Alena Červeňáková: „V začátcích sales kariéry mi bylo 38. Řekla jsem si, že to nejdu zkusit – ale že to jdu dát“

26. Říjen 2015

Aleně a jejímu manželovi Viliamovi, se kterým podniká v tandemu, říkali v začátcích jejich kariéry ve slovenské síti LR Health & Beauty Systems, že stoupají jako „rakety“. Je to proto, že ačkoli se do světa sales pustili se čtyřmi křížky na krku, dokázali se velmi rychle vydrat nahoru. „Služební Mercedes dostanete v LR většinou po 3,5 letech, my jej měli za dva roky,“ řekla nám Alena, když jsme chtěli vědět nějaký příměr. Dnes pod sebou mají téměř 2 000 lidí a jsou příkladem toho, že když se chce, tak to jde – i na ekonomicky slabém východním Slovensku. Takže byla jen otázka času, kdy si ji vytipujeme a vyptáme se, v čem tkví tajemství úspěchu v MLM, jak podnikat s rodinou a jak získat pro MLM Čechy a Slováky, kteří na klasické „americké“ motivační řeči neslyší.

Ali1

hledáme obchodníka
  • Alena Červeňáková, 41 let
  • Společnost: LR Health and beauty, s.r.o.
  • Pozice: Organizační manažer, podniká spolu s manželem Viliamem Červeňákem

Ali, jak se stane, že člověk ve 40 změní kariérní směr a z fyzioterapie skočí rovnýma nohama do obchodu? To chce asi pořádný impuls.

Pro mě byl tím spouštěčem manžel. (smích) Ten stále hledal vedlejší příjem, ale také způsob dalšího uplatnění a možnost nějak se posunout, profesně i osobnostně. A jak to tak bývá, postupně nakazil nadšením i mě. (Odpovědi jsme s Aleniným souhlasem přeložili ze slovenštiny do češtiny).

Řekněte mi, proč LR? Co vás přesvědčilo?

My jsme si sedli už se sponzorem LR, který nám to skvěle vysvětlil, ale rozhodující moment přišel na prvním startovacím semináři v Košicích. Najednou nám seklaplo, že nejde o žádnou pyramidovou hru ani žádný vedlejší příjem, ale o seriózní práci, která bude vyžadovat plné zapojení. Hodně lidí si naivně myslí, že v MLM stačí přivést několik lidí a ostatní už jde samo. Je to ale práce jako každá jiná s jednou podstatnou výjimkou – až na to, že máte volnou pracovní dobu, že si sami určujete svoje pracovní tempo a že vám žádný šéf nedýchá za krk.

Najděte si práci v obchodu

Vyzkoušejte leady

V LR působí i náš 20letý syn. Je skvělé mít jako rodina tolik společného

Co je vlastně produkt, který v LR prodáváte, a komu?

Prodáváme hlavně doplňky stravy na bázi výtažků z aloe vera, parfémy a dekorativní kosmetiku. Vzhledem k tomu, že jsem v „běžném“ životě fyzioterapeut, nadchla mě hlavně oblast zdraví.

Podnikáte spolu s manželem. Jaké jsou výhody a nevýhody takové „rodinné firmy“?

V tomto případě je právě obrovská výhoda, že jsme na to dva, navzájem se doplňujeme. Mě víc baví prodej a produkty a manžela zase budování sítě. Ale oba se věnujeme oběma činnostem, protože oddělit to ani nejde – lidé si sami vybírají, s kým si chtějí plnit svoje cíle, od koho chtějí rady a pomocnou ruku. Někomu více vyhovuje ženský přístup a někomu zase ten mužský.

Přece jen to nevyhovuje každému, nosit si práci domů…

Dnes už v LR úspěšně působí i náš 20letý syn, takže se často doma zvrtnou debaty na LR. Ale nám to nevadí, protože když člověka práce baví a celkově naplňuje, tak tím prostě žije. Takže se žádná nevýhoda nekoná. Snad jen to, že jsme oba s manželem velmi komunikativní, takže je občas té komunikace až moc. (smích)

Společně jste registrovali již okolo 2 000 lidí. To je obrovský počet, v čem si myslíte, že tkví tajemství vašeho úspěchu?

