02. Červenec 2017
Tenhle článek nebude o schopnostech, know-how nebo nástrojích, které k úspěchu potřebujete. Protože ty jsou jen doplňkem, klíčový je člověk, kterým se po cestě za svou vizí stanete. Nedávno mě podnikatel Jirka Šedek, který má svůj vlastní podcast o úspěchu, pozval na natáčenou projížďku. Na ní se mě ptal, co mají úspěšní lidé, které jsem za svou novinářskou kariéru potkala, společného. Od videorozhovoru uplynul nějaký ten pátek, a jelikož ve mě téma dál dřímalo, sepsala jsem osobnostní znaky a vlastnosti, které mají úspěšní společné.
1. Jsou NAPROSTO sví
Nejvíc si na úspěšných obchodnících, zakladatelích firem a vůbec všech lidech, kteří nějakým způsobem vynikají, vážím pokory. Myslím si, že v českém business světě se k sobě lidé chovají slušně a nijak po sobě nešlapou, alespoň ne tak, jak jsem viděla jinde, nicméně spousta z těch, kteří v něm působí, se zdá sešněrovaná. V Česku se přes veškerou rétoriku stále nenosí mít koule a ti, kteří si za úspěchem teprve jdou, mají pocit, že se musí stylizovat do určitých rolí, používat určitou mluvu, a vůbec zapadnut. Nějak vypadat. Něco mít vytištěného na vizitce. Být někdo, jak říká Jarda Dušek ve Čtyřech dohodách.
Oproti tomu ti, kteří mají něco za sebou – a nemusí to být jen lekce businessové, ale i životní (pamatuju si například úspěšnou obchodnici, která měla těžké dětství na pokraji chudoby, vyrostla bez otce a k businessu, kam vstoupila už v 18 letech, přistupovala životem protřelá a neuvěřitelně pokorná) – si nemusí honit ego. Tolikrát si natřískali, že by to dál nedělali, kdyby nenašli v podnikání svůj vlastní smysl. A tím většinou je navazovat lidská partnerství, dělat business pro lidi a s lidmi. Jejich charisma vychází ze zjištění, že si nemusí na nic hrát, že můžou být naprosto sami sebou, a přesto (právě proto!) je budou ostatní vyhledávat.
2. Tvrdě pracují, ale zvolnili
Šéfů firem jsem se v posledních měsících ptala na jedno téma, na které mě přivedl Jan Mühlfeit v tomhle článku. Vypracoval se až na vedení Microsoftu pro Evropu, přednášel na prestižních amerických univerzitách, vedl tisíce lidí a úzce spolupracoval s Billem Gatesem. Jeho mozek si však po 40 letech výkonu na maximu potřeboval odpočinout a jelikož úspěšný manažer taková varování často neslyší a léta ignoruje, dostal se až do fáze vyhoření, těžkých depresí a v konečném důsledku i do blázince. „Z rozhodování o miliardových rozpočtech jsem najednou volil, jaký korálek navléknout na nit,“ řekl mi otevřeně. Z deprese se dostal a dnes o ní otevřeně mluví.
Není jediný, kdo se spálil. „Také si pamatuju na své vyhoření, byl jsem naprosto apatický. Ve schránce přibývaly urgentní e-maily a já se jen koukal a hystericky smál, jiné reakce jsem nebyl schopen,“ popsal mi největšího strašáka produktivity jiný CEO. Co tím chci říct? Na desítkách rozhovorů se mi potvrdilo, že excelentní lidé se stávají excelentními právě proto, že se přepálili, často se dostali i na dno, k rozvodům, ztrátě dětí nebo majetku, až si museli redefinovat, co pro ně úspěch znamená. Přehodnocením toho, co je v životě důležité, dosáhli vnitřního klidu a dnes vedou své podnikání jako motivovaní, pracovití jedinci, ne uštvané myši.
3. Dávají si sakra záležet, aby měli dost energie
Další společná vlastnost úspěšných. Sportují a dbají na to, aby byl jejich životní styl vyrovnaný. Můžete nějakou dobu excelovat v práci, i když je váš osobní život v troskách a spíte na pohovce ve sdílené kanceláři (chápu, že se tím spousta startupistů chlubí, chce to odvahu a pořádný záběr!), dlouhodobě je ale takový životní styl neudržitelný a dovede vás do propasti vyhoření, únavy, opuštení vize. Někteří se můžou mylně začít domnívat, že celý ten podnikatelský svět není pro ně, jenom proto, že od začátku mysleli na všechno a všechny, jen ne na sebe. Pokud makáte 12-16 hodin déle než pár měsíců, valíte do sebe 50 káv týdně, nejíte nebo volíte jedno těžké jídlo denně, víkendy prospíte nebo promakáte, nebezpečně si ubíráte na životní energii a svůj byznys nakonec zabijete. Přitom stačí jedna drobná změna, a to dát sám sebe na první místo.
Přečtěte si celý rozhovor s Janem Mühlfeitem: „Svět běží na pětinu své výkonnosti“
4. Mají volné víkendy
Každý z excelentních obchodníků, kterého jsem potkala, o sebe určitým způsobem pečuje. Fyzicky zejména skrz sport, naposledy jsme se třeba s šéfem obchodu v energetice bavili o skiaplinismu. Někdo má fitko, jiný volejbal, golf či víkendy v přírodě. Duševní hygiena pak může mít podobu ranní 10minutovky s oblíbeným podcastem, knihou, spirituálním rituálem. „V pondělí jsem většinou v Táboře a kolem 7.00 mě potkáte v tělocvičně. Cvičím do půl 9.00, následuje lehká snídaně, která už je většinou byznysová, pak schůzky, porady. V úterý jsem v Praze, ve středu a čtvrtek taky nebo někde po republice. V pátek zase v Táboře, kromě práce mívám na programu i masáž. Dřív jsem sport a odpočinek zanedbával, hodně pracoval i o víkendu, dnes je mívám volné a cestuji. Z nějakých větších cest jsem byl naposledy na Mauriciu,“ popsal svou cestu k vyrovnanosti společník několika firem David Snášel.
Přečtěte si celý rozhovor s Davidem Snášelem: „Z práce chodím, až ji mám hotovou.“
5. Váží si své rodiny a blízkých přátel
Lidé na vysokých pozicích řeší přes běžný den spoustu nepříjemných nebo nelehkých úkonů, mají na svých bedrech zodpovědnost, není proto divu, že je pro ně klíčová komunita nejbližších. Oproti stále populárnímu názoru, že při cestě nahoru není na kamarádíčkování čas, si ti nejúspěšnější a nejspokojenější lidé, které jsem potkala, prošli obdobím samoty a stresu a dnes věnují velkou porci svého dne/týdne rozvíjení kvalitních vztahů. Může to být v rámci mastermind groups s podobně naladěnými lidmi, stejně jako se svými drahými polovičkami, dětmi, nejbližšími přáteli a vůbec s kýmkoli, kdo se zdá být na stejné vlně.
Tohle jsou vlastnosti a kvality, kterých si na lidech v podnikatelském prostředí cením já, a kterých je ve skutečnosti mnohem víc. Skoro bych řekla nespočet. Budu ráda, když mi napíšete, co je důležité pro vás.