Tahle 4 slova rozhodují o vašem úspěchu!

29. Září 2015

„Jak na situaci zareaguju?“ – tahle čtveřice slov je mantrou úspěšných. Jak říká jedno z východních přísloví; jak se k vám zachovají ostatní lidé, je jejich karma, ale jak na situaci zareagujete, to je karma vaše. Jinými slovy, úspěch v obchodě a životě není o tom, že se vám dějí „lepší“ věci než všem ostatním. Klíč k úspěchu je v tom, jak na odmítání klientů, výzvy, překážky a životní karamboly zareagujete.

jakzareaguješ

Každý den procházíme jednou nebo více krizovými situacemi. Klienti nemají svůj den, ujel nám autobus, po cestě na meeting nás zdržela uzávěrka, v kantýně došel náš oblíbený oběd a ani v osobním životě to za nic nestojí. Tyhle situace se stávají tisícům lidí každý den. Rozdíl mezi těmi dlouhodobě úspěšnými a neúspěšnými je jeden jak se situacemi (ne)nechají semlít. Zeptejte se sami sebe – když se nedaří:

Domluvte si konzultaci
  • Reagujete přecitlivěle?
  • Stavíte se do pozice oběti?
  • Stěžujete si?
  • Nadáváte, že tohle není fér?
  • Že kolega dostal jednodušší úkol?
  • Že s tímhle prostě nehnete?
  • Že takhle původní domluva nezněla?
  • Že tohle je prostě ve vašem případě typické?

Nebo si uvědomíte, že co se vám děje, nezměníte, ale změnit můžete svůj postoj? Pokud za B, gratulujeme. Pokud ale automaticky střílíte jednu z výše uvedených výmluv za druhou, je tento článek přesně pro vás. Takže:

V každé situaci se ptejte sami sebe: „Jak na tohle zareaguju?“

Ať jste se do situace dostali jakkoli, důležité je jasně si uvědomit, že některé věci prostě neovlivníte. A dělat to, co jako obchodník umíte nejlíp – dát si do hlavy, že i z tohoto vyjdete vítězně.

1. Otočte to, co se vám děje, ve váš prospěch. Zeptejte se sami sebe, co ze situace můžete vytěžit (maximálně lekci pro příště nebo trénink trpělivosti/asertivity „zdarma“), už tím ulevíte od největšího stresu. Není totiž nic horšího a víc paralyzujícího, než se rozhodovat z pozice oběti, kdy máte pocit, že nemůžete nic kloudného udělat.

2. Následně si připomeňte, co je pro vás důležité a jaké jsou vaše cíle. Co je pro mě důležité? Proč jsem tady a jak na tohle zareaguju, abych z toho vyšel vítězně? Jak co nejvíc minimalizovat ztráty? Podle toho jednejte.

Jak říká americký byznysový magnát a politik Michael Bloomberg: „Je mi 73 let. Ve svém věku potřebuju rychle reagovat a nenechat se paralyzovat. Špatné dny pro mě neexistují. Jsou jen špatné reakce.“ Jak to máte vy?

Vyzkoušejte leady

Foto: justin-beasley.com

© 2024 imper.cz