Gentlemanské minimum: 10 věcí, které nedělejte v cizích zemích

07. Duben 2016

Když chceme svůj byznys rozšiřovat za hranice českého státu, je dobré znát své soupeře. Naučit se, čím je potěšit, zalichotit a získat si je na svou stranu, je jedna věc. Mnohem větší pozor si dejte na to, co nedělat. Co je u nás normální a běžné, mohou lidé jiných kultur považovat za nehoráznou drzost a urážku. Pokud nechcete přijít o byznys jen proto, že jste použili jinou ruku, než se patří, nebo se moc vyptávali na rodinu, čtěte dál. Provedli jsme drobný research a tady jsou doporučení, co a kde nezkoušet!

Business Team Discussion Meeting Corporate Concept

hledáme obchodníka

1. Sbohem levá ruko

Tato rada patří hlavně levákům. Pokud se chystáte do arabských států, Indie či na sever Afriky, zapomeňte na svou levou ruku. V těchto zemích ji používají místo toaletního papíru, a proto je považována za špinavou. Nikomu jí netřeste, nepodávejte vizitku a za žádných okolností ji nepoužívejte při stolování. V opačném případě si snadno vysloužíte nálepku humusáka.

2. Hrozba smrti v čísle 4

Číně věří na čísla. My se zaměříme pouze na jedno – čtyřku, která prý nosí smůlu. Její výslovnost je totiž velmi podobná slovu smrt. Číňané se ji snaží všemožně vyhnout. Při obchodování nechtějí prostě vidět čtyřku, mohlo by je to hned odradit od obchodu. Proto směle volte vyšší čísla a místo čtyř tisíc si řekněte rovnou o pět.

3. Smrkání zakázáno

Zůstaneme chvílí ještě v Číně. Když vás trápí rýma nebo máte plný nos, ať vás ani nenapadne vytahovat kapesník a smrkat. I když u nás je to zcela běžná věc, pro Číňany hotová pohroma a neúcta. Ve společnosti proto volte radši variantu potahování nosem, i když vám to bude proti srsti. Je to určitě lepší, než přijít o obchod kvůli kapesníku.

Přečtěte si také: Gentlemanské minimum: Etiketa stolování pro každý den

4. Ach ta dochvilnost

Dochvilnost nepatří zrovna mezi vaše silné stránky? Pokud jednáte se zahraničními klienty, dejte si na to velký pozor. Jsou totiž národy, kde se opoždění považuje za hrubou nezdvořilost a může ovlivnit výsledek celého jednání. Na přesný timing si obzvlášť potrpí v Německu, Švýcarsku, Rakousku, ale také v Skandinávii. Opačným extrémem jsou jižané, kterým nedělá problém přijít na domluvenou schůzku o hodinu později. Pro tyto případy mějte vždy nějakou práci s sebou. V době čekání si můžete například vyřídit maily.

Vyzkoušejte leady

5. Podání ruky

Pokud jste zvyklí se s klienty zdravit podáním ruky, vězte, že v některých kulturách se to nenosí. Podávaní ruky není zvykem například v Japonsku či Indii, tam je naopak složí k sobě a mírně se ukloní. Vy to prosím nedělejte. Pokud nevíte, jak na to, může to působit spíše komicky. Asiati se vám rádi přizpůsobí, a nemají problém vám ruku podat. Pro ně to však přirozené není, tak se přizpůsobme také.

6. Nepřipravenost se trestá

Důkladná příprava na každou schůzku je základ. Asi každému z nás se však už někdy stalo, že jsme přípravu nezvládli. Pak nezůstávalo nic jiného než vařit z vody. Bacha na to, když jednáte s Francouzi. Nepřipravenost, ale také odbíhání od tématu během jednání, se rozhodně nevyplatí. Když získají pocit, že s vámi jenom ztrácejí čas, nedělá jim žádný problém odejít v půlce jednání.

Přečtěte si také: Jakub Sechter z Cleevio: „Vždycky jsem byl diplomat. V obchodě miluji vyjednávání“

7. Polibky a objetí

Docela kontroverzní téma. V případě neznalostí zvyků může vás či druhou stranu přivést do rozpaků. Kdo se líbá rád, jsou Rusové a Francouzi. Je to pro ně forma vítání se s klientem a platí to i pro dva muže. Polibky a veškeré dotyky jsou tabu v Asii či na Blízkém východě. Můžete je klidně vynechat i u konzervativnějších Evropanů. Koneckonců, ani u nás není pravidlem líbat se na tvář na každé obchodní schůzce.

8. Znalost etikety a dokonalý vzhled

Obchodovat s Angličanem bez základní znalosti etikety je docela troufalé. Jsou to lidé velice formální. Potrpí si na dobré zvyklosti, vystupování, znalost stolování, ale také na dobré oblečení a upravený vzhled. Připravte se na hodně konzervativní debatu i názory a také jejich suchý humor.

Přečtěte si také: Jana Šrámková, Storyous: „Chce to nabírat víc obchodnic, abychom těm chlapům srazily hřebínek“

9. Business a soukromí

Dobrý obchodník se odliší tím, že klientovi neprodává pouze produkt či službu, ale také jakýsi servis navíc. Pozvání na neformální akce, společné obědy v restauracích, debaty o dovolených či rodině. Tyto osobní záležitosti doporučujeme zcela vypustit při konverzaci s Francouzi, Němci, Švýcaři či Američany. Soukromí je pro ně prostě tabu. Naopak, u jižanů, kteří mají rodinu na prvním místě, může být právě úvodní zdvořilostní konverzace o štěstí a zdraví rodiny vodítkem dalšího průběhu rokování.

10. Dárek, který více uškodí

Dobrým zvykem bývá přinést obchodnímu partnerovi drobný dárek. Čím jiným potěšit cizince než kvalitním vínem či jinou flaškou dobrého alkoholu? Ve většině případů to bude jistě správná volba. V arabských zemích spíše krok vedle. Tam je tabu se o alkoholu vůbec bavit, natož ho ještě pít.

A jaký byl váš největší trapas v zahraničí? Provedli jste něco, co tady nezaznělo, prosím sem s tím, ať se poučíme. 

© 2024 imper.cz