Těžko říct, jestli je to víc o odhodlání to dokázat, o trpělivosti nebo o lidské empatii. A myslím, že je to v neposlední řadě i o odvaze vybrat si svůj styl práce a nebát se být jiný. Právě tato odvaha dnes lidem často chybí. Ze strachu o práci se bojí ozvat. To v LR nehrozí, tam si každý buduje svůj byznys a odměněný je jen za svoje výsledky, takže pokud mu to nejde podle jeho představ, může se zlobit jen sám na sebe.

Ali4

Česi a Slováci neslyší na ultra-pozitivní motivaci. Máme rádi uvěřitelné věci

Vy jste před chvílí mluvila o budování sítě. Jak to funguje? Jak se k lidem dostáváte a co vám zabírá v motivačních projevech?

Když to vezmu ze svého pohledu, na mě třeba nezabírá takový ten americký styl motivace „a odteď budeme všichni milionáři“. To mě spíš odrazuje, protože hlava ještě není připravena přijmout takovou představu. Mám radši uvěřitelné, realistické cíle. A působí na mě i serióznost a stabilita firmy, která je na trhu už 30 let. Za velmi motivující považuji i školení, jež vedou lidi, kteří dělají tento byznys 12–15 let a předávají zkušenosti ze svojí praxe. Nejsou to placení řečníci, kteří přesně vědí, co mají a nemají říkat.

Během náborování v MLM je běžné, že z oslovených lidí nakonec v síti zůstává jen menší část. Jak se vyrovnat s „odmítnutím“, když prezentujete na semináři a lidi odchází? Či na schůzce, když říkají ne?

Jak se s tím vyrovnat? Normálně se nadechnete a jdete dál. „Ano“ má naprosto stejnou váhu jako „ne“, je to svobodné rozhodnutí každého člověka. Je dobré nemít příliš velké ego a nebrat se příliš vážně, pak to méně bolí a člověk to nebere osobně. Je jasné, že i na tento druh byznysu se někteří hodí více a někteří méně, ale vyzkoušet si to může každý. My občas v žertu říkáme, že jednou bude v LR pracovat každý, jen o tom někteří ještě nevědí. (smích)

Jak s těmi, co zůstanou, pak dál pracujete?

Při registraci je důležité pozorně naslouchat člověku, který sedí naproti vám. Co by chtěl, co by ho nadchlo, proč hledá něco nového, a ne ho zahltit připravenou prezentací a čekat, dokud neřekne „ano“. Prostě empatie a lidský přístup.

Ali2

Největší překážkou v úspěchu jsme si my sami. Já dnes vím, že zvládnout se to dá i se 3 dětmi

Jaká je s lidmi při budování sítě největší potíž?

Je jasné, že vzhledem k tomu, že práce v MLM je dobrovolné a svobodné rozhodnutí, chybí některým pevná ruka šéfa. Často jsme si největší překážkou v úspěchu my sami. To platí i o větách typu: „Já to nemůžu dělat, protože mám dítě a nemám volný čas.“ Já mám tři děti, z kterých se velmi těším, a dá se to. Nemusíte si vybírat, jestli být maminkou nebo podnikatelkou, můžete mít obojí. Jen je potřeba nesplést si pořadí. Ani já nemám neomezeně volného času, prostě něco muselo – hlavně v začátcích – stranou a časový prostor pro byznys jsem si musela vytvořit. Tedy ne musela, ale chtěla. Například jsem přestala na dva roky cvičit, ale teď už se k této svojí vášni znova pomalu vracím.

Působíte ve východním Slovensku, jaké to je dělat tam byznys, plnit velké obraty?

To je velmi těžká otázka. V něčem je to výhoda a v něčem nevýhoda. Nevýhoda spočívá v tom, že lidé tu vydělávají méně než lidé ve velkých městech, a tak si dvakrát rozmyslí, za co utratí peníze. Na druhou stranu mentalita lidí je na východním Slovensku srdečnější, i to odmítnutí se snaží formulovat tak, aby vás to tolik nebolelo. A ještě jeden rozdíl tu je, zdejší lidé jsou otevření novým věcem a chtějí žít zdravěji, protože těžce pracují (a mnozí dojíždějí za prací do zahraničí). Takže se často už ve 40 letech cítí vyčerpaně jako šedesátníci. A tak si od nás naštěstí nechají poradit a pomoci.

