25. Červenec 2017
Je mně jasné, že máte více byznysových i pracovních příležitostí. Jste chytrý člověk, umíte tvrdě makat, jdete si za svým a pro takové lidi je tady dnes velké množství nabídek. Možností je spoustu: MLM, frenčízy, podnikatelské příležitosti, nadstandardní investice. Dokážete si vytvořit i příležitost vlastní. Potíž není v nedostatku příležitostí, ale v tom, že si nejste jisti, kterou právě teď chcete. Co je ten správný směr?
Uvědomte si, že čím starší a zkušenější budete, tím náročnější rozhodování bude. Proč? Jelikož se bude počet těchto příležitostí zvyšovat! Budete známější, pomůžete více lidem, vyděláte více peněz. Proto věřím, že tento návod se vám v životě bude hodit čím dál tím více.
„Uvědomte si, že čím starším a zkušenějším se stanete, tím náročnější toto rozhodování bude”
Ok, se kterou z těchto příležitostí začít jako první? Když je jedna špatná a druhá dobrá, pak je to snadné. Obtížnější situace je správná vs. správná. Obě možnosti přinesou výsledky. A ano, můžete si udělat list PRO a PROTI, ale co když jsou obě možnosti opravdu správné a vy se prostě ne a ne rozhodnout?
„Když je jedna možnost špatná a druhá dobrá, rozhodování je snadné. Ale co s variantou správná vs. správná?“
Sám jsem si vytvořil návod, který mám stále u počítače a používám ho pro tato častá chvilková dilemata. Takže pokaždé, když mi někdo nabídne nápad, investici, práci, participaci, projekt, potencionálního klienta nebo nějaký nový směr, kam se můj život může ubírat. Vždy se podívám na tento papír (můžete si stáhnout ZDE):
Příležitosti vždy vyhodnocuji dle těchto 5 měřítek:
1. Krátkodobá návratnost (ROI) – Jak rychle se mi daná investice vrátí?
Return of investment. Pro obchodníky například:
- Kolik času věnujete dané práci za jaký zisk, podíl na zisku či společnosti atp.?
- Jak rychle se mi má investice vrátí?
- A vrátí se mi?
- Můžu reálně předpokládat dobrou návratnost?
Vždy se zamyslím nad tím: „Ok, když tomuto projektu dám svůj čas, energii, peníze…, kolik se mi toho do 1 roka vrátí?“ A ohodnotím si tuto příležitost body 1-10. 1, pokud nemohu předpokládat rychlou návratnost, 10, pokud je jisté, že se mi vše rychle vrátí.
2. Budoucí hodnota – Když se do toho pustím, jakou hodnotu z toho budu mít v budoucnu?
Návratnost 1–5 let. Například: „Pomůže mi to k opravdové finanční nezávislosti? Pomůže mi to s dosáhnutím nějakého cíle, kam směřuji? Předá mi to zajímavé kontakty? Dostane mě to mezi zajímavé lidi?“ To vše je budoucí hodnota. O tomto musíš přemýšlet.
„Spousta lidi přemýšlí jen o krátkodobém zisku a nepřemýšlí o budoucí hodnotě a pak se často šidí…“
3. Třetí podstatnou kategorií pro mě je osobní rozvoj:
- Když se vrhnu do této příležitosti, posune mě to někam?
- Přiblížím se tím tomu člověku, kterým se chci stát?
- Bude to pro mě výzva, nebo to pro mě bude snadné?
Pro mě je důležité se stále rozvíjet, takže 10 bodů, pokud to pro mě bude výzvou. Většina lidí si řekne ROI? Skvěle. Budoucí hodnota? Paráááda. Rozvoj? Bomba. Co víc si přát? A jdou do toho! Zapomínáme ale na možná na nejpodstatnější měřítko, a to je lifestyle.
„Vaše rozhodnutí rozhodují o tom, jakým člověkem se stanete”
Uvědomte si, že lifestyle je váš život. Když musíte makat 70 h týdně, kdy máte čas na rodinu, přítelkyni, děti? Jste vyčerpaní, chodíte domů s hlavou plnou práce a ještě si ji nosíte domů. Pokazíte si vztahy a kvůli čemu? Penězům? Když se celý tvůj život bude točit jen v kolečku – vstát, dřít jak mezek a jít spát – to není dobrá příležitost! Život je krátký. A ano, lidi mi často říkají: „Danieli, obětuji 3, 5, 10 let svého života, abych se měl dobře a třeba nemusel už nikdy pracovat…“ Ne, ne, neee… Jde to i jinak. Žijeme ve 21. století, příležitosti se doslova válejí na zemi. Rozhlédněte se pořádně, získejte jiný úhel pohledu nebo mě kontaktujte, opravdu to JDE jinak. A nezapomínejte, že váš lifestyle neovlivní pouze vás, ale i vaše nejbližší. Partnera, dítě, rodinu…
5. A máme tu stále ještě jedno měřítko – emoční zdraví
Ok, představte si, že vám daná příležitost přinese vše výše zmíněné, ale budete dělat něco nebo s někým, co/kdo vám ze srdce vadí. Zapřete své hodnoty. Znám spoustu milionářů, kteří doslova nesnáší to, co dělají, jelikož si uvědomili, že to není o penězích. Dělají něco, co jim nedává smysl. Není to pro větší dobro.
A tím se dostáváme k 6. měřítku. Bonusovému. Nazvěme ho sociální komponent
Jak tato příležitost ovlivní komunitu kolem vás. Nejen vaši rodinu a nejbližší. Ale větší komunitu. Prostředí, přírodu. Ničíte tím, co děláte, lidské životy, nebo jim pomáháte? Vaše rozhodnutí rozhodují o tom, jakým člověkem se stanete.
Do textu přikládám tabulku s těmito měřítky. Využijte ji, klidně ji i šiřte.