5 kroků, jak zvládnout novoroční předsevzetí s grácií

02. Leden 2023

Novoroční předsevzetí nás vždy naplní chutí dělat zásadní změny v životě, a abychom jich dostáli, snažíme se jim vyhradit speciální okamžik. Ani ten ale nezabrání tomu, že se již druhý týden v lednu vracíme do starých kolejí. Kde jsou sliby, že budeme chodit minimálně 4x týdně do posilovny nebo se naučíme nový jazyk? Má vůbec smysl si nějaké předsevzetí dávat? A je šance, že bychom u svých plánů vydrželi?

Historie novoročních předsevzetí

S touto milou i nenáviděnou „kratochvílí“ začali už staří Babylóňané před 4000 lety. Ač pro ně nový rok začínal v polovině března, kdy dokončili setbu, řádně ho oslavili. Během dvanáctidenních oslav vzdávali hold svému králi a děkovali Bohům za jejich přízeň. Před pohanskými bůžky vyslovovali svá přání a slibovali plnit těžké úkoly, když se jejich přání vyplní. V opačném případě by na ně byl seslán hněv a nemoci. Proto měli lidé velkou motivaci vykonat vše, co slíbili.

Tato tradice přetrvala dodnes, jen v trochu jednodušším pojetí. I když to samé se nedá tvrdit o jednotlivých předsevzetí.

Jak na novoroční předsevzetí

Pokud se opravdu rozhodnete si nějaké dát a budete chtít u něho vydržet, pak by mělo splňovat tyto zásady:

1. Buďte realističtí

Každý z nás ví (nebo alespoň tuší), čeho je schopen. Dávat si nereálná předsevzetí nám nepomůže jim dostát. Naopak. Budeme se cítit provinile za něco, co už bylo na počátku odsouzeno k neúspěchu.

2. Začněte jednoduše

Vykašlete se na dlouhý seznam předsevzetí. Vyberte jedno, které je pro vás opravdu zásadní, a to si vyberte. Také nemusíte jít hned do „plnejch“. Příklad: Pokud chcete chodit pravidelně cvičit, a ideální by bylo dostavit se do posilovny 4x týdně, dejte si raději předsevzetí chodit min 2x týdně a později, až si zvyknete, přidávejte. Tím, že si tak velký zásah do životního stylu rozkouskujete, máte větší šanci, že vytrváte.

3. Připravte si plán

A nejen ten, i motivační stanoviště.  Abyste vytrvali, potřebujete jasný plán, a také zastávky po cestě ke splnění cíle, abyste se mohli zastavit a zhodnotit své snažení. I to vám pomůže vše dotáhnout do zdárného konce.

Nebuďte na sebe příliš přísní. Pokud se vaše předsevzetí týká něčeho, co jste nikdy nedělali a teď, místo 4x týdně se vybrané aktivitě stíháte věnovat jen 2x týdně, tak je to úspěch, protože 2 je víc než nula. Za čas se třeba posunete dál, a i když ne, i tak je to úspěch.

 4. Vyberte si startovní den

Nemusíte přece začínat hned prvního ledna. Zvolte si den, kdy se opět vrátíte do pracovního procesu, a nebo klidně až od poloviny ledna. Je to jen na vás. Nezapomeňte, děláte to pro sebe. Nemusíte si to ztěžovat tím, že si z toho způsobíte trauma.

5. Dělejte to pro sebe

Velkou šanci na úspěch budete mít za předpokladu, že si vyberete něco, co budete dělat pro sebe. Abyste se cítili lépe, zdravější, aktivnější, vzdělanější, organizovanější….

A jeden extra tip navíc.

Zkuste aplikovat změny ve svém životě po malých dávkách. Skvělým rádcem na cestě drobných změn s velkým účinkem vám může být například kniha Atomové návyky od Jamese Cleara.

Držíme vám palce a přeje úspěšný rok 2023

© 2024 imper.cz