7 důvodu, proč je kvalitní spánek klíčem k produktivitě

25. Únor 2022

Ruku na srdce. Spíte dostatečně a budíte se rádo odpočatí? Nebo fixlujete, do peřin padáte vyčerpaní a ráno se cítíte snad ještě v horším stavu než večer? Podle výzkumu společnosti ppm factum research spí čtvrtina Čechů méně než 7 hodin. Jeden člověk ze 100 spí pouhé 4 hodiny denně. Ačkoli je potřeba spánku je u každého jiná, je vědecky dokázáno, že je pro nás nenahraditelný. Nejkvalitnější je ten předpůlnoční. Abychom vás namotivovali, přinášíme hned 7 důvodů, proč uléhat do postele dřív.

1. Spánková deprivace maže získané informace

Pokud si odepíráte větší množství spánku, připravte se na to, že rozsáhlejší e-mail od kolegy budete číst víckrát, z porady si nezapamatujete nic, co jste si nepoznamenali, a plynule přepínat mezi komunikací v angličtině a češtině bude vysilující. V neposlední řadě zůstává faktem to, že z nepozornosti vzniká nejvíce chyb. Spánková deprivace zhoršuje vaši schopnost učit se nové věci a při práci zdržuje.

2. Vyrovnanost a stabilní nálada

Zvýšená podrážděnost a přecitlivělost jsou neklamné známky, že málo spíte a odpočíváte. Negativní proměny ve vaší náladě se sice nemusí ihned ukázat ve vašem verbálním projevu, řeč těla a strhaný obličej vás ale prozradí. Poklepávání nohou, přehnané mrkání či bělmo zalité krví, které vy nevnímáte, před klientem neskryjete. Spánek je navíc jeden z pilířů dobrého duševního stavu, a pokud jej zanedbáváte, může to vést k depresím či úzkostem.

Vyzkoušejte leady

3. Nedostatek spánku negativně ovlivňuje úsudek

Tak jako hladový člověk více riskuje, nevyspaný obchodník častěji činí špatná rozhodnutí. Dokazuje to průzkum z roku 2007 časopisu Sleep. Prokázal, že schopnost dělat správná morální rozhodnutí se u nespavce výrazně snižuje. A v případě, že se rozhodnete správně, uděláte to mnohem pomaleji než vyspaný konkurent. A to se může vymstít.

4. Únava zapříčiňuje nehody

Vědci z Harvard Medical School zjistili, že únava je každý rok příčinnou 274 000 pracovních úrazů v Americe, což přijde podnikatele až na 31 miliard dolarů. Zpomalená reakce ohrožuje váš život. A nejde jen o mikrospánek, který je nebezpečný při cestách autem. Ani takové plachtění ze schodů nebo střet s vysokozdvižným vozíkem nejsou nic příjemného. Můžete se pak připravit o více peněz, než kdybyste šli dříve spát a s resty si pospíšili následující den ráno, nebo je odložili na jindy.

5. Imunita trpí, organismus se neubrání nemocem

Absence spánku se vám vymstí i v dlouhodobém časovém horizontu. Spíte méně a méně, imunitní systém je důsledkem toho slabší a slabší. Při obědě v restauraci na vás někdo zakašle a následující ráno lovíte v domácí lékárničce zázračnou pilulku, díky které nemoc přechodíte, abyste mohli pracovat. Ale to není to nejhorší. Přitvrdíme a prozradíme vám i to, že si koledujete o srdeční onemocnění, obezitu, vysoký krevní tlak, který je příčinnou infarktu, o mrtvici či diabetes. Sporadický spánek se vám taky může postarat o brzkou smrt. Stále si myslíte, že kdo nespí, prožije více věcí? Je to právě naopak.

6. Pokles produktivity a mozková mlha

Pokud se dlouhodobě vyhýbáte spánku, dočkáte se toho, že u některých konverzací a událostí nebudete na 100 %. Může se taky stát, že u něčeho budete přítomni jenom fyzicky. Pokud cítíte malátnost, otupělost a nesoustředěnost, tak vás pravděpodobně postihla tzv. mozková mlha, kterou způsobuje nejen covid, ale také dlouhodobá ignorace spánku. Studie odhadují, že snížená produktivita vás připraví až o 11,3 dnů ročně. A ty by člověk mohl přece jen investovat smysluplněji. Třeba do zasloužené dovolené.

7. Stres

Stačí o pár hodin spánku týdně méně a stává se z vás uzlíček nervů. Výzkumy prokazují, že pokud se člověk připravený o duševní síly absencí „nočního bezvědomí“ vyskytne ve stresující situaci, zvládá ji o hodně hůř. Pokud si však půjdete lehnout včas, schopnost vyrovnat se s nepříznivými okolnostmi se zvýší. Vyhněte se situaci, kdy klientovi začnete s křikem mávat papíry před obličejem či vyhodíte zaměstnance v případě, který se dal řešit jinak.

Vyzkoušejte leady

Tip: Pokud vás téma spánku zaujalo a chcete přijít na kloub tomu, proč málo spíte, doporučujeme (audio)knihy Matthew Walkera Proč spíme nebo Cirkadiánní kód od Satchina Pandy.

© 2024 imper.cz