Je cesta na vrchol příliš těžká? Nezoufejte, každý úspěšný projekt má podobu písmene U

30. Listopad 2015

Zná to každý, kdo něco měnil, pouštěl se do nového projektu či se chtěl v obchodě dál posunout. Na začátku je nadšení a adrenalin, ale po cestě přijdou těžkosti, cítíte, jak bojujete se svým egem a s různými strachy. Porovnáváte se s úspěchy a rychlostí ostatních, terén se klikatí a cíl je v nedohlednu. Nezoufejte. Každý úspěšný projekt i kariérní dráha mají podobu písmene U. Pojďme si projít fáze, které dobře znáte, kde se zrovna nacházíte a na co se můžete těšit.

hiking-691739_640up

Todd Henry, autor knihy Louder than Words (Hlasitější než slova) a motivační speaker o kreativitě, produktivitě a hledání svého hlasu, řekl v nedávném interview zajímavou myšlenku. Podle něj má každá cesta podobu písmene U – představme si ji jako kaňon. Když jste nahoře, vidíte v pohodě na druhou stranu kaňonu. Cíl je v dohlednu a vše se zdá easy. To vše do doby, než  začnete reálně konat, tedy sestupovat dolů do kaňonu.

Domluvte si konzultaci

Najednou vám podjíždí nohy, terén je členitější a musíte si klestit cestu, odírat ruce a udržovat balanc. Když dorazíte dolů na dno kaňonu, situace se přiostřuje – cesta je najednou méně zřetelná a vy si nejste jistí, kam vlastně šlápnout. Cíl dávno nevidíte, pomalu se smráká a v neprobádaném terénu vás děsí neznámé zvuky. Dostanete strach, jste unavení a začínáte pochybovat o svých schopnostech dojít na druhou stranu. Měla ta cesta vůbec smysl? Nebylo lepší, když jste měli klid a nic nevymýšleli? Proč jste se do toho pouštěli, když na to nemáte? Nebyla to chyba?

Jakmile ale přečkáte noc, zmobilizujete poslední energii a vydáte se na výšlap nahoru, najednou se vše dá do pohybu. Najednou zahlédnete obrysy cíle a je to sice pořádná štreka a vy už jste pěkně vyšťavení, ale nakopne vás to! Zapnete veškeré síly a vydrápete se nahoru, možná se pěkně odřete a občas uklouznete, nicméně už víte, kam se chcete dostat a jak se tam vyškrábat. Sem tam se přidržíte větvičky, jindy možná zavoláte o pomoc. Hlavní je, že najednou stojíte nahoře, slunce zapadá a je to ten nejlepší moment vašeho dosavadního života. Zvládli jste něco, co jste si donedávna nedovedli představit. Stálo to za to!

Jaké byly peaky vašeho života? Co jste se naučili na dně kaňonu a co je to vaše vysněné „nahoře?“ Napište nám!

Foto: pixabay.com

© 2024 imper.cz