6 českých filmových elegánů, kteří inspirují v obchodě

05. Listopad 2015

Česká kinematografie je velmi bohatá a rozmanitá. Její historie sahá až do třicátých let minulého století a již v té době se začali objevovat elegáni, kteří by svým vystupováním a oblékáním mohli být inspirací leckterému obchodníkovi. Charisma některých herců dokonce znemožňovalo, aby dostávali jiné role nežli džentlmenů. Připravili jsme pro vás seznam českých filmových a seriálových hvězd, které nám svými rolemi jdou dodnes příkladem.

800px-One_For_the_Suitsup

1. Oldřich Nový ve filmu Kristian – Galantnost sama

Nejen v tomto snímku září hvězda české kinematografie první poloviny dvacátého století. Film Kristian byl natočen podle stejnojmenné francouzské divadelní hry a pojednává o úředníkovi cestovní kanceláře, jenž vede tak trochu dvojí život. A i když film svou zápletkou není nijak revoluční, stal se zejména díky ústřední dvojici klasikou. Oldřich Nový, jenž bývá i dnes označován za symbol galantnosti, je jistě jedním z důvodů úspěchu tohoto filmu. Věčně upravený, k ženám pozorný a přívětivý. Kdyby byl obchodníkem, klienti by jej milovali.

2. Lubomír Lipský a Čtyři vraždy stačí, drahoušku – Buďte slušní ke všem

I učitel a amatérský básník Georg Camel z komediálního snímku o souboji dvou skupin gangsterů se dá označit za džentlmena. Vzpomeňme si třeba na jeho chování k půvabné redaktorce Sabrině. Nebo na to, jak vstřícný byl k násilníkům, kteří jej tak často vyslýchali. I když Georg působí spíš jako tichý, až roztomile naivní muž, pro obchodníka může být vzorem. I ten by se měl chovat slušně k lidem, co si to mnohdy ani nezaslouží.

3. Zdeněk Svěrák ve snímku Vratné láhve – Zachovejte si mladistvost

I s přibývajícími léty by měl obchodník zůstat duchem mlád. Podobně jako stárnoucí učitel českého jazyka Josef Tkaloun, který se odmítá smířit s odchodem do penze. Sice nechodí elegantně oblékaný jako Oldřich Nový nebo Lubomír Lipský, ale svým chováním nás inspiruje. Je galantní – ne však k drzým studentům –, pro krásné ženy a pro své přátele by udělal téměř cokoli. I proto mu většina diváků jeho (nepovedené) zálety s radostí odpouští.

4. Miroslav Donutil v Románu pro muže Spokojte se s tím nejlepším

Jako kdyby se všechny výše zmíněné vlastnosti soustředily do projevů jediného herce. Jeho filmografie je přesto rozmanitá, zvládá komediální i vážné role. Nejen ve filmu Román pro muže působí Miroslav Donutil jako elegán. Perfektně padnoucí oblek téměř nikdy nesvléká ani v seriálu Doktor Martin. Nicméně v roli Cyrila, nejstaršího ze tří sourozenců, působí – lidově řečeno – jako správný frajer.

5. Filip Tomsa a Veni, vidi, vici – Dbejte na zevnějšek

Dobrého obchodníka dělá mimo jiné i to, jak se prezentuje navenek. A neměl by se bát do svého vzhledu investovat, jako to dělají postavy ve filmu Veni, vidi, vici. V hlavní roli tohoto snímku nefiguruje ani tak Filip Tomsa jako nadaný mladík Honza, nýbrž sama přeměna jeho osobnosti. I přes poměrně plochý a nezáživný scénář se tvůrcům naopak podařily kostýmy. Zejména ty elegantní.

6. Karel Roden v seriálu Terapie – Nedbalá elegance

U celosvětově proslulého českého herce Karla Rodena jsme si zvykli na osobitý styl hraní i vystupování. A i když zejména v zahraničních filmech a seriálech ztvární nepříliš galantní Východoevropany (například Bez hranic nebo Pohřešovaný), v cyklu stanice HBO ČR zazářil v roli psychologa Marka Pošty. Téměř v každé epizodě má na sobě skvěle padnoucí košili a sako, potažmo nějaký ten svetřík. Jeho styl se dá popsat dvěma slovy: Nedbalá elegance.

Foto: en.wikipedia.org

© 2024 imper.cz