Dotahujte: 6 kroků k ještě lepší sebedisciplíně

29. Srpen 2018

Můžete mít skvělé nápady a vize, ale jakmile vám chybí disciplína, nikam to nedotáhnete, nebo alespoň ne tak daleko, jak byste mohli. A ano, abyste si mohli užívat svobody svého povolání a životního stylu, musíte mít sebekázeň. Bojujete s ní? Tak tady jsou jednoduché kroky…..

Máte nastaven budík na šestou ráno, protože si chcete jít před prací zacvičit. Když ale zazvoní, řeknete si, že zítra je taky den a posunete ho na později. Pak se slastně otočíte a spíte dál. A přesně tohle vás dělí od vysněné postavy. Americký herec Dwayne Johnson, známý jako The Rock, vstává každé ráno okolo páté a někdy i třetí hodiny, aby si mohl před pracovním kolotočem pořádně zacvičit. A i on má dny, kdy se mu nechce. Ale jak říká, aspoň dojde do posilovny….a když už tam je, tak se donutí se převléknout. A asi už je vám jasné, jak to dopadne.

Vyzkoušejte leady

Budování sebedisciplíny zahrnuje několik kroků, které nedávno popsal i Brandon Burchard, známý autor bestsellerů a motivační speaker.

Kroky k sebedisciplíně:

 1. Prociťte svůj cíl

  Máte sny? Toužíte něco dokázat? Mnoho úspěšných lidí se shodne na tom, že své cíle si musíme vizualizovat. Ale nejen to. Představovat si sebe v situaci, že se nám sen splnil nestačí. Musíme k tomu přidat emoce. Prociťte to a naplňte se radostí. Toto krátké cvičení opakujte pravidelně každé ráno po probuzení  a večer před spaním. Čím častěji ho budete opakovat, tím blíže svému cíli budete.

 2. Nejdříve udělejte to, co potřebujete, a až pak to, co po vás chtějí jiní

  Také hned po ránu v telefonu projíždíte maily? Tak už to nedělejte.  Okamžitě vás totiž pohltí stres z toho, kolik práce se na vás valí. To jsou ale reakce na energie a povinnosti jiných lidí. Vy se ráno zaměřte na to, co potřebujete udělat vy sami. Věnujte svou energii do úkolů, které vás nebo vaši kariéru posunou. A až pak začněte řešit úkoly od ostatních.

 3. Rozdělte si aktivity do časových bloků

  Už jsme to psali několikrát – singletasking  je nový trend. Až na pár výjimek se k němu vracejí i úspěšní obchodníci a vizionáři. Rozprostřete si svůj pracovní den do časových bloků a věnujte se vždy jedné aktivitě a k té upřete svoji maximální pozornost. Nepřeskakujte. Vypněte si notifikace a ztište mobil (pokud se tedy nevěnujete telefonování). Soustřeďte se na to, co děláte a uvidíte, že v kratší době dokončíte více úkolů. Nebudete totiž tak roztěkaní. A o tom disciplína je.

 4. Nezapomínejte se odměňovat

  Každý úspěch je potřeba oslavit. Nečekejte, až se povedou ty velké věci. Radujte se i z dílčích kroků, které povedly. Vedou totiž k naplnění vašich cílů a díky nic získáváte motivaci vytrvat.

 5. Udělejte si z toho zvyk

  Odborníci a motivační koučové tvrdí, že trvá přibližně 21 dní, než se z opakované aktivity stane zvyk. A ten je důležitým krokem k sebedisciplíně. Pokud se vám nelíbí slovo zvyk, nazvěte to klidně rituálem, ale hlavně u toho vydržte. Pokud si navyknete se ráno naladit na své cíle a pracovat v pravidelných blocích, budete každý den o krok blíž svému snu.

 6. Nekašlete na spánek

  Chodíte spát pozdě a ráno vstáváte brzy, abyste si udělali časový náskok? Neurologové z americké univerzity před měsícem  ukázali světu studii, která jen dokládá to, před čím i čeští lékaři varují. Spánek je klíčovou součástí našeho mentálního zdraví. Díky dlouhodobě nekvalitnímu nebo příliš krátkému spánku se velmi zásadně zvyšuje procento postižení mozkovou příhodou už ve velmi mladém věku.

Kromě spánku je důležitý i pravidelný pohyb, a také uvědomění si, že život není jen o naplňování cílů, hromadění peněz, ocenění či instagramových fanoušků…Ale to už určitě víte … .-)

 

© 2024 imper.cz