9 vzkazů, které by každý čtyřicátník dal svému 30letému já

18. Prosinec 2014

Dnes je David majitelem 2 úspěšně fungujících barů a když se ohlíží zpět, na  roky, kdy se formoval, opustil trvalé zaměstnání a šel do risku, usmívá se. Co by změnil, co pro něj začalo/přestalo být důležité, z čeho čerpal a co by vzkázal svému třicetiletému já? 

ctyricatnici

Na to jsem se zeptala jen tak mezi řečí, a on mě požádal o čas na promyšlenou. Za pár dní se proti mě posadil znovu a vytáhl 2 hustě popsané A4 papíry. Zpočátku jsem vůbec netušila, o co jde, ale brzy mi objasnil, že mu můj dotaz přišel natolik zajímavý, že se o něj podělil se svými kolegy a přáteli, aby mohli společně předat mladším generacím alespoň základní přehled, co je v příštích letech potká téměř všechny bez rozdílu:

Domluvte si konzultaci

1. Věc, která je ve tvém životě nejdůležitější a nejdražší, je čas

S přibývajícím věkem velmi silně řídne okolí lidí, kterými se obklopujeme. Postupem času si také začnete uvědomovat mnohem rychleji a silněji, zda si s danou osobou máte co předat, něco se od ní naučit nebo jednoduše trávit stále rychleji ubíhající čas kvalitním způsobem. Pokud u vás tohle období ještě nenastalo, a vy po každé schůzce s kamarádem ze střední odcházíte s vyčpělým pocitem ztraceného večera, možná je opravdu načase vztahy přehodnotit.

2. Jóga a zdravější strava nabydou na významu

Každý člověk je schránka, o kterou musí být dobře pečováno. Ne každý „to má v genech“ a ani ta rána po dvou láhvích vína už nejsou, co bývala. Naopak. Pohled do zrcadla je stále těžší a napoví, že s pravidelným sportem  je potřeba začít co nejdříve! Obzvlášt velkou pozornost věnujte stravě; představte si sami sebe jako stroj, kterému je potřeba dodávat co nejkvalitnější palivo. Do své A8 by jste přece taky nenatankovali kdeco, viďte?

3. Stanov si priority

Stává se už docela pravidlem, že si lidé neumí zorganizovat svůj čas. Tím potom trpí ti nejdůležitější – vaše děti, přítelkyně, vy. Naučte se rozdělit svůj čas rovnoměrně. Zvyky dodržujte, kdykoliv to jen bude možné – společné obědy, večeře, v nejlepším případě víkendy. Už ve starém Tibetu platilo heslo: Nejdůležitější v životě je láska. Všechno ostatní jsou zbytečnosti. Něco na tom bude.

ctyricatnici3

4. Důvěřuj svým instinktům

Donald Trump, Steve Jobs, Nicola Tesla – jména, která zná každý. A proč ? Protože dotyční věřili sami sobě. Neexistovalo pro ně žádné ani, kdy nebo ale. Důvěra v to, co děláte, a jak to děláte, je velice důležitá nejen v byznyse, ale i v osobním životě. Pokud si myslíte, že něco neděláte dobře, přestaňte to dělat. Nikdy není pozdě něco změnit.

5. Učit se, učit se, učit se !

Nezapomínejte na to, že doba se mění, a to tak, že rychle. Vyplatí se proto nezavírat dveře před tím,co vám přijde zpočátku nesmyslné a zbytečné. Naučte se jazyk, choďte na přednášky, zajímejte se o novinky ze světa i z vašeho oboru. Nebojte se zkoušet. Jedna z Davidem dotazovaných se ve svých 45 letech naučila jezdit na snowboardu a říká, že je to jedno z nejlepších rozhodnutí za posledních deset let. Nic není nemožné a je potřeba myslet na to, že i mozek je sval, který musíme posilovat.

ctyricatnici2

6. Dobré nápady nejsou podmíněny věkem

Věděli jste, že nejmladšímu českému podnikateli je teprve 16 let? A že spousta lidí postavila svůj byznys na základě nápadů svých dětí ? Vyplatí se inspirovat světem, kde neexistuje „nejde a nemůžu.“

7. Hraj si

Stavějte hrady z písku. Modelujte. Origami. Dělejte prostě cokoliv, co vás baví a u čeho si vaše mysl odpočine. Proč? Protože zrelaxovaná hlava má prostor na spoustu dalších nápadů, které byste s myslí plnou nevyřízených faktur a objednávek vytěsnili stejně, tak, jako nákup problikávající žárovky v předsíni. Každý z vás by si měl najít svých pár minut, takový ten moment, kdy se zavřete v  komoře, a oprášíte svoje oblíbené Igráčky.

 8. Nauč se říkat ne

Samaritáni žili staletí před námi, a opravdu není zapotřebí jít v jejich šlépějích. Ona možná představa „ten projekt se beze mě neobejde“ zaobírá vaše ego pocitem nepostradatelnosti, která vám třeba v jiných oblastech schází, ale upřímná pravda je taková, že to prostě není úplně OK. A vetšinou to není pravda.Nepostradatelní jste pro svoji rodinu a pro své vlastní já –  zbytek je na uvážení vašich organizačních schopností.

 9. Žij dneska, protože včerejšek není, a zítřek ani být nemusí

Minulost je samozřejmě součástí vašeho já, a budoucnost taky netřeba zatracovat, ale okamžik, kdy pochopíte, že ona budoucnost je nejistá, vám otevře bránu k tomu, abyste si začali opravdu vážit přítomného okamžiku. Říkejte „mám tě rád“ co nejčastěji můžete. Protože nikdy nevíte, zda ta možnost znovu nastane. Aneb slovy Kuby Nováka, zakladatele projektu Hledamzidli.cz, na otázku: Co je pro vás v životě nejdůležitejší? „Mít radost, užívat si, dělat věci dobře, a nebýt zm*d.“ Jak to máte vy?

„Mládí není období života, ale duševní stav“ – Goethe

Text: Lucie Gavendová

Foto: Entertainmnet Weekly, Tumblr.com

© 2024 imper.cz