5 nápadů, kam vzít rodinu či kolegy na zahraniční adventní trhy

23. Listopad 2022

Po dvou letech jsme se konečně dočkali adventních trhů bez omezení. Nic nám tedy nebrání vyrazit za hranice, ať už letadlem, vlakem nebo třeba autobusem. Auto nechte doma, ať si můžete dát nejen něco na zub, ale i na zahřátí. Naše redakce připravila ve spolupráci s Čedokem tipy na celkem pět míst, které byste letos neměli během předvánočního období vynechat. Ať už vyrazíte s rodinou, přáteli nebo kolegy z práce na neformální adventní besídku, jistě si atmosféru užijete ve všech vybraných destinacích.

1. Riga, Lotyšsko

Neobvyklá lokalita s tradiční a okouzlující atmosférou? Lotyšská Riga! Pokud vás doteď tahle pobaltská republika nezlákala, je čas to napravit. Víte, že tady byl podle místních pramenů vztyčen vůbec první ozdobený vánoční stromeček? Je to tak, na náměstí u dnes ikonického Domu Černohlavců byl umístěn už před více než 500 lety a obchodními cestami se teď už oblíbená tradice dostala i do dalších zemí. Místo, kde první stromek stál neminete, neb je označeno pamětní deskou. Kromě toho si v Lotyšsku můžete užít i opravdovou zimní atmosféru, jen se nezapomeňte na cesty přiobléknout. Čeká na vás venkovní bruslení, nádherná výzdoba, ale i několik vánoční trhů, ty jsou sice menší než v jiných evropských metropolích, ale dodává jim to minimalistický a pohádkový charakter.

V decentně nazdobených stáncích můžete zakoupit převážně tradiční zboží, od perníčků po pletené zboží v podobě rukavic, šál, čepic nebo ponožek s lotyšskými vzory a symboly. Pochoutky potěší nejen milovníky masa, klobásy, šašlik nebo přímo opečené dobroty z ohně provoní široké okolí. A pokud byste se potřebovali obrnit před větrem a chladem, poslouží nejen klasický svařák či punč, ale hlavně místní alkoholická bylinná specialita nazvaná Riga’s Balzams. Jinak Riga láká nejen na secesní, cihlovou i moderní architekturu, vyhlídky na centrum města zapsaného na seznam UNESCO, ale i na umění a historii, třeba v místním Etnografickém muzeu v přírodě, kde se vydáte po stopách místních zvyklostí.

Jak se tam dostat? Ideálně letecky přímo z Prahy nebo třeba s Čedokem na zájezd už přes druhý adventní víkend.

Vánoční trhy v Rize. Zdroj: iStock

2. Berlín, Německo

Berlínské vánoční trhy jsou směsicí tradic s různorodostí jednotlivých čtvrtí města, od té historické po dnešní hipster místa. Krom několika desítek tradičních tržišť ve městě máte možnost vidět i ty s úžasnými kulisami či karnevaly, nebo také trhy skandinávské či japonské. Největší a nejznámější vánoční trh v Berlíně je pořádán na největším náměstí, Alexander Platzu, s více než dvěma stovkami stánků a vánoční pyramidou z tisíců světýlek.

Pohádkové trhy najdete v Grünewaldském lese a ty v centru kulturního dění, Kurfürstendamm, hledejte zase u Pamětního kostela císaře Viléma na začátku obchodní třídy. V chladném počasí zahřeje svařené víno, punč nebo horká čokoláda. Z jídla pak oceníte například pečené kaštany a brambory, klobásy, trhance, tradiční čerstvě upečené vafle nebo pražené mandle. Nebo raději zajdete do některé z lokálních pražíren na skvělou výběrovou kávu? A jako suvenýr si nezapomeňte odvézt dřevěnou figurku, kolotoč nebo svítící hvězdu, kterou jste určitě měli jako malí u sebe v pokojíčku.

Jak se tam dostat? Pohodlně třeba vlakem z Prahy, Ústí nad Labem či Děčína.

