6 benefitů skrývajících se v práci na dálku

24. Srpen 2021

 

Možnost pracovat na dálku je už nějakou dobu velmi důležitým kritériem při výběru práce, protože nám dává větší profesionální a osobní kontrolu nad našimi životy a kariérami. Ti, co pracují na dálku si mohou určit, kdy, jak a odkud budou pracovat – z domu, z kanceláře nebo dokonce ze zahraničí, pokud zrovna cestují. Další výhodou je i úspora peněz, jelikož se vám sníží náklady na dopravu, jídlo a pracovní oblečení.

I přesto, ale některé firmy dlouho váhaly, zda práci na dálku povolit, a to až do příchodu koronaviru, který je nedobrovolně donutil svůj přístup změnit. Tyto firmy by si měli uvědomit 2 důležité věci. Za prvé, že současná situace neukazuje, jak může fungovat dobře naplánovaná práce na dálku. A za druhé, že práce na dálku v sobě nese spoustu výhod.

Proto jsme si pro ty, co stále nad prací na dálku váhají, připravili 6 osvědčených výhod, které vám možná usnadní rozhodování a inspirují vás.

1. Snížení nákladů

Firmy, které podporují práci na dálku mohou tak snížit své náklady na vybavení, pronájem prostorů nebo proplacení cestovného. Podle odhadu Global Workplace Analytics může jeden zaměstnanec, který pracuje na dálku, ušetřit firmě až 11 000 dolarů. Tento předpoklad vám umožní ušetřit vaše finanční zdroje aniž byste museli přistoupit k nějakým radikálním strukturálním změnám.

2. Širší nabídka uchazečů

Díky práci na dálku se nemusíte geograficky omezovat, ale můžete najímat pracovníky ze všech koutů světa. V dnešní době mohou personalisté všechny úkony spojené s přijímáním nových pracovníků, jako je otevření nových pozic, přijetí přihlášek a vybrání a ohodnocení uchazečů, vykonávat virtuálně. Tento moderní přístup upřednostňuje u zaměstnanců vlohy, rozšiřuje nabídku uchazečů a dovoluje zaměstnavatelům zmírnit nerovnosti v dovednostech mezi zaměstnanci, například jazykové bariéry.

3. Nárůst produktivity

Určitě jste už někdy slyšeli, že ti, co pracují na dálku jsou pouze líní pseudo-profesionálové bez opravdové práce. Což není pravda, ale pouhý mýtus. Faktem je, že lidé pracující na dálku mají mnohem větší produktivitu než lidé v kanceláři. Za zvýšenou efektivitou práce zde stojí právě poskytnutá autonomie, která dovoluje zaměstnancům pracovat v jejich nejvíce produktivní hodiny.

To dokazuje průzkum společnosti Airtasker z roku 2020. Ten ukázal, že lidé pracující na dálku si dělají v průběhu dne sice více přestávek, ale zároveň své práci věnují mnohem více času. U zaměstnanců, kterým zaměstnavatel sledoval pohyb a čas na obrazovce, se navíc ukázalo, že pouze 39 % remote zaměstnanců vyhledávalo nějaké rozptýlení. U zaměstnanců, kteří pracují přímo na místě, bylo toto číslo mnohem vyšší, a to 56 %.

4. Lepší připravení na katastrofy

Jak ukázala aktuální situace, je dobré mít připravenou strategii pro práci na dálku, která může nastat v případě přírodní katastrofy, lokálního nebo národního stavu nouze nebo při šíření vysoce nakažlivé nemoci. Udělejte si proto svůj plán, i když remote práci běžně nepovolujete. Během krize mohou zaměstnanci, kteří nejsou důležití pro běžný provoz, pracovat z domu za použití aplikací umožňující online konference, například aplikace ZOOM. Předpřipravený plán zajistí, že vaši zaměstnanci budou chráněni a vás business zůstane stabilní, a to i v době krize.

Vyzkoušejte leady

5. Spokojenější zaměstnanci

Možnost remote práce je nejvíce požadovaným benefitem, který může zaměstnavatel nabídnout. Průzkum dělaný společností Mom Corps ukázal, že 42% zaměstnanců by přistoupilo na snížení mzdy, pokud by měli od zaměstnavatele větší flexibilitu. Šokující je, že pracovníci ve věkové kategorii 18-34 let by pro větší autonomii obětovali i více než 10% své mzdy.

Podle společnosti Owl Labs je u remote zaměstnanců až o 13% větší šance, že v aktuálním zaměstnání setrvají déle. Za tím může stát nejspíše fakt, že u remote zaměstnanců je větší šance, že jejich roční výdělek přesáhne 100 000 dolarů.

6. Omezení uhlíkových stop

Práce na dálku je skvělá nejen pro business, ale i pro přírodu. Téměř polovinu všech obsazených pracovních pozic v US lze vykonávat z domu. A 79% z těchto lidí chce práci na dálku využít. Kdyby všichni tito lidé přestali do práce dojíždět a začali pracovat na dálku, snížilo by se množství skleníkových plynů vypouštěných do atmosféry o více než 50 milionů tun.

Začlenění možnosti pracovat na dálku do vaší obchodní strategie tak ukáže potencionálním zákazníkům, že jste environmentálně zodpovědní a uvědomělý. V průzkumu společnosti Nielsen se ukázalo, že firmám, které prodávají věci jako čokoládu, koupelnové produkty nebo kávu a které se zabývají udržitelností produktů, enormně vzrostl prodej jednotlivých produktů.

Z remote práce těží jak zaměstnanci, tak i zaměstnavatelé

Více viditelné jsou většinou ty benefity, které z remote práce těží zaměstnanci. Jak jste se ale z článku dozvěděli, benefity pro zaměstnavatelé jsou u práce na dálku ale stejně smysluplné a měřitelné. Výhody zaměstnavatelů jsou různé a je jich spousta, například ušetření finančních zdrojů, větší spokojenost zaměstnanců a třeba zařazení své firmy do moderního pracovního prostředí, čímž přilákáte nové zákazníky.

© 2024 imper.cz