5 oborů, kde si obchodníci nejvíc vydělají

05. Prosinec 2016

Přemýšleli jste někdy nad sales pozicemi z hlediska výše odměny, kterou za práci v určitém segmentu obdržíte? Pokud ne, už ani nemusíte, protože my vám toto info pohodlně naservírujeme v tomto článku. Není totiž úplně jednoduché se v tom zorientovat. Rozhodli jste se, že obchod je pro vás to pravé a chcete být více v kontaktu s lidmi? Nebo už jako obchodníci pracujete a rozhlížíte se po jiném oboru? Které z oborů jsou v salesu lukrativní?

facade-919043_1920

1. IT a TELCO

Sales manager

Vyzkoušejte leady

Plat: 70 000 až 100 000 Kč

Nové obchodníky v tomto segmentu dlouhodobě hledají zejména firmy poskytující software a integrovaná řešení. V souvislosti s výstavbou nových globálních center technické podpory a rostoucí poptávkou po outsourcingových službách pak letos zájem o zkušené obchodníky v tomto oboru ještě vzrostl. „Nedostatek zkušených IT sales managerů se projevuje jednak na výši platů, které neustále rostou, jednak na široké škále nabízených zaměstnaneckých benefitů a také velké flexibilitě zaměstnavatelů,“ uvádí Ondřej Wysoglad, ředitel personální agentury Adecco ČR. Řada firem vychází obchodníkům vstříc například možností flexibilní pracovní doby či práce na home office. Šanci uspět ve výběrovém řízení mají i kandidáti, kteří přesně neodpovídají požadavkům zaměstnavatele.

Zajímá vás tento segment? Podívejte se na pracovní příležitosti u firem T-Mobile Czech Republic a.s., Safetica Technologies s.r.o. nebo KOMPASS Czech Republic, s.r.o.

2. Bankovnictví

Relationship manager

hledáme obchodníka

Plat: 75 000 až 100 000 Kč

Navzdory několika zásadním změnám v letošním roce, mezi které patřil například prodej retailové části CitiBank nebo změny v rámci Monety, dříve GE Money bank, je v současnosti bankovní sektor v ČR velmi stabilní. To samé platí i pro zaměstnavatele a zaměstnance v tomto sektoru, kteří poměrně dlouho zůstávají u stejné společnosti. Proč? Platy stoupají a zaměstnavatelé – v tomto případě banky – si daleko více začínají vážit těch zaměstnanců, kteří se opravdu snaží a přivádějí do společnosti další klienty. „Co se výše mezd v bankovnictví týče, zde se v poslední době prohlubuje trend ohodnocování pracovníků podle jejich výkonů. To znamená, že k fixní základní mzdě je přidána variabilní složka, která se odvíjí od pracovníkem dosažených výsledků,“ popisuje současnou praxi Ondřej Wysoglad.

Zajímá vás tento segment? Podívejte se na pracovní příležitosti u firem Československá obchodní banka, a.s., Allianz pojišťovna nebo Českomoravská stavební spořitelna.

button-zajimaji-me-nove-prilezitosti

3. Farmacie

Sales manager

Plat: 75 000 až 90 000 Kč

Farmacie je obor, kterému se u nás i ve světě dlouhodobě velmi dobře daří, je stabilní a bude patrně silný i v dalších letech. Díky tomu je atraktivní pro poměrně velké množství uchazečů, v rámci výběrového řízení však bývají zpravidla upřednostněni ti kandidáti, kteří mají odpovídající vzdělání a praxi v oboru. To ale neznamená, že se prostě jednoho dne nemůžete probudit a začít pracovat právě pro nějakou farmaceutickou firmu. Jako Petr Klumpar ze společnosti MePro Trading, s.r.o. I když je práce ve farmacii velmi specifická, obchodníci, kteří se v tomto segmentu jednou uchytí, zpravidla nepřecházejí do jiných oborů. „Výjimkou je segment FMCG (Fast Moving Consumer Goods, rychloobrátkové zboží, pozn. red.), ve kterém nachází uplatnění řada profesionálů z farmacie, a naopak,“ dodává Ondřej Wysoglad.

Zajímá vás tento segment? Podívejte se na pracovní příležitosti u firem MePro Trading, s.r.o. nebo Estheticon s.r.o.

4. Automotive

Area sales manager

Plat: 60 000 až 85 000 Kč

Dalším sektorem, kterému se stabilně dobře daří, je automotive. Prodeje nových aut neustále stoupají, jen za říjen 2016 vzrostly o 15 %. Obliba obchodníků s auty spočívá v tom, že dnes už nestačí pouze přijít, prohlédnout si auto za dva miliony a odejít se smlouvou. Dnes musí tito obchodníci být více „friendly“ a musí být maximálně proškolení. Nesmí je zaskočit žádná otázka. Mnohdy totiž záleží jen a jen na obchodníkovi, zda auto prodá. Víte proč? Protože lidé, kteří si chodí kupovat nová auta, si tato auta potřebují z nějakého důvodu koupit a peníze mají. A když auto nekoupí u vás, koupí ho jinde anebo u jiného obchodníka ve stejné firmě, který je jim více sympatický. Provize jsou potom jeho. „Pozitivní situace na trhu se projevuje také na zájmu o obchodníky a výši nabízených platů. Mzdy v tomto odvětví sice již nerostou tak skokově, jak jsme mohli vidět v dřívějších letech, ale i do budoucna lze očekávat další pozvolný růst,“ předpovídá odborník z personální agentury Adecco ČR.

Zajímá vás tento segment? Podívejte se na pracovní příležitosti u firem Reed Personnel Services Czech Republic s.r.o., TBA Plastové obaly nebo MAMA CAR a.s.

5. FMCG

Key Account manager

Plat: 55 000 až 75 000 Kč

Oživení ekonomiky vedlo ke zvýšení ochoty zákazníků utrácet peníze, a firmy ze segmentu FMCG tak potřebují nabírat nové pracovníky pro zajištění větších objemů prodeje. Velmi poptávaná je zejména pozice Key Account managera, přičemž silný a lukrativní je především segment B2B. I když může někomu FMCG připadat neatraktivní, protože si nedokáže udělat přesnější představu, záleží právě na druhu zboží, které by měl obchodník prodávat. A pokud nastoupí na pozici, kdy dostane na starost několik produktů, třeba každý z úplně jiného odvětví, motivační může být právě rychlost, s jakou se zboží „otáčí“ a také jeho objem.

Zajímavost: Velice oblíbený je prodej alkoholu a jiných nápojů, kdy jsou meetingy obohaceny o ochutnávky a obchodní partnerství se pak stává v mnoha případech i obchodním přátelstvím.

Zajímá vás tento segment? Podívejte se na pracovní příležitosti u firem LYRECO CE, SE, KATE agency s.r.o., Plojhar s.r.o. nebo Coca-Cola HBC Česká republika, s.r.o.

button-zajimaji-me-nove-prilezitosti

© 2024 imper.cz