Berlínské vánoční trhy. Zdroj: iStock

3. Graz (Štýrský Hradec), Rakousko

Často se mu přezdívá hlavní město rakouského adventu. Ještě jste tam nebyli? Tak proč mu nedat šanci letos! Graz neboli česky Štýrský Hradec, je pro svou pohádkovou atmosféru díky prodeji tradičních řemeslných výrobků a pochoutek místem, kde vánoční atmosféru nasajete plnými doušky. Doslova. Ohromí vás ledový betlém vytesaný z několika desítek tun ledu a pravděpodobně největší adventní kalendář na světě tzv. čertovo kolo.

Tradiční selské produkty, dřevěné výrobky, vánoční pečivo nebo betlém s živými zvířaty jsou k vidění na trhu ve Františkánské čtvrti, regionální štýrské speciality se prodávají na náměstí Glockenspielplatz. Na proslulém trhu Christkindlmarkt se následně můžete zahřát lahodnou směsí vína a rumu. Ve Vídni už byl asi každý, tak co nasát (nebo nasávat) vánoční atmosféru tady? My jedeme!

Jak se tam dostanete? I do Štýrského Hradce naskočte na vlak.

Vánoční trhy ve Štýrském Hradci. Zdroj: iStock

4. Norimberk, Německo

Historie vánočních trhů v Norimberku sahá až do 17. století a jedná se o největší trhy svého druhu ve střední Evropě. Konají se každoročně v historickém jádru města na náměstí Hauptmarkt, kde je tolik stánků, že to ani nespočítáte. Okouzlující výhled na celé trhy spolu s vánočním stromem je od Císařského hradu, na jehož nádvoří bývá také umístěný dechberoucí nazdobený stromek.

Ze sladkých pochoutek zaujmou místní speciality v podobě norimberských perníčků, biskupských chlebíčků nebo ovoce obaleného v čokoládě, které můžete zapít ohřátým vaječným punčem se šlehačkou. K Norimberku neodmyslitelně patří i tradiční klobásky. V případě, že vyrazíte s dětmi, lze doporučit náměstí Hans Sachs Platz, na kterém stojí dvoupatrový historický kolotoč. Nabízí tu i unikátní možnost projet se původním poštovním vozem taženým koňmi. 

Jak se tam dostat? Klidně autobusem každou adventní sobotu, z Mladé Boleslavi, Prahy nebo třeba Plzně, ať to máte bez starostí tam i zpátky.

Vánoční Norimberk. Zdroj: iStock

5. Záhřeb, Chorvatsko a ještě slovinské lázně Terme Čatež a Maribor jako bonus

Pokud chcete spojit návštěvu adventních trhů s koupáním ve slovinských termálech, není problém. Během čtyřdenního výletu můžete vyzkoušet koupání v lázních Winter Thermal Riviera a po relaxu ve vnitřních i venkovních bazénech si odpočinete znovu, třeba v hotelu Čatež. Ze Slovinska pak popojedete do sousedního Chorvatska a s průvodcem si projdete adventní trhy v Záhřebu, které byly opakovaně vyhlášeny jako nejhezčí v celé Evropě.

Vánoční atmosféra v chorvatském hlavním městě vás ohromí krásnou výzdobou a tradičními dřevěnými stánky se svařákem nebo ručně vyrobenými dárky. Najdete je ve starých uličkách města. Vánoční market bývá třeba na ulici Gajeva a ty nejkrásnější koledy si poslechnete u tunelu Grič. A aby toho nebylo málo, můžete si před návratem domů užít prohlídku slovinského Mariboru nebo ochutnat víno z nejstarší vinné révy na světě, která roste na vinici Stare Trty. Jenom čtyři dny, ale budete mít zážitky na celý advent, než přijde Ježíšek.

Jak se tam dostat? Jeďte na celý autobusový zájezd a můžete nastoupit v Praze, Humpolci, Jihlavě, v Brně nebo i Mikulově, prostě po trase máte několik zastávek.

Vánoce v Záhřebu. Zdroj: iStock

Tak kam letos vyrazíte za vánoční atmosférou vy?

© 2024 imper.cz