Moderní #girlboss: Nebojte se být slabá! I v tom je síla sebevědomé ženy

23. Leden 2017

Pod pojmem moderní #girlboss se skrývá mnohem víc než jen osobní síla, úžasný drive, zářivé ambice, skvělé výsledky, proaktivní přístup k životu a nadšení z práce. Málokdy mluvíme o odvrácené straně úspěchu – dlouhých hodinách usilovné práce, stresu a tlaku, přísné disciplíně, vysokých nárocích na sebe sama a jejich působení na naší psychiku. A právě proto se zaměříme na otázku, kterou si mnoho z nás pokládá… Jak se zachovat jako #girlboss i v momentech, když už zkrátka nemáme sílu být silná? 

kaboompics.com_Working in a group

Být #girlboss vyžaduje obrovskou osobní sílu

Proč? Protože odvádět vždy nejlepší možný výsledek, a to za každé situace, být motivovaná, mít vizi a proaktivní přístup, znát svůj cíl a mířit k němu, produkovat, dokázat skloubit pracovní a soukromý či rodinný život a navíc si zachovat duševní i fyzické zdraví – je VYČERPÁVAJÍCÍ a NÁROČNÉ. Navíc mnohdy věříme, že musíme být neustále perfektní a zvládat všechno. Pokud to nedokážeme, cítíme se neschopné.

hledáme obchodníka

Osobní sílu často vnímáme jako ekvivalent silného ducha. Představíme si pod ní elán a odhodlání, schopnost adekvátně a správně reagovat, nevzdávat se a především zachovat si vlastní integritu i v situacích, které svádí k opaku. Zkrátka, umění výborně si poradit se životem a všemi jeho aspekty.

  1. Osobní síla není samozřejmá. Pokud ji v sobě máte, vnímejte ji jako hodnotu, výsledek svého úsilí a vnitřní zarputilosti – POCHVALTE SE, že jste si dokázala vybudovat kvalitní zdroj energie pro své snažení!
  2. Zamyslete se nad tím, jaké nároky na sebe kladete. Být perfektní obchodnice, žena, manželka, milenka, matka, dcera, kamarádka… Není to příliš nereálné? Co všechno chcete zvládat a co opravdu musíte? Na úkor čeho? Přehodnoťte to!

button registrace obchodnika transparent

Co je moc, to je příliš

Pokud jsme zvyklé dlouhodobě „držet laťku vysoko“, vydávat své maximum, dosahovat brilantních výsledků, neustále držet hlavu vzhůru a usmívat se, hromadí se v nás tlak. Často ho vyvíjíme my, svými požadavky a nároky na sebe sama. Máme přece na víc, jsme #girlboss! Ale čeho je moc, toho je příliš…

Když se každodenní tlak dostane za hranici snesitelnosti, zhroutíme se. Jednoduše: Nemáme sílu ani chuť být dál „silné“, jsme tím unavené! V tu chvíli se mnoho úspěšných a moderních žen potýká s vnitřním bojem – vnímají svou chvilkovou slabost jako osobní prohru, nezdar, nedostatek a selhání, nechtějí být slabé. Ale zároveň cítí, že dosáhly svého limitu. NEMOHOU pokračovat dál. Znáte ten pocit…?

  1. Pokud máte averzi ke slovu „slabá“, naučte se ho nahradit výrazem „lidská“. Zkuste z něj odstranit negativní podtext. Lidé mají omezené kapacity a to je přirozené. Není tedy známkou nedostatečnosti, že jsme „lidské“. Naopak, je to přirozený stav!
  2. Přiznejte si, že potřebujete pauzu, a nestyďte se za to! Je to normální, my všechny tento pocit známe a máme. DOVOLTE si být zranitelná, vyčerpaná, lidská. Nevyvíjejte na sebe další tlak! Povolte…

Síla zvyku

Bojíte se NEBÝT silná? Zvolnit tempo, ubrat plyn nebo se úplně zastavit? To je v pořádku… Co je ale hlavním důvodem vašeho strachu? Bojíte se, co se stane potom?

hledáme obchodníka

Mnohdy se děsíme nejvíce této situace: Jsme naprosto vyčerpané, a proto dočasně snížíme svou „laťku“. Odpočineme si, nabereme nové síly. A zlenivíme. Zvykneme si mít průměrné výsledky. Bude pro nás obtížné dostat se zpět tam, kde jsme byly dřív, nebudeme chtít opět nasadit své předešlé tempo práce. Začneme stagnovat.

Nebojte se! Pokud jste zvyklá mít #girlboss přístup k životu, být v roli silné osoby, je to pro vás přirozeným projevem, zkrátka taková jste – potom nebudete mít problém vrátit se ke svým starým zvykům. Právě naopak! Jistě si všimnete, že vám v určitý okamžik začnou chybět, už nebudete chtít dál odpočívat. Tehdy poznáte, že jste opět připravená být znovu tou ženou, kterou v sobě s hrdostí vidíte vy i vaše okolí!

  1. Zvyk je železná košile – a velice těžko se jí zbavuje. Nebojte se, že se z vás stane lenoch! Relaxujte aktivně, pokud to pro vás bude přirozenější. Nezapomínejte, že vám trvalo jistě několik let stát se ženou a osobností, kterou jste dnes. A to se nezmění během jednoho týdne „klidového režimu“.
  2. Bez odpočinku to nejde! Naučte se ho vnímat jako nezbytnou součást vašeho úspěchu, protože tím skutečně je. Pokud se okrádáte o odpočinek, okrádáte se i o lepší výkon, nápady, příležitosti… Chceme-li být úspěšné, potřebujeme se naučit úspěšně odpočívat!

Mnoho z nás si na sebe klade příliš vysoké nároky. Věříme, že musíme být perfektní, podávat vždy 100% výkon. Ženeme se za představou dokonalosti, které je nereálná… Máme to však zapotřebí? Jsme inteligentní, schopné, nebojácné ženy! Proč se tedy k sobě tolikrát chováme nerozumně a bezohledně?

Myslím, že je ten správný čas náš přístup přehodnotit – a naučit se respektovat svou sílu i zranitelnost. Co myslíte vy…?

© 2024 imper.cz