4 věci, které se o obchodování naučíte z Game of Thrones

26. Srpen 2014

Jedním z nejvděčnějších formátů televizního vysílání jsou seriály, které nás mohou i přes překrucování reality mnohé naučit. Jeden z těch posledních vzbudil větší odezvu, než se kdy jinému podařilo. Vítejte ve světě, kde jeden špatný tah stačí k tomu, aby byl tím posledním. Vítejte ve hře o trůny.

animals_games of thrones2

hledáme obchodníka

Fenomenální úspěch seriálu v produkci HBO těží z naší zvědavosti po temnější stránce lidského bytí. Sleduje osud několika šlechtických rodů ve fantaskním světě Západozemí, kde po smrti panovníka propuká urputný boj o místo na Železném trůnu. Proslul nečekanými zvraty a syrovým zobrazením veškerého myslitelného násilí (a erotiky). I tato odvrácenější tvář lidské povahy může být s trochou nadsázky cenným inspiračním zdrojem; jak se říká, není kouře bez ohně…

 

1. Rodina na prvním místě

animals_games of thrones4

Nejmocnějším rodem Západozemí jsou Lannisterové z Casterlyovy skály; rodina, která staví za každých okolností na přední pozici své vlastní zájmy. Hlava rodiny, Tywin Lannister, je známý nekompromisním jednáním, které mu vydobylo respekt ostatních rodů a navrátilo jeho rodině zašlou slávu. Lannisterové jsou v zájmu svého rodu ochotni páchat ta nejhorší zvěrstva, nespatřují v tom však žádné zvláštní potěšení – našli zkrátka způsob, jak uspět díky soudržnosti.

Dnešní obchodní praxe je založena na úzké spolupráci týmů, sjednocených pod vedením silné osobnosti. Dokážete se pro svůj tým obětovat? Vyjít vstříc svým podřízeným nebo obchodním partnerům stejnou měrou, jakou vycházejí vstříc tito lidé vám? Mohou to být v budoucnu právě oni, kteří vás v těžkých časech podrží.

 

2. Buďte jedineční

animals_game of thrones3

Původními vládci Západozemí byl starobylý rod Targaryenů, který dokázal v krátkém čase dobýt všech 7 království. Jak tento rod, který sídlil na nevýznamném skalisku uprostřed moře a ovládal početně slabou armádu, zvládl úkon, v němž mnohem mocnější dříve selhali?

Za jejich úspěchem stálo starobylé sepětí s mocnými magickými bytostmi – draky. Proti jejich bojovým schopnostem nebylo žádné obrany, a než aby se vládci jednotlivých království vrhli vstříc jisté smrti, raději uznali vládu nového panovníka. Disponujete váš tým výhodou, ale pochybujete o její jedinečnosti a tržní využitelnosti? Někdy se i s málem vyplatí riskovat – během několika měsíců vám to může přinést nečekané zisky.

 

3. Udržujte kontakt s realitou

Pád vlády Targaryenů započal s osobou krále Aeryse II., zvaného Šílený. V té době byl rod Targaryenů na Železném trůnu více než 3 století a jejich mocná zbraň, draci, žili již jen na stránkách starých kronik. Nestálá povaha Aeryse II., hraničící s paranoiou, a jeho mimořádná krutost vůči poddaným započala vzpouru, kterou nebyl schopen potlačit. On i téměř celá jeho rodina byli vyvražděni a na trůn usedl rod Baratheonů, který rebelii inicioval.

Příběh je vcelku přesnou ilustrací toho, k čemu může vést ztráta kontaktu s realitou. Můžete být v čele sebemocnější společnosti, ale i ta je postavena na lidech, kteří se musí o své živobytí prát s nesrovnatelně horšími podmínkami, než ve kterých žijete vy. Zajímejte se o své podřízené, hovořte s nimi i se svými zákazníky. Monitorujte situaci na trhu.

 

4. Jděte vytrvale za svým cílem

animals_games of thrones

Zkáze Targaryenů unikli pouze dva potomci krále Aeryse II., syn Viserys a dcera Daenerys. Po spěšném odchodu do exilu – do Svobodných měst na východním kontinentu – padli potomci kdysi nejmocnějšího rodu na samé dno; živoření a chudoba byly jejich denním chlebem. Roky strádání naučily oba sourozence vyjít s málem a chytit každou příležitost pod krkem; souběh událostí však dědice trůnu semlel a bylo na Daenerys, nyní opuštěné a vzdálené od Západozemí více, než kdy dříve, aby vizi svého bratra dotáhla do konce. Vzdala se dědička Železného trůnu svého snu? Vzdal by se drak? Během oněch pádů se Daenerys naučila nejcennější možnou lekci – oklepat se a jít systematicky za svým cílem.

Skutečné úspěchy jsou vykoupeny ústrky, pády a bolestí. Není důležité snažit se těmto pokořujícím zkušenostem vyhnout, v životě „tam venku“ to ostatně dost dobře nejde. Zásadní je naopak vzít si z nich ponaučení a nevzdat se. Nedaří se vám? Využijte i tuto skutečnost svůj prospěch!

 

Text: Tomáš Soukup

Zdroje fotografií: Nafilmu.cz, Yareah.com, Sciencefiction.com, Elysiagriffin.deviantart.com

© 2024 imper.cz