Naučte se improvizovat v korporátním prostředí a máte vyhráno!

19. Leden 2015

Schopnost zvládat nepředvídatelné situace bez stresu a s grácií otevírá cestu k obchodnímu vítězství – rychlá, správná a sebevědomá reakce často znamená rozdíl mezi uzavřením obchodu a odmítnutím. Dá se ale vůbec improvizace trénovat? Rozhodně ano!

improvizace

Připravte se na práci, která ještě neexistuje

Podívejte se, jaké pracovní pozice se dnes objevují v aktuálních poptávkách HR oddělení. Narazíte zde na social media manažery, vývojaře aplikací, dataminery a jiná místa s pracovní náplní, o jaké se absolventům vzdělávacích institucí před několika lety ani nesnilo. Na rozkvětu jsou také povolání jako networker, kouč či dokonce happiness manager. Je víc než zřejmé, že i v budoucnosti nás čekají výzvy, které dnes absolutně nedokážeme předvídat. Jak se tedy připravit na situaci, na kterou se připravit nedá? Pouze tak, že se budeme učit improvizačním dovednostem!

Jak nepropadnout panice a naučit se pružně reagovat?

Na informaci, že existuje něco jako trénink improvizace, lidé často reagují udiveně. Jak se dá vůbec něco takového trénovat?A vůbec, člověk přece improvizuje pořád, ne? Přesně tak! A právě proto je systematický rozvoj v tomto směru tak dobrá a užitečná věc. Vždyť si jen představte sebe samé v následujících situacích:

  • Cestou na důležitou schůzku vám ujede tramvaj před nosem.
  • V supermarketu nemají zásadní ingredienci, kterou potřebujete k uvaření večeře, na jejíž přípravu vám zbývá necelá hodina.
  • Klient na poslední chvíli změní zásadní část zadání projektu.
  • Konverzace s partnerem se náhle stočí na těžké téma, o kterém jste původně vůbec nechtěli mluvit.
  • Uprostřed prezentace najednou vypadne technika.

Jak nepanikařit? Nemějte obavy – dá se to naučit! Aplikovaná improvizace (jak dnes bývá označována) stojí na stejných principech, jako improvizace divadelní, z níž vychází – pouze je přenáší do korporátní sféry a využívá je k rozvoji osobnosti, prodejních dovedností, komunikačních a dalších soft skills.

Trénujte improvizaci doma: Praktické cvičení na 2 minuty!

Cvičení improvizace – projev: V tomto cvičení jednoduše počítáte od 1 do sta, tváříte se u toho ale tak, jako kdyby šlo o smysluplný proslov s jasným začátkem, jádrem i koncem. Pracujte s gestikulací, mimikou i hlasem – právě toto cvičení vám pomůže je rozvíjet, uvědomit si, jak významnou roli v komunikaci hrají, a jakou sílu mají samy o sobě.

Tip: Zkoušejte různé druhy projevů – politický projev, pohřební řeč, firemní prezentace, přípitek na party vaše kamaráda, atd. Výhodou tohoto cvičení je, že ho můžete praktikovat téměř kdykoliv a kdekoliv – tak do toho!

Dejte v komentářích vědět, jak vám to šlo.

Text: Matej Zeliska

Foto: celebritysuitshop.com

© 2024 imper.cz