Je čas obchodu: Inspirujte se 17 modely luxusních hodinek!

03. Červen 2015

Hodinky jsou jeden z mála šperků, které jsou pro muže ve společnosti přípustné. Pozor však na správný výběr! Jsou téměř neustále vidět a předávají o vás určité informace. Podle hodinek můžeme určit, do jaké společenské vrstvy daná osoba patří, jaké má záliby i vkus. Zda dává přednost tradici, nebo inovaci. Jestli upřednostňuje decentnost, nebo okázalost. Omrkli jsme 17 modelů a zjišťovali, na co se při výběru zaměřit:

hodinky

Mechanické strojky mají tradici a vyjadřují status majitele

Hodinky se dělí podle několika kritérií:

1. Na bateriové a mechanické strojky. Quartzové strojky pohání baterie, u mechanických je zdrojem pohybu energie uložená v nataženém peru; mechanické strojky se mohou natahovat manuálně nebo automaticky pohybem ruky. Mechanické hodinky mají tradici a jsou téměř nesmrtelné. Nejsou závislé na jakémkoli externím zdroji. Kvalitní hodinky jsou téměř výhradně vybaveny mechanickým strojkem. Když investujeme do hodinek, připlaťme si za poctivé umění mistrů hodinářů. U některých hodinek se vyrábí téměř totožné modely, jeden na baterii a jeden s mechanickým strojkem. Často jdou rozdíly mezi těmito modely do desítek tisíc korun.

2. Další důležité dělení je dle materiálu pásku. Většinou bývá kožený, pak se mu říká pásek, nebo z kovu (ocel, zlato, stříbro patří k nejčastějším). Pak se mu říká tah. Můžeme se setkat také s textilním páskem, používaným hodně u military hodinek, dále se používají řemínky kaučukové.

  • Hodinky s koženým páskem se obvykle považují za nejklasičtější. Jsou velmi tradiční, od dob co se přestaly nosit kapesní hodinky na řetízku. Většina modelů se nosí právě na koženém pásku. Za velkou nevýhodu koženého pásku ale považujeme jeho barvu. Černý pásek – černá aktovka – hnědý pásek hodinek? Celkově to outfit rozbije a nepůsobí to příliš dobře.
  • Kovový tah se oproti koženému řemínku většinou nebije svojí barvou s botami a doplňky. Je pevný, neopotřebuje se a lze s ním i plavat. Nevýhodou může být jeho vnímaná neformálnost. A některým lidem se kovový tah prostě nelíbí.
  • Textilní pásek je v současné době opět velmi populární, i na klasických hodinkách. Působí neformálně, ale nenechte se zmást, měl ho i James Bond na svých Rolex Submariner. Ke smokingu. V roce 1964. Textilní pásek vyžaduje cit pro kombinaci. Proč se ale svazovat konvencemi, když jarní období snese všelijaké výstřelky? Hodinky textilní pásek oživí a dodá jim na zajímavosti.
  • Kaučukové pásky jsou dobrou volbou pro sportovní hodinky. Dá se s nimi plavat, jsou odolné vůči povětrnostním podmínkám, vydrží i hrubší zacházení. Nechme si je ale na sport a volný čas, k obleku by se jednalo o velký přešlap.

Své hodinky můžete upgradovat dalšími funkcemi

Hodinky mohou mít mnoho přídavných funkcí, takzvaných hodinářských komplikací. Jednou z nejčastějších je bezpochyby ukazatel data. Na ciferníku můžeme mít i ukazatel dne v týdnu a měsíce, měsíční fáze, hodinky mohou být vybaveny chronografem nebo ukazateli více časových údajů?. Některé letecké hodinky umožňují provádět úkony spojené s navigací v letadle. U těch nejdražších strojků se setkáme také s repeticí, kdy kladívko v hodinkách odbíjí stanovený časový úsek. Královskou komplikací je ovšem tourbillon, zařízení, které kompenzuje odchylky strojku kvůli gravitaci v různých polohách.

Po výběru stylu hodinek musíme samozřejmě rozhodnout, jakou značku potěšíme svou důvěrou. Každá má za sebou nějakou historii, ať je to letectví, nebo například automobilové závodění. Pokaždé je to ale příběh plný inspirace, těžké práce a velkých vítězství. Právě značka, její prestiž a minulost bývá při volbě rozhodující.

1. Bulgari Diagono Professional Terra

hodinky_text_1

Zdroj: Terry Richardson/Vogue Hommes International

2. Dior Horologerie Chiffre Rouge

hodinky_text_4

Zdroj: Terry Richardson/Vogue Hommes International

3. Rolex Oyster Perpetual Cosmograph Daytona

hodinky_text_2

Zdroj: Terry Richardson/Vogue Hommes International

4. Zenith Class Elite

hodinky_text_3

Zdroj: Terry Richardson/Vogue Hommes International

 

5. Longines Maestro

hodinky_1

Zdroj: Archiv značky

6. Raymond Weil

hodinky_2

Zdroj: Archiv značky

7. Tag Heuer Monaco

hodinky_3

 

Zdroj: Archiv značky

8. Panerai Luminor

hodinky_5

Zdroj: Archiv značky

9. Audemars Piguethodinky_7

Zdroj: Archiv značky

10. Maurice Lacroix

hodinky_13

Zdroj: Archiv značky

11. Zenith

hodinky_14

 

Zdroj: Archiv značky

12. Rolex Submariner

hodinky_9

Zdroj: Archiv značky

13. Omega Seamaster Planet Ocean

hodinky_10

Zdroj: Archiv značky

 

14. Hublot

hodinky_6

Zdroj: Archiv značky

 

15. Patek Phillipe

hodinky_11

Zdroj: Archiv značky

16. Vacheron Constantin

hodinky_12

Zdroj: Archv značky

 

17. IWC

hodinky_8

Zdroj: Archiv značky

Text: Štěpán Molitor, článek publikován ve spolupráci s lifestyle magazínem pro muže Menstyle.cz

Zdroj úvodní fotografie: cinderellas-stilettos.tumblr.com

 

© 2024 imper.cz