Deník novopečeného obchodníka 13: „Stačí vám půl roku, abyste se stali skutečným obchodníkem?“

17. Prosinec 2015

Blíží se čas Vánoc, premiéry Star Wars :), bilancování, prostě ten nejlepší čas udělat si rekapitulaci toho, co člověk za poslední rok (v mém případě obchodní půlrok) zvládl, co nevyšlo a jak jsem se v obchodě posunul. Ale pozor – ačkoli můžete v přímém přenosu pozorovat, jak se v obchodě cítím lépe a lépe a roste mi sebevědomí, stále jsem na začátku. A to tak nějak my všichni, nemyslíte?

deník obchodníka

Rok 2015 končí, ale pozor! My se nezastavujme

Na začátku roku jsem byl bez práce, pomalu vypotřebovával ušetřené peníze, které by se dnes hodily. Pracovat ve službách bylo sice fajn, ale nikam se to nerozvíjelo a změna práce byla dovršením určité pocitové pětiletky, která začala po dokončení vysoké. Nevěděl jsem, čím vlastně chci být, a tak jsem neúspěšně zkoušel práce, které podle všech ukazatelů mohly být zajímavé. Plus čím déle jste bez práce, tím více si přivykáte, zpohodlníte. Byl jsem z toho i trochu na prášky, že jsem se nikde ještě neuchytil. Nepřekvapivě jsem byl skoro měsíc nemocný s krkem. Mimochodem, každá nemoc má svý opodstatnění – nechtěl jsem už mluvit a snažit se a tělo poslechlo. Také jsem si říkal, zda jsem po škole zvolil tu správnou pracovní cestu, že možná kdybych…Znáte to!

Vyzkoušejte leady

Naštěstí mé otálení vyřešily peníze, respektive jejich nedostatek. Jsem nerozhodná osoba, ale jakmile se rozhodnu, tak se toho držím a jdu za tím. O věcech občas příliš přemýšlím, ale umím je dělat ihned, bez zbytečných myšlenek. Koncem března jsem koketoval s rekvalifikačním kurzem, který je pro lidi na pracáku zdarma, protože to chce alespoň nějaké zkušenosti do nové profese. Chybělo stále vybrat si tu správnou.

Dnes, jiná ves

Dnes, o půl roku později, mám práci, ve které jsem happy. Dělám ji přesně tři měsíce a na OSVČ. Mám srovnanou finanční situaci a chystám se stěhovat. Mám za sebou velmi přínosnou zkušební dobu v reklamní agentuře, kde mi dali šanci a hodili mě do obchodního světa a nebáli se mi pomoci. Prošel jsem si kvalitním rekvalifikačním kurzem na obchodníka, kde jsem poznal skvělé lidi ve velmi inspirativním prostředí. Vyzkoušel jsem si dva různé typy obchodování, v terénu a na telefonu. Potkal jsem obchodníky, u kterých jsem si udělal dobré jméno. Cítím se vnitřně v pohodě. Dokonce vypadám a působím jinak. Docela obrat, že? Konečně začátek nové pětiletky, který jsem si přál a brzy dovrším. Čas si pro ni udělat nové cíle!

To vše jsem stihl od začátku května, kdy jsem se rozhodl, co chci dělat. Ze začátku to bylo namáhavé a bolelo to, jenže o to víc si toho teď vážím. Lehké začátky vám mohou zkomplikovat cestu v půlce, ale ty těžké vás připraví na to, že komplikace lze nakonec překonat.

Teď, co s tím?

Jste nováček? Dokážete zatnout zuby a jet? Nebo už zkušený obchoďák, ale nějak se vám ze života vytratilo to nadšení? Jste šéf? Chcete takové lidi, co jdou za svým cílem? Za vše hovoří činy, protože jak mi říkal můj předchozí manažer (a měl pravdu!), lidé se umí skvěle přetvařovat. Někoho odhadnete a nakonec zjistíte, že je jiný, ale činy tu zůstávají, a to jak se budete činit, vás může vynést do pozic k lidem, kteří vás za to budou uznávat. Pozor. Nemám na mysli jen obchodní výsledky, ale vaše rozhodnutí, vystupování, aktivitu a vnitřní pravidla, která vás mohou dotáhnout ještě dále, než velké příjmy. Neptejte se, co může firma udělat pro vás, ale co vy můžete udělat pro firmu ;). Pokud nepracujete v takové, která ve vás tyto pocity vyvolává, tak je čas posunout se dál. Rozhodně to doporučuji. Konec hlášení, díky za pozornost a veselé Vánoce!

Marcel u nás v Business Animals rozhodně nekončí! Stále se učí a chodí za námi stejně jako spousta z vás s tématy, se kterými se začínající obchodníci setkávají, a postupně je bude od ledna probírat v zavedeném seriálu Škola obchodu. Pokud vás něco pálí a chcete poradit, ozvěte se také na info@www.businessanimals.cz!

Domluvte si konzultaci

© 2024 imper.cz