5 lyžařských středisek, kde vás budou bavit lyže, snowboard i aprés ski

16. Leden 2023

Teploty pod nulou a závěje sněhu, stovky kilometrů upravených sjezdovek, super wellness, kde si po celodenním lyžování nebo snowboardingu odpočinete, i bary, kde zažijete to pravé aprés ski s bombardinem, aperolem nebo dokonce s něčím ostřejším. Pokud si chcete během prvních měsíců roku 2023 zabalit oteplovačky, čepice, rukavice, termoprádlo a prostě si užít tu pravou pohádkovou zimu, inspirujte se a vyjeďte do Rakouska, Švýcarska, Itálie nebo na sousední Slovensko. Ve spolupráci s Čedokem jsme pro vás dali dohromady pět tipů na lyžařská střediska, kde si hory stoprocentně užijete.

1. Zillertal, Rakousko

Rakouské Tyrolsko je často nazýváno jako „srdce Alp“ a pro své vrcholky, údolí, horská jezera i místní ledovce je jedním z nejhezčích míst pro aktivní i odpočinkovou dovolenou, nejen v zimě. V širokém tyrolském údolí Zillertal najdete téměř 500 kilometrů sjezdovek, ze kterých si vyberou zkušení lyžaři i začátečníci, ať už děti nebo dospělí. Pokud se zimními sporty teprve začínáte, oceníte místní lyžařské školy, často i s českými instruktory. Do areálů vás po snídani odvezou místní skibusy, které se sjíždí na čas z různých stran v oblasti. Ani vlastní doprava autem není problém, zázemí myslelo na mnoho parkovišť, která bývají i často zdarma.

Příjemnou atmosféru a pohodlí zajistí vyhřívané lanovky a na své si zde přijdou i freerideři či skialpinisté preferující volný terén. Kromě lyžařských areálů můžete navštívit moderní aquaparky, hlavní město spolkové země Innsbruck nebo jako odměnu po sportovních výkonech některou z místních restaurací. Milovníci sladkého ocení oblíbené tyrolské dortíčky, které tu najdete téměř na každém rohu. Na výlet můžete vyjet i do křišťálového světa firmy Swarovski v městečku Wattens. Na sjezdovkách nebo mimo ně, tohle středisko je ideální kombinací hor s kvalitním ubytováním, pohostinností a výbornou kuchyní.

To pravé Tyrolsko zažijte například v rodinném Alpenhotelu Ramsauerhof. Cesta z Prahy do Zillertalu vám za volantem potrvá necelých šest hodin.

2. Schladming-Dachstein, Rakousko

Milovníkům sjezdového i běžeckého lyžování nemusíme oblast Schladming-Dachstein představovat. Jedna z nejznámějších oblastí rakouských Alp, jehož středobodem jsou čtyři vrcholy, které propojují stovky kilometrů sjezdovek různých obtížností, doplněné navíc různými herními prvky, sáňkařskými dráhami či snowparky. Náhorní plošina Ramsau je vyhlášená také sítí 220 kilometrů pravidelně udržovaných běžkařských tratí, nebojte, také s dostatečným zastávkami na občerstvení.

Za návštěvu rozhodně stojí i samotný ledovec Dachstein, kam můžete vyjet lanovkou. Ten kromě tratí nabízí i zážitek pro obdivovatele výhledů a pro pěší, jen se pořádně oblékněte. Panoramatická plošina s prosklenou podlahou, příznačně nazvaná Sky Walk, je dlouhá 17 metrů a směřuje do volného prostoru. Další zajímavostí na vrcholku je i visutý most Hängebrücke. S délkou 100 metrů a zavěšením ve výšce 400 metrů nad údolím nabízí jedinečný zážitek pro ty, kteří netrpí závratěmi. Připojená vyhlídková plošina s názvem Schody do prázdnoty (Treppe ins Nichts) je pak pro adrenalinové nadšence perličkou. Pokud do této části Rakouska vyrazíte, rozhodně si udělejte zastávku i v kouzelném městečku Hallstatt, který je na seznamu UNESCO.

Ubytujte se například v příjemném v hotelu Forstauerwirt. Z Prahy se do tohoto střediska dostanete autem asi za pět hodin nebo využijte autobusové linku Čedoku, ať nemusíte v zimě řídit.