Děláte ještě dnes aktivní obchod, nebo řídíte lidi?

Vždy je třeba normálně dál pracovat, protože i z toho množství lidí, kteří se pod vás zaregistrují, ne všichni neustále aktivně pracují. Někdo začne stavět dům, někomu se narodí dítě, někdo se přestěhuje do jiného města a někomu se jednoduše přestane chtít dělat něco navíc. Vždy však musíte respektovat rozhodnutí toho člověka a hledat další šikovné lidi, kteří pochopí, že si tímto byznysem můžou změnit život tak jako my.

Ali3

Peníze jsou fajn, ale největší odměnou mi je vděčný stisk ruky

Říkáte, že uspět je o prioritách a člověk musí leccos v životě překopat. Co vás motivuje? Díky čemu jste jako matka 3 dětí překonala nelehké začátky?

Z mého pohledu nejsou peníze jedinou a nejkrásnější odměnou v tomto byznyse. Je to daleko spíše stisk ruky vděčného člověka, kterému jste zdravotně pomohli a jemuž se zlepšil život o 50 %, navzdory tomu, že se své nemoci zcela zbavit nemůže (např. diabetes či onkologické onemocnění). Neumíte si představit, jak skvělý pocit je poslouchat vděčnou maminku, jejíž dítě bralo každý druhý měsíc antibiotika a bylo v jednom kuse nemocné, když vám vypráví, že najednou začalo mít větší chuť k jídlu a že už nechybí každou chvíli ve škole. Jsou to krásné momenty, které mě na LR baví nejvíce.

Takže takový ženský přístup k obchodu…

Ještě mě napadá jedna přidaná hodnota. Když se v LR učí podnikat nový člověk, často vám dozrává jako osobnost před očima, a je úplně jedno, kolik mu je let. Je to pocit, který mě naplní a z něhož se s manželem velmi těšíme. Nový LR partner se učí být smělejší, víc si věřit, rozumět novým věcem, jako je finanční gramotnost, zdraví, lidské tělo, a posouvá své hranice za pomoci sponzora, který na začátku vede jeho kroky. A tohle je impuls, který mě žene dopředu – nechat vyrašit to dobré a šikovné, co v člověku je a o čem možná ani sám neví, že v sobě má. Spoustu darů od boha v sobě lidé potlačují kvůli různým obavám a strachu ze selhání.

Spoustu darů od boha v sobě potlačujeme kvůli obavám ze selhání

Čeho chcete ve vaší obchodní kariéře dosáhnout? Kam až chcete dojít?

Chci dojít tam, kam až to půjde. MLM je krásné i v tom, že v něm nejsou hranice úspěchu. Každý může dojít tam, kam mu to hlava a schopnosti dovolí. A není dobré zapomínat, že vždy je to i týmová práce. Když má lídr velké cíle, většinou jsou i jeho lidé schopní těšit se na svoji životní změnu.

Na závěr by mě zajímalo, co zpětně hodnotíte jako klíčové pro váš úspěch? Co třeba jste si musela v hlavě přenastavit, co bylo tím momentem, kdy jste si uvědomila, že to dáte?

Myslím, že pro mě i pro manžela to bylo uvědomění si, že tohle může být šance na změnu, která většinou přijde jen jednou. Změnu, na kterou jsme tiše, každý ve svém zaměstnaní, čekali. A taky vědomí toho, že už nám není 20 let, abychom každou chvíli zkoušeli jiný byznys nebo jiné MLM firmy.

Ale klíčové bylo především nadšení z toho, jak spravedlivý odměňovací systém u nás ve firmě je a kolik pozitivních lidí nám to přineslo do života. Jsem ráda, že mám vedle svojí lásky – rodiny – i práci, která mě baví. A můžu s klidným svědomím a s nadšením hovořit o produktech, které skutečně fungují, a nemusím naučeně balamutit lidi, jen abych něco prodala. To je pro můj úsměv na tváři a pokoj v duši nesmírně důležité.

 

 

© 2024 imper.cz