Jak na dárek pro klienta? Zvolte ten správný a přistane vám na stole životní deal, shodují se obchodníci

11. Září 2017

Jak na pořádný deal? Co třeba prostřednictvím vhodného dárku? Nejde o žádné úplatky, ale dodržování obchodního protokolu a etikety. A to patří mezi základní věci, bez kterých dnes podnikatel, manažer či obchodník díru do světa neudělá. Ale pozor! Nejde jen o to dárek vybrat a věnovat. Důležité je také správné načasování a forma předání. A je třeba si také uvědomit, že jiná pravidla platí v Evropě a jiná například v asijských zemích. 

Vhodným dárkem můžete dostat obchodní vztahy na novou úroveň

Obchodnímu partnerovi tak vyjádříte svou úctu a náklonnost, vybudujete přátelské vztahy a posílíte společné vazby. Zvyklosti darování se však vždy odvíjí od dané kultury. Obecně můžeme říci, že v arabských, asijských a latinskoamerických zemích bez daru v podstatě nezapůsobíte. V těchto státech je dražší prezent nutností a jeho absence může mít velký dopad na výsledek jednání.

Naopak u nás v Evropě si lidé na dárky při uzavírání obchodu tolik nepotrpí. Často stačí dovézt menší pozornost, na jejíž ceně až tak zásadně nezáleží. To ovšem neznamená, že byste neměli na našem kontinentu věnovat koupi daru žádnou péči. Naopak!

Každá země má své kulturní základy a různá specifika, proto se dárek musí vybírat i podle nich. Je vhodné volit předměty, které nějakým způsobem akcentují Českou republiku nebo tradiční české značky, mající v zahraničí dobré jméno,“ doporučuje Jiří Grund, předseda české Asociace exportérů.

Mezi univerzální prezenty patří kvalitní český porcelán, sklo či křišťál. Tyto výrobky mají v českých zemích dlouholetou tradici a v zahraničí skvělé jméno

České sklářské výrobky jsou v zahraničí velice dobře známy, takže váš obchodní protějšek bude okamžitě vědět, že mu nedáváte zajíce v pytli, ale to nejlepší z naší země. Myslím si, že české sklo je jedním z nejvhodnějších dárků vůbec, protože v sobě odráží nejen českou tradici, ale i pečlivost českých sklářů a poctivou práci,“ říká Lukáš Jabůrek, umělecký ředitel sklárny Moser, a dodává: „Jsme zvyklí vyrábět klientům pro jejich obchodní partnery výrobky přímo na míru.“

Jedním z nejčastějších darů, které Češi vozí svým obchodním protějškům, jsou právě tuzemské lihoviny – například ikonická Becherovka

Pokud se pro ně rozhodneme, měly by být té nejvyšší kvality. Mezi ty ikonické a nejčastěji vyvážené patří jednoznačně i karlovarská Becherovka.

Becherovka je tradiční český bylinný likér, který se podle originální a tajné receptury vyrábí už po 210 let. Vhodným dárkem pro obchodní partnery je i díky své jedinečnosti. Napříč všemi kontinenty totiž nenajdete nápoj, který by se jí chuťově byť jen přiblížil,“ říká Martin Pučalík, obchodní ředitel společnosti Jan Becher Pernod Ricard, a doplňuje: „Reprezentativním darem je už i samotná láhev Becherovky. Ta si drží svou tradiční podobu po mnoho let.“

S lihovinovými dary buďte ovšem opatrní. „Dárky alkoholového typu se logicky nehodí dovážet do muslimských zemí, kde je alkohol tabu. Také je potřeba vyvarovat se dárkům, které by mohly obchodnímu partnerovi připomenout nepříjemné historické či jiné události,“ doplňuje Jiří Grund.

Co se týká času a místa předání dárku, platí v různých zemích různé zvyklosti

A jak je to s rozbalením dárku? V Evropě je jednoznačně vhodné rozbalit prezent hned po jeho obdržení. Naopak v Asii nečekejte, že si váš partner dárek před vámi rozbalí. Dar zároveň předávejte vždy v takové hodnotě, ve které víte, že vám ho mohou oplatit. V případě příliš cenného daru se například v Evropě můžete dočkat i jeho odmítnutí či navrácení.

Co zajímavého čeští státníci darovali?

  • Angela Merkelová loni od prezidenta Miloše Zemana obdržela německou verzi tradiční české knihy Osudy dobrého vojáka Švejka.
  • Prezident Miloš Zeman nechal pro čínského prezidenta Si Ťin-pchinga u příležitosti jeho návštěvy v Česku v roce 2016 vyrobit nevšední dar – 3 páry bot značky Baťa. Čínského prezidenta potěšil i sadou luxusního broušeného skla značky Moser.
  • Prezident Václav Havel v roce 2009 daroval Baracku Obamovi voskový portrét, na kterém je právě americký prezident vyobrazen. Dílo bylo malováno speciální technologií horkého vosku a má rozměry 2 krát 1,5 metr

Co zajímavého čeští státníci obdrželi?

  • Miloš Zeman na státní návštěvě v Arménii v roce 2016 dostal 400l sud 72leté arménské brandy značky Arárát. Tato várka byla založena ve stejném roce, ve kterém se Miloš Zeman narodil. Dárek má prezident uložen v likérce nad Jerevanem mezi ostatními sudy, které byly věnovány státníkům po celém světě.
  • Prezident Václav Havel v roce 2009 od prezidenta Baracka Obamy obdržel masivní skleněný talíř o průměru asi 50 centimetrů, na němž byla zlatě vyryta část textu americké ústavy.

Plácačka na mouchy, lavička, sáňky nebo tanková střela

A ještě jedna perlička, která stojí za pozornost. Prezident Miloš Zeman při krajských cestách letos dostal velké množství kuriózních darů, mezi které patří například plácačka na mouchy, lavička, zářivkové těleso, sáňky nebo tanková střela.:-)

Jakým dárkem by poctili obchodního partnera skuteční obchodníci?

  • „Dobrá láhev, poukaz na zážitek (například jízda Ferrari, let balónem) či lístky do divadla,“ vypočítává obchodník Business Animals David Janeček.
  • To Vlastimil Talanda, zakladatel Talanda Invest, sází na něco osobnějšího. „Samozřejmě dle zálib a povahy toho člověka. Za sebe mohu říci, že dostat láhev, to je pro mě nejhorší dárek,“ říká a dodává: „Když někomu dávám dárek, chci, aby to vztah prohloubilo. Ne abych se zařadil do dlouhého seznamu.“
  • Šimon Srp, majitel ve společnosti Simon Say už léta doufám, že mu někdo koupí elpíčko nebo knihu. „Místo toho dostávám furt samé nesmysly typu hodinek, plyšáků a tužek, směje se. „Jinými slovy bych chtěl něco osobnějšího, abych viděl, že na mně klientovi záleží,“ dodává.
  • Dušan Hozák by zvolil raději večeři pro dva. „To vždy udělá radost,“ říká.

A jaký prezent dáváte nebo dostáváte vy? Budeme rádi za vaše tipy a názory.

© 2024 imper.cz