5 tipů jak využít pátek, aby vaše pondělí bylo efektivnější

11. Květen 2022

Protože hodiny v pátek odpočítávají poslední momenty v kanceláři, stal se rychle dnem, kdy se zaměstnanci více zaměřují na své víkendové plány než plnění úkolů. Ti skutečně efektivní obchodníci však myslí dopředu a využívají pátky k tomu, aby si zařídili úspěch v následujícím týdnu. Není jedno, jak trávíte pátek, a také sakra záleží na tom, jestli odejdete ve tři, nebo v pět. Co můžete v pátek udělat pro daleko produktivnější pondělí?

1. Dožeňte zameškané kontakty

Pokud už nějakou dobu přemýšlíte nad lidmi, kterým byste se měli ozvat, pátek je ideální příležitost. Majitelé podniků a vedoucí oddělení pravděpodobně také v pátek odpočívají více než v jakýkoliv jiný den a pravděpodobně v posledních hodinách týdne uvítají raději přátelský než sales telefonát. „Když ze sebe 4 dny vydáváte to nejlepší, už vám to v pátek odpoledne nemyslí, zvykl jsem si proto ozývat se klientům, ptát se, jak se mají, a pěstovat vztahy,“ řekl nám obchodník na kapitálových trzích. Jinak to však vypadá v pojišťovnictví, kde je pátek ve znamení navolávání schůzek na příští týden. „Nevíme, čím to je, ale v pátky máme zdaleka nejvyšší úspěšnost,“ svěřila se nám dvojice obchodníků působících ve finančních institucích.

2. Obnovte kontakty s bývalými klienty

Stejnou metodu spousta obchodníků využívá, aby se spojili s klienty, se kterými spolupracovali v minulosti, či s těmi, o kterých dlouho neslyšeli. V pátek máte skvělou příležitost připomenout jim, jak moc si ceníte jejich důvěry, a případně můžete navrhnout nové možnosti, jak posunout nebo obnovit vaše vztahy. Poptejte se jich na noviny, podělte se, co je nového ve vašem podniku, případně jim pošlete tip na zajímavý článek na Business Animals!

3. Upravte své pracovní prostředí

Je váš stůl po celotýdenní práci zaplněný útržky papírů a poznámek, které měly být dávno vyřízené (a zaslouženě odpočívat v koši)? Přemýšlíte už dlouho o novém a lepším způsobu organizace, který jste plánovali nastolit? Páteční odpoledne je ideální čas na to, abyste si urovnali vše, co jste během celého týdne nashromáždili. Srovnejte si složky, sepište si telefonáty, které musíte vyřídit během příštího týdne, a obnovte si svůj to-do list. Tím, že si vše srovnáte na konci týdne, budete na konci dne odcházet s čistou kanceláří i čistou hlavou. Budete připraveni začít pondělní práci svěže a nanovo.

4. Naplánujte si nadcházející týden

Sedněte si s kalendářem, připomeňte si nadcházející schůzky a naplánujte si celý týden dopředu. Potřebujete se připravit na pondělní schůzku s novým klientem? Máte tam nějaké resty a těžká jednání? Nebo se ve vašem okolí konají networkingové akce, na které stojí za to jít? Páteční odpoledne je ideální doba, kdy se zbavit menších úkolů, naplánovat si účast na akcích, které stojí za to, a připravit si plán povinností i obchodní strategii na další týden.

5. Podívejte se na věci s nadhledem

Využijte páteční odpoledne k tomu, abyste se zamysleli nad vaším podnikáním a vaší kariérou. Zhodnoťte, kde jste, a napište si, kam se chcete dostat. Vytyčte si své dlouhodobé cíle a zapište si plány na následující týden krok za krokem tak, aby vám pomohly se k daným cílům dostat. Zároveň si o víkendu s čistou hlavou mnohem lépe odpočinete a v pondělí se vrhnete do práce s novou vervou!

Co se v pátky osvědčilo vám pro úspěšnější týden?

© 2024 imper.cz