29. Listopad 2017
Mileniálové neboli generace Y je generace lidí, kteří dosáhli dospělosti na přelomu 21. století. Jsou to lidé ambiciózní, více otevření vůči okolnímu světu a své životy rádi sdílejí s ostatními pomocí nových technologií (sociálních sítí atd.). A protože se nebojí s okolím sdílet téměř všechno, diskutují vzájemně i o svém finančním ohodnocení a umí si říct o víc peněz! Je naše generace Y opravdu tak upřímná, nebo je plat stále téma, které není na pořadu dne? A jak k tomu přistupují zaměstnavatelé?
I my „mladí“ se někdy podhodnocujeme – ale jsme stále otevřenější o platu diskutovat
Nedávná americká studie tvrdí, že skoro polovina dotazovaných mileniálů (z počtu 1000 dotazovaných) ráda mluví o svém platu (ve srovnání s tím, že pouze 36 % Američanů sdílí své platové podmínky s ostatními). Sama jsem příkladem, protože když se mě někdo zeptá na hodinovou sazbu, nemám problém jít s kůží na trh.
Většinou se z takového dotazu vyvine docela slušná diskuze o platových podmínkách napříč celým spektrem oborů, kdy jsem se kolikrát stala svědkem skvělého rozhodnutí, že když já si řeknu o takové peníze, tak proč by oni nemohli taky! Zaprvé je to povzbuzující a zadruhé si tak třeba můžete uvědomit, že se těžce podhodnocujete.
„S přáteli mezi sebou platy řešíme velmi otevřeně. Občas se divíme rozdílům ve výši platu, které mezi námi panují, ačkoli zkušenosti máme poměrně podobné. Myslím si, že jako generace mileniálů jsme průbojnější, víme, co chceme. Věřím, že právě i to vzájemné sdílení zkušeností nás motivuje se ozvat, když jsme nespokojení,“ říká mladá podnikatelka Klára Mlýnková (23 let).
Rivalita pracovníků v rámci jedné společnosti prostě existuje
Zhruba třetina amerických pracovníků ve věku 18 až 36 let se nebojí diskutovat o platu se svými spolupracovníky, což je více než výsledky průzkumu jakékoliv jiné věkové skupiny. Musím uznat, že s kamarády a známými jsme ochotná se o platu úplně v pohodě bavit, ale s kolegy či pracovními partnery už to tak růžové není, zejména z jejich strany. Proč?
Protože rivalita pracovníků v rámci jedné společnosti prostě existuje a vždy existovat bude. Jestli jste ale natolik inteligentní, že kolegy neberete jako rivaly, ale jako členy jednoho týmu, nebojte se s nimi diskutovat. Možná vás to „trkne“ si pozici ve firmě buď upevnit, anebo třeba zvolníte nebo práci úplně změníte.
„Podle mě se o platech bavíme zcela normálně. Neřešíme ale, jestli vyděláme 40 nebo 50 tisíc. Chceme jiné hodnoty – dobrou firemní kulturu, skvělý produkt, leadra nad sebou a hlavně pocit, že se neustále někam posouváme. Peníze nejsou jediný faktor,“ přispívá svým názorem obchodník Business Animals David Janeček (26 let).
Platové ohodnocení už není tabu: Řekněte si, na kolik se ceníte
Ty tam jsou časy, kdy byly peníze to poslední, co jste na přijímacím pohovoru řešili. Dnes se zájemci o práci ptají už rovnou v telefonu, za kolik je vlastně nabízená pozice? Personalisty už to ale neohromí – vědí, že peníze jsou odpradávna jedním z nejdůležitějších faktorů při volbě zaměstnání, ale zájemci jsou dnes mnohem drzejší se na ně zeptat. A tak jsou HR manažeři většinou připraveni.
„Z mé vlastní zkušenosti se často nestává, aby mileniálové přišli na pohovor a chtěli částku, která je nesmyslná. Je pravda, že čerství absolventi směřují výše, než bylo zvykem u stejné skupiny 5 až 7 let zpátky,” uvedla Marie Proroková, HR manažerka společnosti Xerox.
„Studenti/ koncipienti jsou velmi často extrémně sebevědomí, nemají žádnou pokoru, mají nezřídka nereálné požadavky ohledně mzdy a časové náročnosti práce. Pokud si dovolím generalizovat, chybí jim tah na bránu, není pro ně důležité vybudovat si kariéru a třeba si sáhnout na dno. Primární je svoboda, možnost cestovat a mít volnost. Jsou ze dne na den schopni to „položit“ a hodit práci za hlavu. Sebevědomí jim rozhodně nechybí a pokora, především k práci samotné, je vlastnost, kterou nacházím čím dál méně. Ale samozřejmě jsou i výjimky,“ říká o mileniálech svůj názor Alice Kubíčková, zakladatelka advokátní kanceláře LP Legal a ředitelka Komory právní odpovědnosti.
Celkově jsou i majitelé firem víc ochotní se o platu bavit. Chcete přidat? Nebojte se zeptat, jaké jsou vaše možnosti. Pokud uvidíte, že je vám šéf ochotný přidat a uzná, že si víc peněz zasloužíte, bude to působit blahodárně nejen na váš vztah s ním, ale i na vaši náladu a pracovní nasazení. Jestli se ale bude cukat a nebude vidět důvod, proč by vám měl přidávat, požadujte jasné vysvětlení.