Zaseknutí? Tyhle 4 přírodní zákony vám přinesou spokojenost a růst v businessu

14. Červenec 2017

V minulém článku jsem naznačila, že se s lidmi na rozhovorech bavím o jejich pádech, vyhořeních a vůbec určujících milnících, které dokázaly odstartovat hmatatelnou změnu v jejich životech a kariérách. Jedním z témat, které vyplývá na povrch, je spiritualita v podnikání – ač ne každý popíše své uvažování přesně těmito slovy, jde o neustále opakující se princip. Jakmile se nasytili materiálna nebo jim nějakým způsobem vyklouzlo z rukou, museli se sami sebe zeptat, co pro ně vlastně úspěch znamená. Přestali se honit za něčím iluzorním. Jakmile se „uvolnili pro business,“, jakoby už nemuseli tolik tlačit. Pluli na něčem, co funguje. Přestali bojovat, hnát se a začalo se jim dařit v životě i podnikání. Jaké univerzální zákony (ne)využíváte ve svůj prospěch vy?

Jsem si vědoma, že pustit se do takového tématu zavání tancem po žhnoucích uhlících, , pojmy jako manifestace, vesmír, lunární kalendář, společné batikování triček či pálení dopisů. O tom to není. Přírodními zákony se nevědomky řídíme při našem každodenním jednání v práci, obchodě i doma. Jde jen o to tzv. zvědomit si jejich fungování a lépe využít potenciál, který nám nabízejí. Na to, proč v sobě tolik úspěšných lidí kultivuje duchovní rozměr, jsem se ptala Evy Kavkové. Úspěšné obchodnice a zakladatelky Secret of Raw, která se spojení businessu a duše intenzivně věnuje přes 10 let, aktuálně v rámci projektu Food of Love: „Zjednodušeně proto, že pochopili dočasnost a omezenost hmoty. Když se dostaneš v podnikání do fáze, kdy znáš svou cenu a umíš ji zhmotnit v penězích, přijde naprosto přirozeně další stadium pochopení toho, co dál – co je za tím.“

Ale proč to nejde pochopit hned? Člověk by si ušetřil spoustu facek. „Ve chvíli, kdy nemáš přijatou hmotu, tzn. nemáš materiální stránku v rovnováze, se bojíš peníze vydělat – nebo je vydělat umíš, ale bojíš se, že je ztratíš – ti materiálno diktuje, jak má vypadat veškeré tvé počínání,“ vysvětlila mi Eva. Zároveň mě nasměrovala sdělením, že hmotu přijmeme, jakmile máme penězům (potažmo materiálnu, což může být pozice, statut či vlastnictví něčeho) svobodný vztah. V takových chvílích máme pocit, že nemusíme před sebou neustále něco tlačit – jít hlavou proti zdi – že se nám najednou jaksi automaticky daří dosahovat výsledků, které chceme. Jaké 4 zákony nám pomohou uvolnit vztah k materiálnu?

1. Zákon přitažlivosti

Nejvíce zpopularizovaný ze všech univerzálních pravidel vesmíru – autor Pierre Franchk mu dokonce věnoval celou knihu s názvem Zákon rezonance. Ve zkratce říká, že když se naše rezonanční pole přiblíží stejné frekvenci, jako naše přání, nebudou ta mít jinou možnost než se zhmotnit. Zní to jako jedno velké voo-doo, v praktickém životě jde ovšem jen a pouze o to cítit se sebejistě. Jistotu máme mít jak ve směřování, kam jdeme, tak i pocitu, že si danou věc nejenže zasloužíme, ale že už ji vlastně i máme.

Tato pokora a vděčnost zvyšuje naši energetickou „vibraci“ a přibližuje nás vysněnému posunu. Nesmí tomu bránit bloky, zákon přitažlivosti tedy není o tom, že si na papírek napíšeme nového Maca a pak se za rok divíme, že „nepřišel.“ „Jak s postupující prací na sobě odhazujeme slupky, zesiluje naše intuice – silný vnitřní pocit, který dává do hloubky pocítit, že směřujeme dobře. Toho je dobré se chytit a už ho nepustit,“ řekla mi Irena Vrbová v nedávném rozhovoru. Takže nejen myslet, ale KONAT!

