4 životní lekce Paula Coelha!

19. Květen 2014

Paulo Coelho se řadí k nejslavnějším brazilským spisovatelům. Hlavními hrdiny jeho knih jsou především lidé, kteří hledají změnu v zaběhlém životním stereotypu. Coelho je ve svých příbězích nabádá k duchovnímu rozvoji a zodpovědnému přístupu k životu. Za svou literární činnost získal řadu ocenění, francouzským ministrem byl jmenován rytířem Řádu umění a literatury, získal ocenění Crystal Aword, německou cenu Bambi 2001, ceny Club of Budapest Planetary Arts Award 2002 a Corine Award 2002 a je členem brazilské akademie ALB. V roce 1996 byl navíc jmenován zvláštním poradcem programu UNESCO pro duchovní sbližování. Nyní se můžete seznámit s jeho čtyřmi životními lekcemi, které Vám mohou pomoci ve Vašem životě.

Vyzkoušejte leady

coelho

„K dosažení svého snu potřebuje bojovník pevnou vůli – a nesmírnou schopnost odevzdanosti.“

Jste-li slabí, kompenzujte slabost houževnatostí!

Paulo byl v dětství fyzicky velmi slabý, hubený a malý. Od svých spolužáků si vysloužil přezdívku Pele, která byla dávána jen těm, kteří byli šikanovaní. Bylo pro něj velmi obtížné získat si respekt spolužáků, ale povedlo se mu to. Jak? „Jedinou cestou, jak si získat respekt, bylo to, že jsem znal fakta, která moji spolužáci neznali, a četl jsem příběhy, které oni ne,“ objasňuje Coelho.

Máte-li jakoukoliv slabost, měli byste zapracovat na jejím odstranění. Někdy to ale nejde, obzvláště pokud se jedná o fyzické nedostatky. Proto tím nejúčinnějším způsobem je nalézt své silné stránky a rozvíjet je. Dostaňte se do fáze, že budete tak dobří, že Vás nebude okolí moci ignorovat.

Vyzkoušejte leady

„Co záleží na strachu z odmítnutí, na odkládání nějakého činu na jindy, když nejdůležitější ze všeho je žít naplno a s radostí? Teď jsem zavřený v rakvi a je příliš pozdě vrátit se zpátky a prokazovat odvahu, kterou jsem neměl.“

Na odmítnutí nezáleží. Důležité je, co děláte pak!

Odmítnutí vždy bolí. Někteří říkají, že odmítnutí by se nemělo brát osobně, ale ne vždy to jde. Važte si hlavně sami sebe a toho, co tvoříte. Pokud ve Vaší hlavě bojují dvě myšlenky – víra v sebe sama a pochybnosti o sobě, pak nevzdávejte tento boj a zjistěte, která myšlenka vyhraje…

Odmítne-li Vás někdo a Vy uslyšíte NE, berte to jako MOŽNÁ. Můžete začínat od úplného dna, ale přesto oceňte alespoň to málo, co máte. Zlepšujte sebe a svou činnost v každém okamžiku, aniž byste podlehli ješitnosti. Nikdy se nevzdávejte a pokračujte. I odmítnutí Vás posunou na Vaší cestě a díky nim zvládnete spoustu věcí sami.

„Vydáváme se do světa hledat svoje sny a ideály. Často hledáme na těch nejnepřístupnějších místech to, co máme na dosah ruky.“

Buďte posedlí Vaším snem!

Paulo byl posedlý myšlenkou, že se stane slavným spisovatelem. Jeho rodiče touhu psát neschvalovali a třikrát ho poslali do psychiatrické léčebny, kde se podrobil elektrošokové terapii. Ani přesto se nevzdal a šel si za svým snem.

I když si myslíte, že Váš sen leží pohřben pod hromadou práce nebo studia, nikdy se nevzdávejte. Pokud to vypadá, že nemáte na výběr a Vašeho snu nemůžete kvůli různým okolnostem dosáhnout, pak věřte, že na výběr máte – zůstat věrní Vašemu snu. Buďte posedlí Vašimi sny a nenechte je zemřít bez snahy.

„Když něco opravdu chcete, celý vesmír se spojí, abyste to mohli uskutečnit.“

To špatné z minulosti z Vás nedělá špatné v budoucnosti!

Pokud se budete zajímat o Paulovu minulost, zjistíte, že rozhodně nebyla růžová. Kromě pobytů na psychiatrii byl unesen tajnou organizací, bral drogy, málem zabil autem chlapce, vyznával satanismus… A přesto byl ochoten svou minulost změnit a být úspěšným a slavným v budoucnosti.

Vaše minulost může samozřejmě ovlivnit Vaši budoucnost, ale vždy se můžete zaměřit na současnost a převzít kontrolu nad Vaší budoucností. Problémem většiny z nás je to, že se zaměřujeme na věci, které nemůžeme změnit. Minulost nikdy nezměníte, ale můžete změnit to, co je teď. Na nový začátek není nikdy pozdě…

V určitém bodě našeho života ztrácíme kontrolu nad tím, co se s námi děje a naše životy jsou řízené osudem – to je ta největší lež na světě.“

© 2024 imper.cz