09. Leden 2023
Cílem obchodního jednání je uzavřít obchod. K tomu jsou potřeba nejen obchodní znalosti a dovednosti, důležité je také udělat správný dojem na vaše potenciální klienty, či business partnery. K tomu vám primárně slouží váš oděv. To je vaše vizitka. Každá firma má jiné požadavky a očekávání, jinak to chodí v bankách a jinak např. v reklamních agenturách.
Pokud se chystáte na jednání s bankou, určitě si oblékněte klasický formální oděv, tedy business formal. Pro muže to znamená oblek. Nejlépe tmavě modrý, nebo šedý (ne černý, nejdete na pohřeb), který doplníte kravatou tmavšího odstínu. Ženy by měly obléknout jednobarevný kostýmek se sukní nebo kalhotami a košili, nebo halenku. Nezapomeňte na lehký make-up a nepřehánějte to se šperky.
“V dnešní postcovidové době se firemní dress code dost rozvolnil, takže pokud jdete na jednání do menší až středně velké firmy, oblékněte se ve stylu smart casual. Je možné, že pokud zavítáte například do IT firmy, bude většina zaměstnanců oblékat casual. Ale ve společnosti vždy platí: Je lepší být lehce overdressed než underdressed.” říká Jiří Friedrich, MTM specialista a odborník na pánskou módu z ateliéru Manemo.
Co je smart casual?
Pro muže je to kombinace klasických méně formálních bavlněných, nebo vlněných kalhot s volnočasovým (například nepodšitým) sakem a košilí s dlouhým rukávem. Kravatu můžete nechat doma, ale nezapomeňte sladit doplňky. Pásek by měl barevně ladit s botami a ponožky s kalhotami. Zapomeňte na barevné ponožky, tenhle hit je už passé. Pro ženy může být příkladem smart casual stylu úzká sukně s délkou ke kolenům nebo kalhoty. K tomu obléknete halenku a sako nebo svetřík. Dámy, dejte si pozor na příliš krátké sukně nebo velké výstřihy a šetřete parfémem. Nepůsobilo by to profesionálně. Smart casual je zkrátka volnější styl a jedna známá poučka zde platí více než jinde. V oblečení se musíte cítit komfortně a pokud se jedná o obchod, tak správný oděv by vám měl dodat nutnou dávku sebevědomí.
Co je casual, a kdy ho zvolit?
Casual je synonymem volnočasového stylu. Nemyslím tím volný čas doma u televize, ale to v čem se běžně pohybujete po městě. Případně oděv, ve kterém chodíte do práce, když nemáte žádné meetingy a váš zaměstnavatel nelpí na dresscodu. Namísto saka si pánové můžou vzít například cardigan nebo shacket. Místo polobotek si klidně obujte loafers nebo kvalitní světlé sneakers. Skvěle budou vypadat jednoduchá bílá nebo pruhovaná trička. Dámy si mohou vzít místo košile třeba neformální blůzu nebo jednoduchý top z úpletu a klasické lodičky vyměnit za kožené tenisky. K volnočasovému stylu samozřejmě patří i jeansy. Tady ale pánové opatrně. Skinny jeans už nejsou v módě, stejně tak jako ripped jeans. Pořiďte si jedny až dvoje jeansy nejlépe z kvalitního japonského denimu, které patinu získají přirozenou cestou- nošením. Obecně platí, držte se jednoduchého stylu.
Jak se obléci na firemní večírek?
Jiří Friedrich radí: “Ve chvíli, kdy mě kolega, klient nebo obchodní partner pozve na večírek, vždy položím otázku: Jaký je dress code? Dost vám to později ušetří práci s vymýšlením outfitu.”
Pokud na akci není daný žádný dresscode a nemáte informaci o tom, jak tam přijdou lidé oblečení, vycházejte z prostředí, kde se akce koná. Pokud si nejste jisti, kde se bude událost konat, raději se vždy předem zeptejte pořadatele, ať předejdete případnému faux pax, kdy byste mohli být přijít buď under nebo overdressed.
Jak se nejčastěji oblékají obchodníci?
Je potřeba mít postavený dobrý základ šatníku. Tedy kousky, které se snadno kombinují a jsou vyrobeny z kvalitních materiálů. Obecně platí, že není dobré šetřit. Každý muž by měl mít v tomto základu například kvalitní tmavě modré jeansy klasického střihu a jedny bavlněné, nejlépe béžové nebo světlé hnědé kalhoty, které jsou nadčasové a nikdy nevyjdou z módy.
Vždy je můžete doplnit méně formálním sakem. Málokterý oděv, může být tak nepadnoucí, jako je konfekční sako. Zainvestujte do sebe a pořiďte si sako šité na míru. Vedle klasické košile můžete vzít do saka například tenký rolák. Oblékání ve stylu smart casual je v současné době opravdu populární.
Manažerům by neměly chybět minimálně dva obleky – tmavě modrý a šedý, které jsou základem šatníku. Nebojte se je kombinovat! Černý oblek užijete střídma. V podstatě se hodí jen na plesy, kde není předepsán dress code black tie, formální večeře a pohřby.
Dámám by rozhodně neměly v šatníku chybět černé kalhoty, černá sukně, bílá halenka, černé sako, černé a nude lodičky, malé černé šaty, elegantní psaníčko. Můžete je kombinovat s extravagantnějšími kousky a budete tak vypadat skvěle při různých příležitostech. Nelaďte barvu kabelky a bot a tělové silonky vyhoďte do koše.
Co váš oblíbený dress code?
Podělte se s ostatními o vašem osvědčeném stylu oblékání. Pokud si nejste jistí, inspirujte se u odborníků – osobních módních poradců a koučů. Po přečtení článku však doufáme, že jsme vám v pojmech business formal, smart casual a casual udělali jasno.
Autor: Jiří Friedrich, MTM specialista Manemo.cz