„Moji obchodní partneři by byli možná hodně překvapení, že jsem Asiat.“

06. Duben 2014

Michal je obchodním zástupcem 2.největšího slevového serveru v ČR Vykupto.cz. Specializuje se na vyhledávání příležitostí zvýhodněných cestovních nabídek. Jeho začátky nebyly jednoduché, první půlrok dřiny však přinesl svoje ovoce. Obchoduje zejména po telefonu.

čonk

  • Trần Ngọc Dũng alias Michal Tran, 26 let
  • Předchozí pracovní zkušenosti: obchodní zástupce Vodafone
  • Současná pozice: Obchodní zástupce ve Vykupto.cz

 

Michale, co jak bys popsal současnou situaci na slevovém trhu v ČR očima obchodníka?

Jako obchodník vnímám situaci pozitivně. Konkurence serverů je vysoká a nesmíme polevit, protože každá chyba má vliv na celkové fungování firmy a vnímání našich zákazníků a dodavatelů. Člověk by vždycky měl udělat něco navíc.

Jak vypadá Tvůj standardní pracovní den?

Ráno zpracuji administrativu a zavolám dodavatelům. Kromě péče o stávající dodavatele hledám i nové příležitosti a nabídky pro naše zákazníky. Následně konzultuji produkt s manažerem a vymýšlíme strategii obchodu.

Jaké byly začátky, šlo to rychle? Kdy se u Tebe dostavil první úspěch?

V každé práci jsou začátky těžké. První půlrok jsem aktivně oslovoval nové dodavatele a využíval svoje zkušenosti získané z Vodafone. A úspěch? Asi první smlouva a následné spuštění akce. Dalšími úspěchy jsou samozřejmě navázání spolupráce s více dodavateli. Můj recept je – být hlavně v pohodě a mít kolem sebe vysmáté lidi.

Je něco co nenávidíš na obchodnické práci?

Nemohu říci, že bych na obchodnické práci něco vyloženě nenáviděl. No, možná to, že když mě něco fakt chytne, tak mi pracovní doba nestačí a zůstávám ve firmě déle než bych měl být. Pro jistotu mám v práci i spacák 🙂 .

A co Tě naopak baví nejvíc?

Baví mě právě ta komunikace a následné ocenění od dodavatele. Člověk trošku povyroste, když mu dodavatel pak řekne: „Děkuji, měl jste pravdu. Jsem rád, že jsme to tak udělali. Počítám s Vámi s další spoluprácí.“ A také když mě obchodní partner nabídne ubytování v jeho hotelu/penzionu, tak se to může v budoucnu hodit.

Co Tě motivuje k vyšším výkonům?

Věřím tomu, že uznání je určitě to, co mě nejvíc pohání. Zároveň mě těší spoluúčast na fungování firmy a reprezentace firmy. A samozřejmě i peníze, čím víc si vydělám, tím víc jsem v klidu a nestresuji se.

Máš nějaké oblíbené obchodnické triky? Co Ti funguje?

U mě funguje empatie. Obchod je o číslech, ale také o pochopení obchodního partnera. Snažím se svým partnerům říkat věci narovinu a seznámit je s možnostmi, které v dané situaci lze udělat. Není na škodu se s partnery společně zasmát nad nějakou příhodou, ať už z práce nebo z jejich dovolených.

Proč myslíš, že někteří obchodníci jsou úspěšní a někteří vůbec?

Myslím, že to je hlavně o povaze člověka. Někdo se narodí jako obchodník a někdo jako pečující osoba. Takže aby člověk byl úspěšný, tak ho ta práce musí hlavně bavit. Navíc dělat obchodního zástupce na živnost taky není med, pokud člověk nemákne, tak prostě nemá.

Jak pečuješ o klienty, máš něco co Ti fakt funguje?

Již zmíněná empatie, zpětná péče a skutečný zájem o jejich osobu. Pobavit se s nimi o jejich zálibách, ocenit je, vyjádřit uznání. Kdyby moji obchodní partneři byli z Brna, tak bych si s nimi klidně zašel i na pivo nebo kávu. A možná by byli i překvapení, že před nimi stojí Asiat :-).

Stal se Ti při obchodování nějaký trapas?

Ano, ale nic tak hrozného… jeden den jsem měl extrémně hodně práce a jednomu dodavateli jsem poslal smlouvu snad na čtyřikrát. Buď mi tam něco chybělo, nebo jsem zapomněl něco smazat. Od té doby se snažím dělat věci více systematicky, jedno po druhém…

Kde se vidíš za pár let? Kolik chceš vydělávat?

Jednoho dne bych chtěl mít kavárnu/hospodu jako v seriálu Friends . Kolik chci vydělávat? Hm… jednu dobu jsem si vydělával hodně peněz, ale měl hrozně málo času na přátele a svůj osobní život. Takže bych chtěl spíš mít dost času na zábavu a zároveň nemusel rozmýšlet, jestli si to mohu dovolit nebo musím šetřit. Takže když budu vydělávat kolem 100tis. tak budu velice spokojený.

Závěrečný rozstřel:

Oblíbená značka oblečení: Nike, Adidas, hlavně kvůli sloganu Just do it a Impossible is Nothing

Oblíbená restaurace: Všechny, kde dovedou připravit výborný Rumpsteak 🙂 opravdu mám rád maso. Den bez masa, to je jako kdyby nebyl.

Oblíbená kniha: Mám rád a učím se z knihy od Dale Carnegieho – Jak získávat přátele a působit na lidi (doporučuji všem, kteří chtějí mít „jednoduchý život“ a chápat okolí.)

Motto: Never give up!

Good luck! 🙂

© 2024 imper.cz