5 důvodů, proč doplnit digitální nástroje těmi papírovými

31. Srpen 2022

Produktivitu máme spojenou s aplikacemi a online pomocníky. Najít společný termín schůzky s vytíženými kolegy zabere díky Google kalendáři zhruba 10 vteřin a přehledně rozdělit zašmodrchaný úkol na jednotlivé fáze stihnete s projektovými nástroji během jediného telefonátu. Přesto se ale najde minimálně 5 důvodů, proč používat v pracovním i osobním životě kromě virtuálních pomocníků i ty fyzické – papírové. Vyzkoušejte je a sledujte, jak příznivě ovlivní nejen vaši produktivitu, ale i kreativitu a duševní rozpoložení.

1. Odpočiňte si od obrazovek

U obrazovek trávíme víc času než dříve. Velký vliv na to má práce z domova, při které probíhají u monitorů i porady a schůzky, na kterých bychom jinak byli přítomní osobně. Zkuste proto situaci vyvážit a co se dá, přesuňte na papír. Papírové nástroje vám umožní zapojit další smysly, papír je hebký na dotek, příjemně šustí a škrábání pera je mnohem uklidňující zvuk než ťukání do klávesnice. Nápady budou proudit mnohem lépe a pro oči i mozek to bude vítaná změna.

Adéla Waldhauserová, papelote,

2. Papírové pomůcky máte pořád po ruce

Plánování na papír je návykové. Vyzkoušejte třeba papírový to do list, který budete během dne pravidelně kontrolovat, úkoly si číslovat a ty hotové ručně označovat. Škrtnutí hotového tasku je tisíckrát uspokojivější než kliknutí v aplikaci. A navíc jej máte pořád po ruce i v případě, se vám vybije telefon nebo laptop. A na rozdíl od nich vás při jeho používání nic nerozptyluje. Když si zvyknete na denní to do listy, budete připraveni využít i ty týdenní nebo měsíční

Papírové verze to do listů můžete mít pořád před sebou. Můžete je také zvýrazňovat, podtrhávat a všelijak zdobit, vizuálně zaměření jedinci ocení i plánovací samolepky

3. Psaní rukou vám pomůže kreativně vyřešit problém

Kreativita není jen schopnost vytvořit umělecké dílo, ale i tvořivě vyřešit problém. Kreativní řešení však přichází nečekaně. Buďte proto připraveni a mějte zápisník vždy po ruce. Píšete si nápady do telefonu? Určitě je to lepší než si je nezapisovat vůbec, ale během psaní rukou zapojíte v mozku více center a myšlenky si tak nejen lépe zapamatujete, ale rovnou se k nim začnou připojovat další nápady a souvislosti. Už jen tím, že si věci ručně zapisujeme, o nich vlastně přemýšlíme.

Foto: Adéla Waldhauserová, papelote,

4. Psaní poznámek do zápisníků působí lépe než do telefonu

Během pravidelných porad i na schůzkách s klienty, všude platí, že pokud vytáhnete elegantní zápisník, uděláte určitě lepší dojem a budete soustředěnější než při zběsilém ťukání poznámek do telefonu nebo laptopu.

5. Není nad deník

Po celém dni u obrazovek je důležité zvážit, jak trávit volné chvíle. Celovečerní koukání na seriály nebo pročítání online zpravodajství nejsou tou nejšťastnější volbou. Zkuste raději využít čas na sebereflexi a začněte si psát deník. Jedná se o důležitou aktivitu na cestě k poznání sebe sama. A péče o duševní zdraví je v současném krizovém období důležitější než kdy dřív.

Článek vznikl díky milé spolupráci s českou firmou Papelote.

Fotografie: Adéla Waldhauserová, papelote.

© 2024 imper.cz