2. Zákon záměrné/vědomé tvorby

Co zaseješ, to sklidíš, tvrdí lidové moudro. To, čím mysl nejčastěji krmíme, v sobě živíme – dříve nebo později se tato myšlenka podpořená silnými emocemi (často i negativními, např. strachem a nejistotou) zhmotní v realitě. To zná každý, kdo si před maturitou nepřečetl jednu dvě otázky – co jste si pak vybrali? Stejně tak když zaměříte svou pozornost na to, že vám skvělí lidé na klíčových pozicích odejdou, protože neustále čtete v médiích, jak je pracovní trh nasycený, brzy se octnete v realitě, kdy skutečně podepisujete jejich výpovědi.

Lehko se to řekne, hůře udělá, ale proč nevyužít formuli Henryho Forda: „Ať už říkáš, že můžeš, nebo nemůžeš, v obou případech máš pravdu“ a nevydat stejné množství energie, kterou spálíte strachováním se o pracovníky-srdcaře, ujištěním, že jim vytváříte to nejlepší místo a vizi. Přidejte afirmace, proč jste skvělá firma, emoce a silné prožitky (uvědomujte si pravidelně, jak jste se cítili při nejlepších firemních úspěších, jaké výzvy máte za sebou a jakou hrdost to ve vás způsobuje). Mluvte nahlas o tom, čemu v businessu věříte, klidně to sem tam postněte na sociální sítě– a sledujte výsledky.

„Movitý člověk bez uplatňování duchovních principů žije v iluzi, že je bohatý, a finančně strádající spiritualista žije v iluzi, že je duchovní. Najít tady balanc je opravdové bohatství. Peníze a hojnost k nám vždy přijdou, budeme-li zaměřovat své činy na takové konání, které vychází z našeho srdce. Motiv máme každý svůj vlastní, ale nejdůležitější je, aby náš motiv přinášel dobro, nejen pro nás, ale i pro naše okolí a svět,“ Eva Kavková, Food of Love

3. Zákon cirkulace

Někdy jste v situaci, kdy je spokojenost v podnikání to poslední, co se zdá možné a reálné. „Pokud hledáte ve svém životě novou hru, novou úroveň nebo směřování, většinou musíte vystoupit ze své krabice, abyste řešení vůbec viděli a aby se věci daly do pohybu. Jinými slovy, když hledáte nové profesní uplatnění nebo se chystáte k velkému řezu, tak je to přesně tak, jak si myslíte – musíte nejdříve odvážně opustit to staré, a vytvořit tak prostor k příchodu nového,“ tak popsala zákon cirkulace lektorka, trenérka a zakladatelka společnosti Porto MMXVII s.r.o. Irena Vrbová. Nutno podotknout, že místností plnou šéfů firem se rozhostilo děsivé ticho. Když zapátrali v paměti, uvědomili si, že vždy, když si přáli nový vztah, museli opustit starý, když chtěli nové auto, museli prodat stávající a tak stejně nyní, když chtějí opustit nepříjemnou realitu, musí se zbavit starých břemen.

4. Zákon dharmy

Eva Kavková popisuje dharmu jako úkol, záměr duše, nejvyšší lásku. Dle jejího učení je záměrem každé duše na planetě, aby rostla – objevila svou jedinečnost a skrz tu působila. Že žijeme v souladu s dharmou, poznáme podle toho, že jsme ve flow. Využíváme své přirozené talenty a všechno jakoby se před námi rozsvěcovalo jako ulice Los Angeles před autem Jima Carreyho. Tenhle princip dobře znáte z momentu, kdy jste se konečně odhodlali rozjet své první podnikání. Najednou jakobyste potkávali přesně ty lidi, které jste potřebovali, a kteří vám právě v tu chvíli mohli pomoct. „Mám kamaráda, který má perfektní načasování. Má cit pro to, vždy přijít nebo cokoli jiného udělat v naprosto správný čas. Když s ním chodím po Praze, nikdy nečekám na zelenou,“ zaslechla jsem další skvělý příklad na nedávné přednášce socioniky (nauky zabývající se rozdíly v tom, jak jednotliví lidé vnímají svět vycházející z práce C.G. Junga, pozn. red.) pořádané firmou Socion. Jak jste na tom vy s využíváním tzv. přírodních zákonů? Říkáte jim selský rozum? Nebo věříte jen v aktivity a výsledky?

© 2024 imper.cz