Best of: Jak vypadá den v životě podnikatelského génia Elona Muska?

09. Březen 2018

Není obchodník, ale drivu má tolik, že si ho snad generuje ve své továrně na automobily Tesla! Kromě firmy vyrábějící auta na elektrický pohon má majoritní podíl v projektu na výrobu kosmických raket Space X a solární energie SolarCity. Vlastnictví této trojice gigiantů dělá z podnikatele Elona Muska jednoho z nejbohatších mužů planety. Pro svou vizi (dostat člověka na Mars a odvrátit lidstvo od ekologické katastrofy) obětoval „normální“ života a nás zajímalo, co řeknete na jeho typický den, respektive týden. 

Elon-Musk-at-Space-X-head-009up

Elon Musk začínal po studiích projektem Zip2 na bázi propojení Google Maps a komunitních služeb na principu Yelpu, následně se vrhl na PayPal a po jeho prodeji investoval zinkasované miliony do firem Tesla, Space X a SolarCity. Jejich prostřednictvím postupně naplňuje svou životní vizi, totiž dostat člověka na Mars. To jej v kuloárech učinili velmi kontroverzní osobou – jedni jej mají za osobitého génia, jiní za blázna.

Jak píše v jeho biografii novinář Ashlee Vance: „Musk má něco, co mnoho podnikatelů v Silicon Valley postrádá – smysluplný pohled na svět. Je to génius posedlý velkým cílem. Zatímco Mark Zuckenberg vám chce pomáhat sdílet s přáteli fotky vašich dětí, Musk chce… hm… zachránit lidstvo před sebezničením nebo vyhynutím.“ Ať už to vidíte jakkoli, přišlo nám zajímavé nahlédnout prostřednictvím knihy Elon Musk: Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti do jeho života:

Pondělí až pátek: Jak zvládnout šéfovat 3 firmám?

Typický týden začíná Musk ve svém domě v Bel Air. V pondělí pracuje celý den v komplexu na výrobu kosmických raket SpaceX, kde začíná i své úterní ráno, během dne však nasedne do soukromého tryskáče a zamíří do Silicon Valley. Další dva dny tráví v kancelářích a továrně Tesly. V severní Kalifornii nemá dům, a tak přespává v luxusním hotelu Rosewood nebo u některého ze svých přátel na gauči poté, co se odreagoval videohrou.

Ve čtvrtek je k vidění, jak míří zpět do Los Angeles a SpaceX a k dalším „závazkům.“ S bývalou manželkou Justine má totiž střídavě v péči 5 malých kluků (trojčata a dvojčata), které má na starost 4 dny v týdnu. Každý rok si vyhodnocuje množství času stráveného týdně v letadle, což mu pomáhá získat představu, zda se mu věci nevymykají z rukou. Na otázku, jak dokáže tak náročný časový rozvrh přežít, odpovídá: „Měl jsem těžké dětství v Jižní Africe, to mi teď asi pomáhá.“

Víkendy: Jak zvládnout 5 malých kluků?

Když jede na víkend s kluky tábořit, mívá ještě v pátek do osmé večerní meetingy a rozhovory. Následně přeletí s kluky a chůvou na noc do finální destinace a spolu s řidiči postaví už za tmy stany a tábořiště. Odpočinek trvá do neděle, kdy přiletí s kluky domů a sám pak pokračuje navečer do New Yorku, kde od pondělka začínají návštěvy ranních talk show. No a ještě ten den zpátky do Space X, je přece pondělí!

Relaxace: Jednou ročně na narozeniny

Na odpočinek si najde čas málokdy, když už k tomu ale dojde, je stejně dramatický jako všechno ostatní, co Musk dělá. Na své třicátiny si pronajal hrad v Anglii, kde s přáteli hrál schovku, jindy vyrazil s bratrem a bratrancem do Paříže, kde se o půlnoci rozhodli projet nočním městem na kole – jezdili až do 6 do rána a následně nasedli na Orient Express do Benátek na kostýmovou párty, které Muska baví. Jindy vystoupil proti zápasníkovi sumo: „Zaplavil mě adrenalin a podařilo se mi toho chlapa vytlačit za okraj vyznačeného zápasiště. Nechal mě první kolo vyhrát a pak mi dal nářez.“

Přítelkyně? Maximálně 10 hodin týdně

Jde tohle dlouhodobě zvládat a žít naplněný život? Na nedostatku času pro osobní život krachl i jeho vztah s další ženou Talulah Rileyovou. „Myslím, že čas, který věnuji dětem a podnikům, je v pořádku. Přál bych si však více času na osobní život. Potřebuji někde vydolovat tak 5-10 hodin času navíc na přítelkyni – kolik času vyžaduje žena za týden? Snad deset hodin? Je to určité minimum? Nevím.“

Jedno je jisté. Musk si vytyčil životní cíl, u nějž je velmi pravděpodobné, že jej do své smrti nestihne uskutečnit. Sebrali byste vnitřní sílu vstát zítra ráno a prožít další takový den, být v jeho kůži?

Foto: www.theguardian.com

© 2024 imper.cz