiyosaki, a to už poměrně dlouhou dobu. Při pořizování takového bytu, který následně po koupi ihned pronajmeme, musíme vzít v potaz výši měsíčních nákladů v podobě splátky hypotečního úvěru a také průměrnou výši nájmu za podobný byt v dané lokalitě. V ideálním případě by výše nájemného měla mírně přesahovat výši splátky hypotéky. Pokud takový byt najdete, hurá do toho!

10. Peer-to-peer půjčky. Dejte jim šanci, ale vybírejte moudře

V posledních letech se hovoří také o tzv. peer-to-peer půjčkách. To jsou ty, v rámci kterých můžete na k tomu určeném portálu půjčit peníze jinému člověku. Žadatelé o půjčku jsou rozřazeni podle své bonity, tedy schopnosti dostát svým finančním závazkům. To znamená, že přesně poznáte, kdo je rizikový, a kdo by vám naopak s velkou pravděpodobností měl být schopen pravidelně splácet.

Některé portály nabízejí investorům velice příznivé úroky, ve většině případů až několik desítek procent. Vybírat byste si však měli pouze z platforem, které disponují vlastním fondem a v obchodních podmínkách se zřetelně zavazují k tomu, že jakmile dlužník přestane splácet, uhradí platforma vaši pohledávku právě ze svého fondu. Pokud webový portál takovou možnost nenabízí, riziko, že o peníze přijdete, je poměrně vysoké.

© 2024 imper.cz