Co všechno se v obchodě můžeme naučit od dětí?

09. Říjen 2014

Přemýšlíte někdy, proč je život složitý? Chtěli byste se vrátit do dětství a užívat si bezstarostnost holčičích či klučičích let? A proč to nezkusíte? Tolik starostí a složitostí si připravujeme sami, naprosto zbytečně, jen proto, že se chováme jako dospěláci. Přitom…

deti

1. Děti žijí naplno

Děti dělají věci tak, jak je v té chvíli nejlépe dovedou. Vše zkoumají, hrají si, pobrukují… A když je to přestane bavit, věnují se něčemu jinému. Žijí naplno. Ať už se smějí, brečí nebo vztekají, je to v ten daný okamžik to nejlepší, co dokážou. To my dospěláci jim to kazíme, snažíme se jim diktovat pravidla, manipulovat s nimi a vést je určitou cestou. A naši miláčci to buď respektují, za což je milujeme, nebo odmítají – a v tu chvíli bychom je nejradši přiškrtili…

2. Ignorují multitasking a zarytě se soustředí na jednu věc

Taky byste nejraději vraždili, když chcete po vašem potomkovi, aby si uklidil v pokojíčku nebo napsal úlohy a on se zarytě věnuje něčemu naprosto jinému, nevidí a neslyší? Přestaňte se rozčilovat, usmějte se a vezměte si z toho ponaučení.

I když jsou dětské hlavičky malinké, moc dobře vědí, že soustředit se na více věcí najednou vyčerpává. A tak soustřeďují svou pozornost jen na jednu věc, zahloubají se a zapomenou na vše, co se děje kolem. A to přesně dodržujte i vy. Vždy se vyplatí udělat jednu věc pořádně, než několik věcí polovičatě.

3. Nikdy se nevzdávají

Vzpomeňte si na chvíle, kdy se děti učí chodit. Kolikrát spadnou, nabijí si zadek a třeba i nos, ale nikdy se nevzdají. Znovu a znovu se staví na nohy, až se jim to přeci jen podaří a rozeběhnou se po svých. Takže jaké je pravidlo? Nikdy se nevzdávat!

4. Umí odpouštět

Jak dlouho se na vás vydrželo dítko zlobit, když jste mu ublížili? Většinou ho stačí obejmout, pomazlit a provinění je zapomenuto. Stejně tak děti bez skrupulí řeknou, co si myslí, konflikty prostě řeší na rovinu. To jen dospělí mají potřebu se dohadovat, vyhlašovat soukromé války a raději se nestýkat, než se omluvit a udobřit. Naučme se po vzoru dětí odpouštět.

5. A také naslouchat

Není to krásné, když dětem něco vyprávíte, ony na vás upřeně koukají a poslouchají s otevřenou pusou? Zato dospělí pořád jen spěchají a nemají čas na tak snadnou věc, jako napnout uši a naslouchat druhým. Přitom by tato vlastnost mnohdy ulehčila spoustu situací a zlepšila řadu obchodních vztahů

 

6. S přehledem překračují hranice

Máte někdy chuť rozeběhnout se po ulici a křičet? Začít se smát na celé kolo? A proč to neuděláte? Aha, vždyť by na vás koukali jako na blázna

Vždyť byste překročili hranice toho, jak se máme či nemáme chovat… Přitom, co uděláte, když se zplna hrdla začne smát malé dítě? Začnete se smát taky a zlepší vám to náladu. Tak proč to nemůže být u dospělých stejné?

7. Donekonečna se ptají: Proč? A proč? A proč?

Někdy mám pocit, že mi pukne hlava a rozskočí se na milion kousků pod přívalem otázek PROČ??? Ale není to krásné, jak děti všechno zajímá? Ony se nebojí zeptat, poukázat na to, čemu nerozumí. Neberou všechno jako fakt, ale snaží se přijít věci na kloub. Zkuste se i vy zamyslet PROČ tomu tak je, objevujte nová řešení a nové možnosti.

 

Text: Lucie Formanová

Foto: Etailsolutions.com/

© 2024 imper.cz