3. Davos, Švýcarsko

Pokud chcete vyzkoušet novou horskou destinaci, naplánujte si cestu do Davosu. Lyžování ve Švýcarsku se dlouhodobě vyznačuje vysokým standardem, kvalitními službami a komfortním servisem. Tradiční lyžovačka ve vyšších nadmořských výškách zaručí skvělé sněhové podmínky nejen v hlavní sezóně. Středisko Davos Klosters, které se rozkládá na svazích kolem městského Davosu a Klostersu s typickým horským charakterem, nabízí v šesti areálech okolo 300 kilometrů sjezdovek. Například hora Jakobshorn je tak lyžařsky pohodlná, že mezi sjezdovkami se dá pohodlně přejíždět, a zároveň se tady nachází i vyhlášený snowpark.

Najdete tady i freeridovou oblast Pischa s nekonečným prašanem, Parsenn s dlouhými a širokými sjezdovkami či vrcholy vhodné pro rodiny s dětmi, Madrisa a Rinerhorn, kde se nachází i dlouhá sáňkářská dráha plná zatáček. V rámci ceny skipasu se mohou návštěvníci pohybovat také červenými vlaky Rétské dráhy či přejíždět mezi areály skibusy. Davos díky své náhorní plošině přímo vybízí k vyzkoušení místní běžkařské stopy. Vstup na tratě je zdarma a bývají lemované též vycházkovými stezkami pro všechny, kteří rádi do programu zařadí i pěší výlety. A mysleli tady i na nadšené bruslaře, vyzkoušet můžete vybudovaný bruslařský svět.

Vychutnat si krásy Švýcarska a užít si wellness lze třeba v hotelu Strela. Cesta z Prahy do Davosu vám za volantem potrvá přes sedm hodin.

4. Nízké Tatry, Slovensko

Nejznámější slovenské středisko s „alpskou“ příchutí, tak by se dal popsat známý Chopok v Nízkých Tatrách. Díky značným investicím z posledních let a rozloze se jedná o jedno z nejlepších mimoalpských středoevropských horských destinací. Stoprocentně láká na různé široké sjezdovky s pohodlnými a rychlými lanovkami. Téměř 50 kilometrů tratí všech obtížností ocení dospělí i děti, stejně tak jako snowpark nebo cvičný svah. Zkušení jezdci pak mohou využít freeridových ploch.

Přírodou se pokocháte i pokud nasadíte běžky a vyrazíte na některou z tratí. Na samém vrcholu Chopku je nová vyhlídková restaurace Rotunda nebo v zimní sezóně lze navštívit originální restauraci Von Roll, kterou najdou v prostorech původní stanice lanové dráhy. Navíc prvky systému lanovky byly zachovány jako základní architektonický prvek, který prostupuje celým interiérem. Dalším zážitkem mimo místní svahy bude i termální aquapark Tatralandia v nedalekém Liptovském Mikuláši.

Při návštěvě třetího nejvyššího vrcholu Nízkých Tater doporučujeme Grand Hotel Jasná, autem se k hotelu dostanete přibližně za šest hodin.

5. Kronplatz, Itálie

Třpytivý sníh, krásné výhledy nebo perfektně upravené sjezdovky. To je Jižní Tyrolsko. Konkrétně hora Kronplatz, s nadmořskou výškou přes 2 200 metrů nad mořem, to rozhodně potvrzuje. Nabízí nejen široké sjezdovky s několika dlouhými sjezdy a převýšením přes tisíc metrů, ale je také symbolem moderního pojetí lyžování s pohodlnými převážně kabinkovými lanovkami i různou náročností tratí, kterých tu je okolo 120 kilometrů. Provozovatelé mysleli i na nejmenší lyžaře, pro které jsou ohraničené dětské parky s překážkovými drahami či velkokapacitní restaurace s dětským koutkem.

Pro zkušenější jezdce se na východní straně vrcholu upravuje rozsáhlý snowpark. Přímo na svahu pak můžete ochutnat v rustikální restauraci domácí delikatesy z vlastních surovin. Oblíbenost střediska se pojí i s vyšší návštěvností, není ale problém přijet i mimo hlavní sezónu, která často láká právě na prázdnější sjezdovky. Po lyžařských výkonech se navíc můžete zrelaxovat v aquaparku Cron4, vyjet na výlet do starobylého městečka Bruneck nebo navštívit místní muzea.

Příjemné a luxusní ubytování, odkud nebudete chtít domů, najdete v hotelu Falkensteiner Family Resort Lido, kam dojedete z České republiky asi za osm hodin.

© 2024 imper.cz