15. Říjen 2014
Nemají většinou žádné zkušenosti. Kapitál. Navíc ještě musí chodit do školy. Přitom už i děti a teenageři se mohou vypracovat na úspěšné podnikatele! Stačí jim k tomu nápad, pořádné odhodlání a trocha píle. Ano, jistě – můžete namítat, že je nezatěžují hypotéky, děti ani složenky. Jenže ony vyjmenované „překážky“ jsou ve skutečnosti jen výmluvami nás, dospělých. Zkusme se inspirovat mladickým nadšením!
1. Tomáškovy křížaly
Jedenáctiletý kluk si chtěl koupit počítač. A chtěl si na něj vydělat sám. Napadlo ho, že by mohl začít zpracovávat přebytek jablek, které měli doma na zahradě, a tak si od rodičů půjčil sušičku a vrhl se do vyrábění křížal.
Neměl peníze, které by mohl investovat do reklamy, musel si vystačit jen s profilem na Facebooku.
Povedlo se. Za 3 měsíce vydělal přes 18 tisíc korun, což byla částka, kterou potřeboval na vysněný počítač. Se svým malým podnikáním ale neskončil – zjistil totiž, že za svou práci může být férově ohodnocen a plnit si další své sny. Počítač nakonec dostal od společnosti Alza zdarma, takže našetřené peníze mohl investovat do dalšího rozvoje byznysu.
2. Jakub Rož
Vůbec ho nebavilo zapisovat si ve škole poznámky do papírových sešitů, v době notebooků a tabletů to považoval za přežitek. V papírových poznámkách nelze kopírovat, mazat, přepisovat, vyhledávat… U poznámek psaných do Wordu to už bylo o něco lepší, stejně ale nakonec zůstal jen text, ve kterém si člověk musel dělat pořádek ručně.
Tehdy 16letý Jakub Rož si proto vytvořil vlastní program, který text řadí do souvislostí. Jak sám říká, hnacím motorem byla v podstatě lenost a víra, že vše lze dělat jednodušeji.
Když jeho „vychytávku“ začali okukovat spolužáci, došlo mu, že by se program mohl hodit i ostatním studentům. A nemýlil se, jeho program dnes využívají stovky tisíc teenagerů po celém světě. Švýcarský investiční fond BalckLex mu následně dal 4 miliony korun za 15% obchodní podíl a ocenil tak celý projekt na zhruba 27 milionů.
Dnes 20letý Jakub samozřejmě peníze investoval hlavně do dalšího rozvoje projektu, aby dále rostl a obstál v konkurenci programů, jako je například Evernote.
3. Adam Horwitz
V 15 letech se rozhodl, že do 21 vybuduje milionovou společnost. Vytvořil několik webových projektů a aplikací, ale až po mnoha neúspěších se jedna chytila. Mobilní aplikace Mobile Monopoly mu vydělala několik milionů dolarů.
Vydělané peníze Adam investoval do svého dalšího projektu YepText (SMS reklamy pro firmy a podnikatele). Dnes patří mezi nejbohatší mladé lidi na světě.
Adam o svém podnikání říká: „Když vám někdo tvrdí `Pořádné peníze na internetu nikdy nevyděláte, všechno je to podvod…,` lže. Nemusíte poslouchat, co ostatní lidé říkají – věřte mi, mně to říkali snad každý den…”
4. Fraser Doherty a jeho super džemy
„Nemůžu být posedlý penězi,” říká mladý Angličan. „Dělám džem, protože mě to ohromně baví. A úspěch je pak taky celkem sladký!”
Ve 14 letech začal doma podle babiččina receptu vařit džem a prodávat ho sousedům. V 16 pak recepturu vylepšil a nový produkt pojmenoval „SuperJam”. Jeho prodeje se zvedly natolik, že opustil školu, aby se mohl práci věnovat naplno. Brzy si začal občasně pronajímat továrnu, která pokryla jeho raketově rostoucí poptávku.
V roce 2007 mu jeden z britských řetězců supermarketů nabídl, že bude SuperJam prodávat ve všech svých obchodech. Fraser si vzal úvěr, aby pokryl veškeré náklady, včetně rozšíření pronájmu továrny a jeho džemy se začaly prodávat po celé Británii.
Dnes Fraser řídí svou firmu, která prodává džemy v hodnotě desítek milionů korun ročně, a zároveň se začal věnovat charitativní činnosti.
Text: Matouš Vinš
Foto: yfsmagazine.com