Česká firma Sikora navazuje na myšlenky Tomáše Bati

19. Prosinec 2022

Potrpíte si na kožené oblečení a doplňky, které jsou vyráběny poctivou ruční prací? Pak už jste možná na českou firmu Sikora narazili. A pokud ne, určitě byste jí měli věnovat pozornost. Více vám ji představí přímo její zakladatel, Pavel Sikora, který navazuje na dlouhou rodinnou tradici.

Pane Sikoro, co vás inspirovalo k tomu, abyste založil krátce po revoluci firmu Sikora, která se zabývá koženými výrobky?

Pro odpověď se musím vrátit o pár desítek let zpět. Kořeny značky totiž sahají až do roku 1945, kdy se můj táta, Jan Sikora, vyučil v oboru sedlář-čalouník. Krátce na to se pak vydal vlastní cestou poctivého řemeslníka a začal vyrábět v té době především kožená sedla a opasky. Kožená výroba tedy byla součástí mého života už od raného dětství, kdy jsem tátovi rád pomáhal a sledoval celý proces výroby, který mě vždy fascinoval. Proto není velkým překvapením, že jsem na tradici sám navázal a v roce 1992 založil rodinnou firmu Sikora.

Majitel Pavel Sikora a jeho tým

Ve vašem kamenném obchodě v Jablunkově i e-shopu nabízíte celou řadu kožených a kožešinových výrobků. Jedná se o vaše značky, nebo je odebíráte od dodavatelů?

Vlastně obojí. Chceme zákazníkům umožnit široký výběr kvalitních kožených a kožešinových výrobků. Rádi podporujeme značky, které dělají řemeslo poctivě. Odebíráme proto kožené tašky, opasky, bundy, peněženky, kabelky, pantofle i další doplňky od renomovaných českých i zahraničních firem. Zároveň však máme vlastní dílnu, díky které můžeme zákazníkům poskytnout kožené a kožešinové doplňky i praktické kožešinové lemy, které jim rádi přímo našijeme i na bundu. Kromě toho máme taky vlastní značku Scorteus na kožené výrobky.

U názvu Sikora je nám jasné, že odkazuje na vaše příjmení a tradici s ním spojenou. S čím si ale můžeme spojit pojmenování Scorteus?

Scorteus pochází z latiny a v překladu znamená kožený. Přišlo mi symbolické pojmenovat značku latinským názvem, když právě latina více než tisíc let spojovala a formovala antickou společnost. Antiku máme spojenou nejen s památkami, ale i tradicemi. A právě na tradiční přístup navazujeme i my při výrobě opasků, kabelek, tašek, diářů a nejrůznějších pouzder. Doba se sice stále posouvá, ale poctivá ruční práce se zase tolik nemění a zaměřuje se hlavně na kvalitu zpracování. Veškeré výrobky z naší dílny tak našim zákazníkům vydrží dlouhé roky. Ne jen jednu sezónu.

Co říkáte na trend, kdy v běžných nespecializovaných obchodech často převládají výrobky ze syntetické kůže místo pravé, kterou nabízíte vy?

Naše firma se řídí heslem Tomáše Bati, který rád říkával, že „nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci“. Levná koženková taška vás sice vyjde levněji než poctivá ruční práce, ale narozdíl od pravé kůže mnohem hůře odolává zubu času. Pravá kožená taška vám klidně vydrží i desítky let a stále bude vypadat dobře. Syntetická kůže se mnohem rychleji opotřebuje a po jejím vyhození se navíc podstatně déle v přírodě rozkládá. Nejen, že jich za svůj život koupíte větší množství, a tudíž za ně utratíte více peněz, ale zanecháte kvůli nim i mnohem větší ekologickou stopu. Pro mě je klíčové, abychom v našem obchodě zákazníkům nabízeli pouze výrobky z pravé kůže, jejichž kvalitu sami kontrolujeme a kterým důvěřujeme. Pokud tedy patříte mezi ty, kteří dávají přednost poctivému řemeslu, určitě se zastavte do naší prodejny v Jablunkově nebo navštivte náš e-shop sikorashop.cz, kde najdete veškerou nabídku. V případě, že si nebudete vědět rady s výběrem nebo starostí o kožené výrobky, rádi vám se vším pomůžeme.

© 2024 imper.cz